Premjers Orbāns aicina pāvestu Francisku «neļaut kristīgajai Ungārijai aiziet zudumā»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pāvests Francisks svētdien apmeklēja Ungārijas galvaspilsētu Budapeštu. Katoļu baznīcas galva ieradās Ungārijā ar īsu vizīti, kuras laikā viņam notika arī tikšanās ar Ungārijas premjeru Viktoru Orbānu. Abu uzskati par migrāciju un palīdzību cilvēkiem, kuri meklē patvērumu no kara un nabadzības, krasi atšķiras. Tādēļ šai sarunai tika pievērsta pastiprināta uzmanība.

Orbāns aicinā pāvestu Francisku «neļaut kristīgajai Ungārijai aiziet zudumā»
00:00 / 02:54
Lejuplādēt

Kaut arī Ungārijas premjers Orbāns ir sevi pasludinājis par kristīgās Eiropas aizstāvi, viņa un Katoļu baznīcas galvas, pāvesta Franciska uzskati vairākos nozīmīgos jautājumos būtiski atšķiras. Galvenais no tiem ir migrācija.

Pāvests vairakkārt ir mudinājis kristiešus sniegt palīdzīgu roku tiem, kuri bēg no kara, vajāšanas un nabadzības. Turpretī Orbāns apgalvo, ka migranti apdraud Eiropas kristīgās vērtības un kultūru.

Tikšanās starp Ungārijas premjeru un pāvestu bija īsa. Tā notika Budapeštas greznajā Mākslas muzejā un sarunā piedalījās arī Ungārijas prezidents Jānošs Āders. Pēc tikšanās Orbāns savā “Facebook” lapā paziņoja, ka ir aicinājis pāvestu “neļaut kristīgajai Ungārijai aiziet zudumā”.

Turpretī Vatikāns oficiālajā paziņojumā raksturoja abu tikšanos kā draudzīgu. Tās laikā tika apspriesta baznīcas loma valstī, vides aizsardzības jautājumi, kā arī ģimeņu aizsardzība un atbalsts.

Vēlāk, uzrunājot ticīgos svētajā misē Budapeštas Varoņu laukumā, Francisks mudināja sanākušos būt atvērtiem. Viņš aicināja saglabāt savas saknes un vienlaikus būt izprotošiem.

Pāvesta pieeja, ko viņš pats uzskata par patiesi kristīgu, ne vienmēr ir pa prātam konservatīviem katoļiem. Arī Ungārijas valdību atbalstošajos plašsaziņas līdzekļos pēdējo gadu laikā Francisks ir asi kritizēts. Daži komentētāji esot viņu pat nodēvējuši par “antikristieti” un “Sorosa pāvestu”. Tā ir atsauce uz ungāru izcelsmes amerikāņu miljardieri Džordžu Sorosu, kuru Ungārijā valdošie spēki vaino ļoti daudzās lietās.

Daudziem nav pa prātam arī tas, ka katoļu baznīcas galva ir pavadījis Ungārijā tikai septiņas stundas. Turpretī kaimiņos esošajā Slovākijā, kas pēc iedzīvotāju skaita ir mazāka par Ungāriju, Francisks uzturēsies ar vairāk nekā divu dienu ilgo oficiālo vizīti.

Diskusijas izsauca arī Budapeštas pilsētas vadības izkārtais plakāts ar sveicieniem pāvestam, uz kura tika citēti dažādi Franciska izteikumi, tostarp par solidaritāti un iecietību pret dažādām minoritātēm. Budapeštas pilsētā pie varas šobrīd ir partijas, kas neatbalsta Orbāna izvēlēto kursu.

Tāpat Francisks uzrunāja arī Ungārijas kristiešu un ebreju reliģisko kopienu līderus, mudinot kopā cīnīties pret augošo antisemītismu. Ungārijā dzīvo aptuveni 100 000 ebreju, kas ir viena no lielākajām kopienām Centrāleiropā.

Tomēr daudzi Varoņu laukumā sanākušie nevēlējās iesaistīties politikā un vienkārši pauda prieku par to, ka katoļu baznīcas galva ir ieradies ar vizīti Ungārijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti