Pēc padomju pieminekļu pārvietošanas Igaunija piedzīvojusi plašu kiberuzbrukumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pēc tam, kad Narvā un tās apkaimē tika demontēti publiskās vietās esoši padomju laika pieminekļi, Igaunija trešdien piedzīvojusi intensīvākos kiberuzbrukumus kopš 2007. gada, ceturtdien paziņoja Igaunijas valdības galvenais informācijas speciālists un digitālo pārmaiņu apakšsekretārs Lūkass Ilvess.

"Vakar Igaunija piedzīvoja plašākos kiberuzbrukumus kopš 2007. gada. Pakalpojumatteices uzbrukumu (DDoS) mēģinājumu mērķis bija gan publiskas institūcijas, gan privātais sektors," Ilvess informēja sociālajās saziņas vietnēs.

"Uzbrukumi bija neefektīvi. Elektroniskais valsts pakalpojumu portāls "E-Estonia" darbojas. Pakalpojumi nebija pārtraukti. Ar dažiem īsiem un maznozīmīgiem izņēmumiem vietnes pilnībā bija pieejamas visas dienas garumā. Uzbrukums lielā mērā Igaunijā netika pamanīts," viņš klāstīja un pateicās atbildīgajiem darbiniekiem.

"Kā valdības galvenais informācijas speciālists es gulēju labi," rakstīja Ilvess.

Igaunijas Informācijas sistēmu pārvaldes (RIA) incidentu novēršanas nodaļa (CERT-EE) pēdējo 24 stundu laikā identificējusi 24 vietnes un pakalpojumus, kuri inficēti ar ļaunatūru, ar kuru hakeri mēģināja uzbrukt un inficēt interneta lietotāju ierīces Igaunijā.

Papildu monitoringā ļaunatūra tika atklāta uz 137 ierīcēm, un interneta pakalpojuma sniedzēji tika informēti par to.

RIA paziņoja, ka trešdienas vakarā 12 DDoS uzbrukumi tika vērsti pret dažādām valsts institūcijām vai to vietnēm, bet četri DDoS uzbrukumi tika vērsti pret privātā sektora organizācijām. Tāpat konstatēti astoņi pikšķerēšanas mēģinājumi, lai iegūtu personas elektroniskā pasta un bankas konta informāciju.

Kā trešdien vēstīja portāls "Digigenius", atbildību par uzbrukumiem uzņēmies prokremliskais hakeru grupējums "Killnet".

Pagājušajā nedēļā "Killnet" uzbrukumu vērsa pret Latvijas valdības mājaslapu saistībā ar Saeimas lēmumu atzīt Krieviju par terorismu atbalstošu organizāciju.

Otrdien ar Igaunijas valdības lēmumu no Narvas pievārtes uz Igaunijas Kara muzeju tika pārvietots padomju laika piemineklis – tanks "T-34". Tāpat pārvietoti vēl seši padomju laika pieminekļi, kas līdz šim atradās Narvā vai Narvā-Jēsū.

Plašas nekārtības pēc pieminekļu pārvietošanas nav izcēlušās. Igaunijas policija ir ziņojusi par 11 saistībā ar pieminekļu pārvietošanu aizturētām personām.

Pēc tā dēvētās Bronzas nakts – 2007. gada 27. aprīļa –, kad Tallinā notika nekārtības saistībā ar padomju karavīriem veltītā pieminekļa, tā dēvētā Bronzas kareivja, pārvietošanu no pilsētas centra uz karavīru kapsētu, Igaunija piedzīvoja plašu kiberuzbrukumu, kas turpinājās 22 dienas.

Igaunija tolaik vainoja Krieviju, paziņojot, ka tas ir pirmais gadījums, kad plašs kiberuzbrukums tiek vērsts pret valsti. 

Tikmēr Igaunijas Radio 4 Narvas studijas redaktors Mihails Komaško Latvijas Radio 4 raidījumā ""Domskaja ploščadj" norādīja, ka saistībā ar tanka pārvietošanu Narvā nekārtības līdzīgas tām, kas notika 2007. gadā Tallinā, neizvērtās vairāku iemeslu dēļ.

Komaško atzīmēja, ka ceturtā daļa Narvā dzīvojošo ir vecāki par 65 gadiem, tādēļ ir mazāka iespējamība vardarbībai, salīdzinot ar sabiedrību, kurā ir daudz vīriešu vecumā no 20 līdz 40 gadiem. "[Narvas] Sabiedrībā ir maz cilvēku un maz kaislības,” piebilda Komaško.

Tāpat Komaško norādīja, ka cilvēkiem nebija laika gatavoties nekārtībām ātrās lēmumu pieņemšanas un pieminekļa demontāžas darbu dēļ. 2007. gadā Tallinā pagāja ilgs laiks līdz Bronzas kareivja pieminekļa pārvietošanai, kas palīdzēja atsevišķiem iedzīvotājiem izveidot apvienības, lai censtos pretoties šai iecerei, atzina Komaško.

Vēl viens iemesls, kāpēc tanka demontāža Narvā noritēja samērā raiti, pēc Komaško teiktā, ir bailes no varas iestāžu represijām.

“Cilvēki nedaudz baidās, jo daļai Narvas iedzīvotāju ir Krievijas pases un ilgtermiņa uzturēšanās atļaujas. Mūsu iekšlietu ministrs un ārlietu ministrs teica, ka cilvēkiem vajadzētu atcerēties, ka Igaunijai ir tiesības atņemt uzturēšanās atļauju un izraidīt cilvēku,” atzīmēja Igaunijas Radio 4 redaktors.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti