Par Hašogi slepkavību Turcija izvirza apsūdzības 20 Saūda Arābijas pilsoņiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Turcijas prokuratūra izvirzījusi oficiālas apsūdzības 20 Saūda Arābijas pilsoņiem par žurnālista Džamala Hašogi slepkavību 2018. gadā Saūda Arābijas konsulātā Stambulā. Par to 25. martā ziņo Turcijas mediji. Apsūdzēto vidū ir divi bijušie kroņprinča Mohammeda bin Salmana palīgi. Pret aizdomās turētajiem tiks sākta tiesvedība, tomēr konkrēts datums pagaidām nav nosaukts.

Turcijas prokuratūra izvirzījusi apsūdzības 20 Saūda Arābijas pilsoņiem par Hašogi slepkavību
00:00 / 03:32
Lejuplādēt

Amerikas Savienotajās Valstīs dzīvojušais laikraksta “The Washington Post” līdzstrādnieks Džamals Hašogi tika nogalināts 2018. gada 2. oktobrī Saūda Arābijas konsulātā Stambulā. Tur viņš bija ieradies, lai saņemtu laulībām ar Turcijas pilsoni Hatidži Džengizu nepieciešamos dokumentus. Saūda Arābija sākotnēji noliedza, ka tai būtu jebkas zināms par to, kas noticis ar Hašogi. Tomēr vēlāk tā apgalvoja, ka 59 gadus vecais žurnālists konsulātā zaudējis dzīvību dūru cīņā. Tad visbeidzot atzina, ka žurnālists nogalināts ar iepriekšēju nodomu.

Ankaru neapmierināja Saūda Arābijas skaidrojumi un nevēlēšanās sadarboties, tādēļ tā sāka savu izmeklēšanu. Turcijas amatpersonas uzskata, ka Hašogi konsulātā tika nogalināts un viņa līķis pēc tam sadalīts gabalos ar kaulu zāģi. Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans iepriekš solīja, ka Ankara no šīs lietas izmeklēšanas neatteiksies.

Tagad privātā ziņu aģentūra DHA vēsta, ka Stambulas prokuratūra ir pabeigusi Hašogi slepkavības izmeklēšanu. Tā izvirzījusi apsūdzības “tīšā slepkavībā” 18 Saūda Arābijas pilsoņiem. Vēl divi apsūdzēti par kūdīšanu uz slepkavību.

Prokurori par slepkavības pavēļu došanu apsūdzējuši bijušo Saūda Arābijas izlūkdienesta vadītāja vietnieku Ahmedu al-Assiri un bijušo karaliskās tiesas padomnieku Saudu al-Kahtani.

Abi esot vadījuši operāciju pret Hašogi un devuši rīkojumu slepkavības izpildītājiem.

Pārējās 18 personas apsūdzētas apzinātā un zvērīgā nogalināšanā, izraisot mokas. Šo personu vidū ir izlūkdienesta darbinieks, kurš bieži ar kroņprinci devās ārvalstu ceļojumos, kriminālistikas eksperts un Saūda Arābijas karaliskās gvardes loceklis. Zināms, ka šīs trīs personas ir starp tām 11, kas stājušās Saūda Arābijas tiesas priekšā. Daudzi no apsūdzētajiem savās aizstāvībās norādīja, ka pildījuši izlūkdienesta vadītāja vietnieka pavēles, minot viņu kā operācijas vadītāju.

Prokurors jau ir izdevis aizdomās turamo aresta orderus, bet

neviens no apsūdzētajiem Turcijā neatrodas.

Turcijas prokuratūra norādīja, ka pret 20 aizdomās turamajiem, kuriem draud cietumsods, aizmuguriski tiks sākta tiesas sēde, tomēr datums pagaidām nav noteikts.

Pērn decembrī tiesa Saūda Arābijā pieciem vārdos nenosauktiem cilvēkiem saistībā ar slepkavību piesprieda nāvessodu, bet vēl trim piesprieda cietumsodu.

Starptautiskās preses un vārda brīvības organizācijas “Reportieri bez robežām” ģenerālsekretārs Kristofs Deluā uzsvēra, ka nav apmierināts ar šādu Saūda Arābijas rīcību. “Mēs nevaram būt apmierināti ar šādu rezultātu, ja izmeklēšana bija pavirša un tiesvedība notika slepenībā, bez iespējas uzzināt tiesas sēdēs sacīto un to, kādi bija pierādījumi.

Nāves soda piespriešana pieciem apsūdzētajiem var tikt interpretēta tikai un vienīgi kā vēlme uz visiem laikiem apklusināt šīs briesmīgās slepkavības lieciniekus vai pat vainīgos,” sacīja Deluā.

Centrālā izlūkošanas pārvalde, ANO īpašais sūtnis un Ankara pastrādāto slepkavību tieši saistījuši ar Saūda Arābijas kroņprinci Mohammedu bin Salmanu. Pats kroņprincis to kategoriski noraidījis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti