Putins rietumvalstu līderiem solot līdzdarboties situācijas stabilizēšanā Krimā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 2 mēnešiem.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins jauno Krimas valdību uzskata par likumīgu, vienlaicīgi solot līdzdarboties situācijas stabilizēšanā Krimas pussalā. Tikmēr prokrieviskie aktīvisti un krievu militārpersonas joprojām turpina stiprināt savas pozīcijas un izvirza jaunus ultimātus. Tāpat tiek veikti uzbrukumi arī vietējo apgabalu administrāciju ēkām un Ukrainas vienotības atbalstītājiem.

Jaunā Krimas valdība, kas vēlas sarīkot referendumu par atdalīšanos no Ukrainas un pievienošanos Krievijai, ir leģitīms spēks. Ar šādu paziņojumu, telefonsarunā ar Lielbritānijas premjerministru Deividu Kameronu un Vācijas kancleri Angelu Merkeli, klajā nācis Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

Pēc Putina vārdiem, likumīgie Krimas līderi pieņem lēmumus saskaņā ar starptautiskajām tiesībām un to mērķis ir nodrošināt pussalas iedzīvotāju likumīgās intereses.

Putins arī vērsis uzmanību uz to, ka no pašreizējās valdības Kijevā nav manītas nekādas darbības, lai novērstu ultranacionālistisko un radikālo spēku klātbūtni ne pašā Kijevas centrā, ne citos Ukrainas reģionos. Par spīti atšķirīgajiem viedokļiem, puses arī vienojušās par nepieciešamību mazināt saspīlējumu Krimā un pēc iespējas ātrāk normalizēt situāciju pussalā.

Aizvien jaunas militārpersonu aktivitātes

Šādi Putina apgalvojumi gan pašlaik situāciju Krimas pussalā nav ietekmējuši un tiek saņemtas arvien jaunas ziņas par prokrievisko aktīvistu, kā arī militārpersonu aktivitātēm.

Pašpasludinātās valdības pārstāvji piedraudējuši Eipatorijas zenītraķešu pulkam, pieprasot padoties līdz vakaram, vai arī rēķināties ar iebrukumu. Šādu nostāju atbalstot arī klāt esošie krievu karavīri.

Perekopas un Armjanskas pilsētu tuvumā ir sapulcināts ievērojams skaits bruņu tehnikas un militārpersonu, kas turpina nostiprināt savas pozīcijas. No rīta ieņemtajā robežkontroles punktā „Černomorskoe” esot ieradušies bruņoti Kaukāza izcelsmes vīrieši, iespējams dagestānieši. Pieejami arī videomateriāli, kuros redzams, kā neatpazītas personas atklāj uguni uz ukraiņu robežsardzes lidmašīnu.

Vienlaicīgi kļuvis zināms, ka Ukrainas robežsargi ar pusotra simta vietējo iedzīvotāju un robežsardzes veterānu palīdzību ir atbrīvojusi krievu karavīru ielenkto robežsardzes punktu „Massandra”.  Tāpat Robežsardze paziņojusi, ka uz Ukrainas un Krievijas robežas pēdējā laikā ir aizturēti vairāk nekā 3,5 tūkstoši Krievijas pilsoņu, tostarp 16 žurnālisti, kuru klātbūtne Ukrainas teritorijā ir nevēlama.

Svētdien vairākās pilsētās notika arī prokrievisko aktīvistu, kā arī Ukrainas vienotības atbalstītāju mītiņi, kas vairākos gadījumos beigušies ar sadursmēm.

Tā, piemēram, Luganskā prokrieviski noskaņotie aktīvisti iebruka vietējās administrācijas ēkā un piespieda gubernatoram Mihailam Bolotskiham uzrakstīt atlūgumu. Savukārt Doņeckā prokrieviskie aktīvisti uzbrukuši Ukrainas vienotības atbalstītājiem, apmētājot tos ar olām, petardēm un ūdens pudelēm.

Centušies izvairīties no būtiskiem lēmumiem

Tikmēr svētdien daudzviet Ukrainā notiek svinīgi pasākumi, lai atzīmētu 200 gadadienu kopš izcilā ukraiņu dzejnieka Tarasa Ševčenko dzimšanas. Ševčenko savulaik ļoti aktīvi aicināja visus ukraiņu apvienoties cīņā par Ukrainas atbrīvošanu. Viņa nozīmīgumu šodien īpaši izcēla arī Ukrainas prezidenta pienākumu pildītājs Aleksandrs Turčinovs.

„Viņa vārdi tagad palīdz mums atjaunot pilnībā izpostīto ekonomiku. Un šodien, kad agresors apdraud mūsu zemi, Tarass ir kopā ar mums vienā ierindā. Un kopā ar viņu ir arī viņa slavenais „cīnieties un uzvarēsiet”, kas ir kļuvis arī par mūsu saukli un mūsu galveno ieroci. Mēs uzvarēsim, jo ar mums ir taisnība, ar mums ir Dievs, ar mums ir Ukraina un mūsu diženais Tarass,” sacīja Turčinovs.

Plašs Ševčenko piemiņas mītiņš notika arī Kijevā. Savu atbalstu izteicis arī nesen no ilgā ieslodzījuma atbrīvotais bijusāis Krievu oligarhs Miahils Hodorkovskis: „Es ar saviem ukraiņu draugiem biju Maidanā un pārliecinājos, ka Krievijas propaganda turpina melot. Tur nav ne fašistu, ne ultranacionālistu. Vismaz viņu nav vairāk kā to, kas ir pašā Krievijā. Es redzēju finiera vairogus, ar ko cilvēki stāvēja pret automātu lodēm. Gribējās raudāt. Tā nav mana vara. Es gribu, lai jūs zinātu, ka ir arī pavisam citāda Krievija. Gan Ukrainai, gan Krievijai ir tikai viens kopīgs eiropeiskas attīstības ceļš. Vēlu veiksmi.”

Arī Latvijas vēstniece Ukrainā Argita Daudze norāda, ka svētdiena Ukrainā un Krimā ir noritējusi samērā mierīgi. Kijevā šodien pieminēja Tarasa Ševčenko dzimšanas divsimto gadadienu, tāpēc Ukrainas valdība šajā dienā ir centusies izvairīties no kādu būtisku lēmumu vai paziņojumu paušanas, tā vietā vairāk cenšoties veicināt iedzīvotāju vienotību.

Latvijas vēstniece Ukrainā Argita Daudze
00:00 / 00:55
Lejuplādēt

Tomēr ne visur Tarasa Ševčenko dzimšanas dienu piemin tik svinīgi, jo, piemēram, Melitopoles pilsētā Zaporožjes apgabalā prokrieviski radikālie aktīvisti pamatīgi sabojājuši Ševčenko pieminekli. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti