Pie Minskas Traktoru rūpnīcas OMON kaujinieki izdzenā protestētājus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 8 mēnešiem.

Baltkrievijā nerimst miermīlīgi protesti, kuru dalībnieki pieprasa ilggadējā valsts prezidenta Aleksandra Lukašenko atkāpšanos. Pienāk ziņas par streikojošo darbinieku izdzenāšanu pie viena no valsts lielākajiem uzņēmumiem. Ielās iziet arī prezidenta atbalstītāji. Trešdien, 19. augustā, notiks Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu vadītāju ārkārtas sanāksme, kurā spriedīs par situāciju Baltkrievijā.

ĪSUMĀ:

 • Baltkrievijā 11. dienu norisinās protesti; tie pārsvarā esot miermīlīgi.
 • Vietējie mediji: OMON kaujinieki pie traktoru rūpnīcas izdzenājuši protestētājus.
 • Sanākušie cilvēki aizturēti; tie pārsvarā bija strādnieki, kas uzsākuši streiku.
 • Iekšlietu ministrija: aizturēti cilvēki, kuri traucējuši darbiniekiem iekļūt rūpnīcā.
 • Kupalas teātra darbinieki nevar iekļūt darbavietā; viņi ziņo par tur esošiem miličiem.
 • Vairāk nekā 80 darbinieki iesniedza atlūgumu; iebilst pret teātra direktora atlaišanu.
 • Teātra direktors iepriekš publiski atbalstīja protestus pret prezidentu Lukašenko.
 • LTV žurnāliste Minskā: Jūtams protestētāju pagurums; arvien gatavi demonstrācijām.
 • Trešdien ES dalībvalstu līderi runās par bloka reakciju uz notiekošo Baltkrievijā.
 • Trimdā Lietuvā esošā opozicionāre Tihanovska aicinājusi ES neatzīt vēlēšanu rezultātus.
 • Viņa rosinājusi izveidot Baltkrievijas Nacionālo koordinācijas padomi. 
 • Vairākas dienas Baltkrievijā notiek arī Lukašenko atbalstītāju mītiņi.

Baltkrievijā jau vienpadsmito dienu norisinās protesti, kurus izraisīja 9. augustā notikušo prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošana. Ja protestu pirmajās dienās varasiestādes nežēlīgi izrēķinājās ar protestētājiem, tad pēdējās dienās demonstrācijas aizritēja pārsvarā miermīlīgi.

Taču vietējie mediji vēsta, ka šorīt pie Minskas Traktoru rūpnīcas (MTZ) specvienības OMON kaujinieki izdzenājuši un aizturējuši tur sanākušos cilvēkus.

Tie pārsvarā bija rūpnīcas strādnieki, kuri ir uzsākuši streiku. Viņi trešdien nevarēja iekļūt rūpnīcas teritorijā, jo ieejas vārti bija bloķēti.

Pie Minskas Traktoru rūpnīcas OMON kaujinieki izdzenā protestētājus
00:00 / 03:30
Lejuplādēt
Baltkrievijas Iekšlietu ministrija apstiprināja, ka ir aizturēti divi cilvēki, kuri esot traucējuši darbiniekiem iekļūt rūpnīcā.

 

Jankas Kupalas Nacionālā akadēmiskā teātra darbinieki ziņo, ka viņi trešdien nav varējuši iekļūt darba vietā, jo ieeja esot bloķēta. Oficiālais iemesls – sanitārā diena. Darbinieki apgalvo, ka teātra ēkā atrodoties milicijas darbinieki.

Vairāk nekā 80 teātra aktieri otrdien, 18. augustā, iesniedza atlūgumu pēc tam, kad kultūras ministrs atlaida teātra direktoru Pāvelu Latuško pēc tam, kad viņš publiski atbalstīja protestus pret prezidentu Aleksandru Lukašenko.

Latvijas Televīzijas korespondente Minskā Judīte Čunka sarunā ar Latvijas Radio sacīja, ka ir jūtams protestētāju pagurums, bet viņi esot gatavi ar jaunu sparu iziet demonstrācijās.

"Valda mazliet eiforija, bet cilvēki labi saprot, ka tas ir tikai sākums. Pēc protesta akcijām, kad cilvēki izklīst un dodas pa ielām uz mājām, automašīnas signalizē garāmgājējiem, plīvo karogi, bet tas pamazām sāk noklust. To var saprast. Vietējie iedzīvotāji norāda, ka viņi jau deviņas dienas ir izgājuši ielās un piketējuši. Viņi ir mazliet noguruši, bet saka, ka šis brīdis ir atelpai, lai atkal izietu ielās brīvdienās," sacīja Čunka.

Trešdien ES dalībvalstu līderi ar videokonferences starpniecību runās par bloka reakciju uz notiekošo Baltkrievijā.

Trimdā Lietuvā esošā opozicionāre Svetlana Tihanovska aicinājusi ES neatzīt Baltkrievijas prezidenta vēlēšanu rezultātus.

"Es aicinu jūs neatzīt šīs viltus vēlēšanas. Lukašenko kungs ir zaudējis leģitimitāti mūsu nācijas un pasaules acīs.

Lai nodrošinātu miermīlīgu varas nodošanu manā valstī, esmu ierosinājusi izveidot Baltkrievijas Nacionālo koordinācijas padomi.

Tā caur dialogu vadīs miermīlīgu varas nodošanas procesu. Tā nekavējoties pieprasīs jaunu, godīgu un demokrātisku prezidenta vēlēšanu sarīkošanu, ko uzraudzīs starptautiskā sabiedrība. Godājamie Eiropas līderi, es aicinu jūs atbalstīt Baltkrievijas atmodu. Es aicinu visas valstis cienīt starptautiskos likumus. Es aicinu cienīt Baltkrievijas suverenitāti un baltkrievu tautas izvēli,” paziņoja Tihanovska.

Vairākas dienas Baltkrievijā notiek arī Lukašenko atbalstītāju mītiņi. Otrdien tādi norisinājās Mogiļevā un Gomeļā, bet trešdien Lukašenko atbalstītāji pulcēsies Minskā, Bobruiskā, Vitebskā un citās pilsētās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti