Pentagons izseko Ķīnas spiegošanas balonu virs ASV

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pentagons ceturtdien paziņojis, ka tas izseko Ķīnas spiegošanas balonu, kas lido augstu virs ASV un novēro ļoti slepenus kodolieroču objektus. ASV aizsardzības ministrs Loids Ostins un augstākās militārās amatpersonas pēc prezidenta Džo Baidena pieprasījuma apsvēra šī balona notriekšanu, bet nolēma to nedarīt, jo atlūzas apdraudētu pārāk daudz cilvēku uz zemes. Tikmēr Ķīna norādījusi, ka izmeklē izskanējušo informāciju par tās balonu virs ASV. 

Pentagons izseko Ķīnas spiegošanas balonu virs ASV
00:00 / 02:35
Lejuplādēt

Cilvēku novērotais mazais baltais punktiņš ASV ziemeļrietumu daļā, kas izrādījies Ķīnas spiegošanas balons, nemaz nav tik mazs, kā varētu šķist. Tas ir aptuveni trīs pasažieru autobusu izmērā. Tas ielidojis ASV gaisa telpā "pirms vairākām dienām". Bet ASV izlūkdienesti to izsekoja jau labu laiku pirms tam.

Pēc ASV prezidenta Baidena pieprasījuma izskatīt variantus, ko ar balonu darīt, ASV aizsardzības ministrs Ostins, kurš atradās Filipīnās, apspriedās ar Pentagona augstākajām amatpersonām. Jau šīs apspriešanās laikā iznīcinātāji aizlidoja izpētīt šo balonu, kamēr tas atradās virs Montānas štata.

Pentagona amatpersonas norādījušas, ka balons paredzēts novērošanai un pašreizējā lidojuma ceļā tas lido virs valsts ziemeļrietumiem, kur atrodas slepenas aviobāzes un stratēģisko raķešu pazemes glabātavas.

Situāciju telekanālam CNN raksturoja Sedriks Leitons, CNN militārais analītiķis un atvaļināts ASV gaisa spēku pulkvedis: „Šis ir kaut kas, ko mēs saucam par nukleāro triādi, kas sastāv no bumbvedējiem, raķetēm un zemūdenēm, un divas daļas no šīs triādes ir tiešā šī ķīniešu balona ceļā.”

Pentagons neuzskata, ka šis balons radītu sevišķi nopietnus izlūkošanas draudus.

Savukārt pulkvedis Leitons skaidroja, ka šī balona nenotriekšana acīmredzot nozīmē, ka Pentagons runā taisnību: „Būtībā starp Krieviju un Ķīnu ir ļoti robusta dalīšanās ar izlūkošanas informāciju. Tātad viena no lietām, par ko ir jāpadomā, kad apspriežam balona notriekšanu – kāds diplomātisks fiasko tas varētu būt? Tas varētu radīt vēl lielāku spriedzi, iespējams, varētu tikt zaudētas dzīvības uz zemes. Šīs ir lietas, kas ir jāizvērtē. Ja viņi tic, ka spēj mazināt šo datu vākšanas nozīmību un nodrošināt drošību, tad parasti šīm lietām tiek ļauts lidot tālāk un nonākt līdz to īpašniekam.”

Ķīna ir sūtījusi novērošanas balonus uz ASV arī iepriekš, bet šī ir pirmā reize, kad kāds no tiem tik ilgi atradies ASV gaisa telpā.

Zināms, ka vēl lielākā augstumā debesīs atrodas arī Ķīnas spiegu satelīti. Nevar nepieminēt arī to, ka šis balona pārlidojums notiek neilgi pirms ASV valsts sekretāra Entonija Blinkena sarunām Pekinā, kas gaidāmas jau tuvākajās dienās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti