Panorāma

Saeimai būs jālemj par A. Šlesera izdošanu

Panorāma

Panorāma

Čehijā ievēlēts jauns prezidents

Par Čehijas prezidentu ievēlēts atvaļinātais ģenerālis Petrs Pavels

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Par jauno Čehijas prezidentu ievēlēts atvaļinātais NATO ģenerālis Petrs Pavels, kurš vēlēšanās cīkstējās ar bijušo premjeru, miljardieri Andreju Babišu. Vēlēšanu rezultāti liecina, ka Pavels ieguvis 58% balsu. Lai gan viņam nav politiskās pieredzes, no Pavela sagaida lielāku tuvināšanos Rietumiem.

Ar otro un beidzamo vēlēšanu kārtu noslēgusies skandālu pārņemta priekšvēlēšanu kampaņa, kurā cīnījās liberāli noskaņotais Pavels ar populistiski noskaņoto Babišu. Tikai dažas dienas pirms vēlēšanām Babišs tika attaisnots lietā par krāpšanos ar Eiropas Savienības subsīdijām. Tāpēc Pavels savu uzvaru nodēvējis par vērtību uzvaru.

"Es vēlos pateikties ne tikai tiem, kas par mani balsoja, bet arī tiem, kas par mani nebalsoja, jo galu galā viņi atnāca uz vēlēšanām un parādīja, ka  respektē demokrātiju. [..]

Es redzu, ka šajās vēlēšanās uzvarēja tādas vērtības kā patiesība, cieņa un pazemība. Un esmu pārliecināts, ka šīs vērtības atgriezīsies arī prezidenta pilī un mūsu politikā," sacīja Pavels.

Babišs, kurš šo balsojumu bija nosaucis par referendumu viņa politiskajai līderībai, uzreiz pieņēma savu sakāvi un apsveica jauno prezidentu, bet teica, ka turpinās politisko darbību savā opozīcijas partijā.

Kamēr Babišs  iepriekš ieņēmis premjera amatu, par Pavela politisko pieredzi runāt nevar. Tomēr sagaidāms, ka viņa uzvara nozīmē lielāku valsts tuvināšanos Rietumiem. Viņa atbalsts Ukrainai bijis nelokāms, kamēr Babišs bažījies par Čehijas ieraušanu konfliktā.

"Pavels ir diezgan nezināma personība, jo viņš nav politiķis. Viņš ir ieņēmis militāras pozīcijas un svarīgas pozīcijas NATO, bet ne politiskus amatus. Tāpēc ir grūti prognozēt, ko viņš darīs.

Bet, es domāju, ka viņš būs aktīvs politiķis un ievēros konstitūciju. Bet ar Babišu nekad nevar zināt. Viņš ir pilnībā nekontrolējams politiķis," vērtēja politikas eksperts Josefs Mleneks.

Lai gan prezidentam Čehijā ir galvenokārt simboliska loma, tam ir iespējas ietekmēt valdības viedokli ārpolitikas un citos jautājumos, kā arī tiesības iecelt valdības, konstitucionālās tiesas un centrālās bankas vadītājus.

Pavels amatā nomainīs līdzšinējo prezidentu Milošu Zemanu, kurš, lai arī pievienojās Rietumiem, nosodot Krieviju par iebrukumu Ukrainā, pirms tam centās veidot ciešākas attiecības ar Maskavu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti