Pēc FTX dibinātāja aizturēšanas aktualizējas diskusija par stingrākiem kriptovalūtas nozares regulējumiem ASV

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 5 mēnešiem.

Amerikas Savienoto Valstu (ASV) valdība pagājušajā nedēļā kriptovalūtu biržas FTX dibinātājam un bijušajam vadītājam Samuelam Benkmenam-Frīdam izvirzīja apsūdzības vairākos finanšu noziegumos. Frīda nelegālās aktivitātes raksturotas kā viena no lielākajām krāpniecībām ASV vēsturē. Šis skandāls Savienotajās Valstīs radījis diskusijas par nepieciešamību noteikt stingrāku kriptovalūtas nozares regulējumu.

Pēc FTX dibinātāja aizturēšanas aktualizējas diskusija par stingrākiem kriptovalūtas nozares regulējumiem ASV
00:00 / 05:29
Lejuplādēt

Bahamās bāzētā apmaiņas platforma FTX novembrī iesniedza bankrota pieteikumu ASV, bet tās izpilddirektors Sems Benkmens-Frīds atkāpās no amata. FTX finansiālo grūtību dēļ kritās galveno kriptovalūtu vērtība. FTX galvenais konkurents kriptovalūtu birža "Binance" vēlējās pārņemt FTX, bet brīdi vēlāk pārdomāja. Arī tas izsauca cenu svārstības, kriptovalūtas "Bitcoin" cenas līmenim nokrītot līdz zemākajam kopš 2020. gada. Mēnesi vēlāk FTX dibinātājs Samuels Benkmens-Frīds 12. decembrī tika apcietināts Bahamu salās pēc ASV valdības lūguma un šobrīd atrodas apcietinājumā.

Tas tādēļ, ka ASV valdība viņam izvirzījusi apsūdzības vairākos finanšu noziegumos. Tā apgalvo, ka viņš apzināti maldinājis klientus un investorus, lai sev un citiem nodrošinātu vērienīgus ieņēmumus. Federālā prokuratūra norāda, ka Benkmens-Frīds izstrādājis shēmu un viltības, lai apkrāptu FTX klientus un investorus jau kopš 2019. gada, kad birža tika dibināta.

Kā skaidroja ASV prokurors Demjens Viljams, kurš šo skandālu nodēvēja par vienu no lielākajām krāpniecībām Amerikas vēsturē, Benkmens-Frīds pretlikumīgi novirzījis klientu un investoru naudu, lai segtu izdevumus, parādsaistības un riskantus darījumus kriptovalūtas hedžfondā "Alameda Research", kuru Benkmens-Frīds izveidoja 2017. gadā. Tāpat viņš piesaistītos līdzekļus izmantojis, lai veiktu vērienīgus nekustamo īpašumu iegādes darījumus un ziedojumus politiskajām partijām. 30 gadus vecajam Benkmenam-Frīdam izvirzītas apsūdzības astoņos kriminālnoziegumos, tai skaitā krāpniecībā un naudas atmazgāšanā. Ja viņš tiks atzīts par vainīgu visās šajās apsūdzībās, viņam varētu tikt piespriests vairāku desmitu gadu ilgs cietumsods.

FTX pēc bankrota pieteikuma par izpilddirektoru iecēla Džonu Reju. Pārstāvju palātas finanšu komitejā Rejs komentēja situāciju, kāda atklājusies apmaiņas platformā FTX, kad viņš iecelts amatā:

"Šī ir neparasta lieta. Un tā ir neparasta tādā nozīmē, ka burtiski nav bijis nekādas lietvedības… lietvedības neesamība.  Darbinieku sazināšanās, rēķinu izrakstīšana, tas būtībā notika tērzētavās. Viņi izmanto grāmatvedības programmatūru "QuickBooks". Ļoti jauks rīks. Bet ne jau vairāku miljardu dolāru vērtam uzņēmumam. Nav arī neatkarīgas valdes, kas ir ļoti neparasti uzņēmuma lielumam. Un bija viens cilvēks, kas to visu kontrolēja. Tas visu padarīja sarežģītāku, jo šeit nav darīšana ar kaut ko taustāmu. Te tomēr ir darīšana ar kriptovalūtu."

Tomēr kopumā šī lieta neesot īpaši atšķirīga no citām nelikumībām, kurās citu līdzekļi tiek izmantoti savtīgos nolūkos. Vienīgi šajā gadījumā ir runa par kriptovalūtu. Filantrops Deivids Rubenšteins skaidroja, ka investori, iespējams, viegli uzķērās uz āķa un bez rūpīgas risku izvērtēšanas nolēma investēt, jo investoru sarakstā jau bija cienījamas kompānijas.

"Nav šaubu, ja "Sequoia" un citas ievērojamas investīciju firmas jau bija "ielēkušas" šajā "piedzīvojumā", tad, visticamāk, ja esi maza kompānija, tev nebūs laika izsvērt riskus un tu spēlēsi līdzi. Bet tas nenozīmē, ka tas būs pareizs lēmums. Un cilvēki pieļauj kļūdas. Bet kriptoindustrijā, visticamāk, būs vēl citas kļūdas. Un tas nenozīmē, ka visa industrija tādēļ sabruks," stāstīja Rubenšteins.

Šis skandāls Savienotajās Valstīs raisījis diskusijas par to, vai nepieciešams noteikt stingrākus kriptovalūtas nozares regulējumus. Savienoto Valstu kripto regulējumā ir bijis grūti orientēties, un regulatori līdz šim nav spējuši nodrošināt funkcionālu sistēmu, kā šos pakalpojumus piedāvāt drošā un pārredzamā veidā un pasargāt investorus. Tādējādi cilvēki ir sākuši aktivitātes riskantās ārzonas platformās ārpus ASV regulatoru jurisdikcijas un aizsardzības.

Rubenšteins skaidroja, ka šādu skandālu laikā parasti paiet gads, līdz Kongress izstrādā jaunu regulējumu, un tā varētu notikt arī šoreiz. Rubenšteins atzīst, ka attiecīgam regulējumam jau vajadzēja pastāvēt iepriekš, taču tas nav ticis izstrādāts. Tikmēr "Blockchain" asociācijas izpilddirektore Kristīna Smita neuzskata, ka FTX skandāls nozīmē to, ka pašā kriptoindustrijā un tehnoloģijās, uz kuras industrija balstās, ir bijušas problēmas.

"Šī nav strukturāla problēma plašākā kriptoindustrijā, bet gan pašā FTX. Tai nebija iekšējas kontroles, tā nesekoja vietējiem likumiem, nebija lietvedības. Tomēr es domāju, ka, sākot ar janvāri, jaunajā Kongresā būs jaunas noklausīšanās un daudzi jauni likumprojektu piedāvājumi," sacīja Smita.

Viņa uzskata, ka plašākas diskusijas varētu sākties, piemēram, par kriptovalūtu darījumu tirgu regulējumu. Tikmēr Pārstāvju palātas Finanšu pakalpojumu komitejas likumdevējiem ir atšķirīgi viedokļi par to, kurai federālajai aģentūrai vajadzētu pārraudzīt kriptovalūtu nozari. Smita norāda, ka FTX bija bāzēta Bahamās, tādēļ Savienotajām Valstīm pār attiecīgajā valstī esošo regulatoru nebija teikšana. Viņa gan uzskata, ka Savienotās Valstis ar savu piemēru, izstrādājot labāku regulējumu, varētu izmainīt arī ārvalstīs esošo regulatoru darbību, tādējādi nozare tiktu uzraudzīta labāk globāli.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti