Pauž bažas par Jemenas bombardēšanas sekām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 2 mēnešiem.

Starptautiskais Sarkanais Krusts paudis bažas par Saūda Arābijas vadītās koalīcijas sāktajiem aviouzlidojumiem šiītu nemierniekiem Jemenā. 

Starptautiskā mediķu organizācija pieprasa abas karojošās puses ievērot kara vešanas likumus, lai samazinātu civiliedzīvotāju upurus un nesāktos plašāka mēroga karadarbība.

Kopš uzlidojumu sākšanas ceturtdien bojā gājuši vismaz desmit cilvēki un vairāki desmiti ievainoti. Vēl vismaz seši civiliedzīvotāji gājuši bojā sadursmēs, kas sākās pret bombardēšanu vērstos iedzīvotāju protestos.

Uzlidojumos iznīcinātas Jemenas nemiernieku stratēģiskās pozīcijas un ieroču glabātuves.

Uzlidojumi notika arī galvaspilsētā Sanā, kuru šiītu nemiernieki pārņēma ofensīvā pirms vairākām nedēļām. Saūda Arābijas vadītā koalīcija, kurā ietilpst arī vairākas citas lielākoties sunnītu apdzīvotās valstis, iesaistījās Jemenas pilsoņu karā pēc tam, kad palīdzību lūdza Jemenas oficiālā valdība, kuras spēki pēdējā laikā zaudējuši kontroli šiītu nemierniekiem plašās valsts daļās.

Tikmēr Ēģipte, kurai ir lielākā armija arābu pasaulē, paziņojusi, ka vajadzības gadījumā Jemenā ir gatava iesūtīt sava sauszemes karaspēka vienības.

Jemenā krīze briedusi jau vairākus mēnešus pēc tam, kad šiītu nemiernieki no ziemeļiem pārņēma savā kontrolē galvaspilsētu Sanu, liekot prezidentam Abdrabuham Mansuram Hadi bēgt uz dienvidu piekrastes pilsētu Adenu, kas atrodas minētā Adenas līča krastos. Saūda Arābija par uzlidojumu sākšanu nemiernieku pozīcijām Jemenā paziņoja trešdien pēc tam, kad viņi jau sāka aplenkt arī Adenu.

Saūda Arābijas intervence iezīmēja krasu krīzes eskalāciju. Šiītu Irāna atbalsta nemierniekus, bet sunnītu monarhistes Arābijas pussalā - prezidentu Hadi. Attiecības starp Irānu un Saūda Arābiju jau bija saasinātas arī Sīrijas pilsoņu kara dēļ, kur Teherāna atbalsta prezidenta Bašara al Asada režīmu, bet Rijāda - mēreni noskaņotos opozīcijas kaujiniekus. Tagad Jemena kļuvusi par vēl vienu interešu kaujas lauku starp šīm abām valstīm.

Irāna nosodījusi Saūda Arābijas un citu valstu uzlidojumus Jemenā, pieprasa tos pārtraukt un brīdina, ka tas situāciju pasliktina vēl vairāk.

Bet Eiropas Savienība pauž bažas par nopietniem riskiem plašākam reģionam un aicina iesaistītās puses rīkoties „atbildīgi un konstruktīvi”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti