Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Ž. Bolsonaru atbalstītāji iebrukuši Brazīlijas parlamentā

Pēc Brazīlijas eksprezidenta Bolsonaru atbalstītāju nekārtībām galvaspilsētā simtiem aizturēto

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 4 mēnešiem.

Brazīlijas policija svētdien galvaspilsētā Braziljā padzina iepriekšējā galēji labējā prezidenta Žaira Bolsonaru atbalstītājus no parlamenta un Augstākās tiesas ēkām, kā arī no prezidenta pils, kuri tur ielauzās svētdien. Saistībā ar notikušo aizturēti vairāki simti cilvēku.

Pērn novembrī notikušajās vēlēšanās zaudējušā prezidenta Žaira Bolsonaru atbalstītāji galvaspilsētas Braziljas ielās izgāja jau svētdienas rītā. Vairāki simti cilvēku pulcējās Esplanadas alejā, kur atrodas vairākas valsts iestādes, tostarp Kongress, prezidenta pils un Augstākā tiesa.

Tērpušies dzeltenos futbola kreklos, ar karogiem un plakātiem, protestētāji pauda neapmierinātību ar pašreizējā prezidenta Luisa Inasiu Lulas da Silvas stāšanos amatā un vēlmi, lai armija pārņem kontroli valstī. Vēlāk cilvēku skaits jau bija mērāms tūkstošos un pūlis devās uz Kongresu. 

Pēc Brazīlijas eksprezidenta Bolsonaru atbalstītāju nekārtībām galvaspilsētā vairāki simti aizturēto
00:00 / 02:29
Lejuplādēt

Lai gan drošības spēki bija lieli, tiem neizdevās cilvēkus apturēt, un protestētāji ielauzās Kongresā, sākot to demolēt. Tika izsisti logi, izlauztas durvis, cilvēki lēkāja pa krēsliem, bojāja mēbeles un mākslas darbus. 

Policijai izmantojot asaru gāzi un ūdensmetējus, protestētāji vakarā tika padzīti un Kongresa apkārtne ir noslēgta. 

Kopumā aizturēti vismaz 400 nemiernieki. 

Brazīlijas tieslietu ministrs Flāvio Dino sacīja, ka ir konfiscēti aptuveni 40 autobusi, kas tika izmantoti protestētāju nogādāšanai galvaspilsētā.

Tieslietu ministrs uzskata, ka iebrukums valdības iestādēs ir ļoti nopietns mēģinājums iznīcināt demokrātisko likuma varu.

"Tas ir terorisms, tas ir apvērsums, un mēs esam pārliecināti, ka lielākā daļa, ja ne visi brazīlieši, nevēlas, lai šāds tumsas rēgs parādītos Brazīlijas dzīvē," teica Dino.

Pašreizējais prezidents Luiss Inasiu Lula da Silva, kurš nekārtību laikā apmeklēja valsts dienvidaustrumu pilsētu Ararakvaru, nodēvēja iebrucējus par fašistiem. Lula pārtrauca vizīti un atgriezās galvaspilsētā.

"Šie fašistiskie fanātiķi pastrādājuši kaut ko neredzētu šīs valsts vēsturē. (..) Mēs centīsimies noskaidrot, kas to finansēja, kurš maksāja par autobusiem, kurš maksāja par izmitināšanu, un visi šie cilvēki par to samaksās. Viņi un atbildīgie federālajā valdībā tiks sodīti," sacīja Lula.

Viņš arī solīja, ka vandaļi tiks atrasti un sodīti.

"Viņi redzēs, ka demokrātija garantē tiesības uz brīvību, saziņas brīvību, vārda brīvību, taču tā arī pieprasa, lai cilvēki respektētu institūcijas, kas izveidotas, lai stiprinātu demokrātiju," uzsvēra Lula.

Notikušajā tiek vainoti ne vien nemiernieki, ko pēc daudzu domām Bolsonaru uzkūdījis, bet arī policisti, no kuriem vairāki, šķiet, nesteidza protestētājus nemieru sākumā aizturēt. 

Savukārt Brazīlijas Augstākā tiesa no amata atbrīvojusi Braziljas federālā apgabala gubernatoru Ibaneisu Roču, jo nekārtību laikā viņš klusējis un nav atbilstoši rīkojies. Atlaists ticis arī galvaspilsētas sabiedriskās drošības vadītājs Andersons Toress, kurš iepriekš bija tieslietu ministrs Bolsonaru valdībā. 

Atbildot uz notikušo, kreisā spārna partijas, tostarp prezidenta partija, ir aicinājušas cilvēkus šovakar doties ielās prodemokrātijas mītiņā pulksten 18.00 pēc vietējā laika.

Bolsonaru, kurš pēc zaudējuma prezidenta vēlēšanās devās uz ASV Floridas štatu, mikroblogošanas vietnē "Twitter" nosodīja "iebrukumu sabiedriskajās ēkās un to postīšanu", tomēr noraidīja Lulas apsūdzības, ka viņš musinājis savus atbalstītājus uz šādu rīcību.

Amatpersonas notikušo nodēvējušas par ļoti nopietnu mēģinājumu sagraut demokrātiju un likuma varu. 

Brazīlijas Senāta un Deputātu palātas ēkā notikušais atgādināja ainas no 2021. gada 6. janvāra notikumiem Vašingtonā, kad Donalda Trampa atbalstītāji atteicās pieņemt viņa zaudējumu ASV prezidenta vēlēšanās un iebruka Kapitolija ēkā.

Brazīlijas prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā 30. oktobrī ar nelielu pārsvaru uzvarēja kreisais politiķis Lula, sakaujot galēji labējo Bolsonaru. Lula saņēma 50,9% balsu, bet Bolsonaru – 49,1%.

Bolsonaru līdz šim nav nepārprotami atzinis savu sakāvi. 

Jau pirms vēlēšanām Bolsonaru vairākkārt apšaubīja vēlēšanu sistēmu un norādīja, ka viņš varētu neatzīt vēlēšanu rezultātu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti