Panorāma

Ieroči un atkarības – nesavienojamas lietas

Panorāma

"RS" vēršas policijā pret RD deputātu V. Bergu

Ņujorkā pulcējas ANO valstu vadītāji

Ņujorkā sākusies ANO Ģenerālā asambleja

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 8 mēnešiem.

Ņujorkā sākusies ANO Ģenerālā asambleja, un šodien ar uzrunu uzstājas pasaules valstu vadītāji. ASV prezidents Donalds Tramps no vēsturiskās tribīnes asi kritizēja Ķīnu un Irānu un izcēla ASV patriotismu. Līderus pēc dažām stundām uzrunās arī Latvijas prezidents Egils Levits.

Ņujorkā otrdien, 24. septembrī, ir atklāta ANO augstā nedēļa, kad 193 valstu vadītāji nāk kopā, lai izrunātu dažādus pasaulē svarīgus tematus. Šodien valstu vadītāji saka runu Ģenerālajā asamblejā. Viens no pirmajiem runātājiem bija ASV prezidents Donalds Tramps, kura ierašanās allaž pievērš lielu starptautisku uzmanību.

Kā paredzēts, lielu daļu savas uzrunas Tramps veltīja ASV lieluma idejai, tās spēkam, īpaši drošībā, un uzsvēra nacionālās vērtības, kritizējot globālismu.

“Raugoties šajā plašajā, lieliskajā pasaulē patiesība ir skaidra un gaiša – ja gribat brīvību, esat lepni par savu zemi, ja gribat demokrātiju, turieties pie suverenitātes, ja gribat mieru, mīliet savu nāciju. Nākotne nepieder globālistiem, nākotne pieder - patriotiem," tā Tramps.

Tramps asi kritizēja atvērto durvju politiku un sacīja, ka katrai valstij ir tiesības aizsargāt savas robežas. Taču, kā paredzēts, būtisku daļu savas uzrunas viņš veltīja arī sarežģītajām tirdzniecības attiecībām ar Ķīnu un konfliktam ar Irānu. Irānas režīmu viņš nosauca par vienu no lielākajiem drošības draudiem pasaulē un solīja vēl lielākas sankcijas. Savukārt, ja pirms diviem gadiem ģenerālajā asamblejā ASV bija kodolkrīzē ar Ziemeļkoreju un tās līderi Kimu Čenunu nievājoši sauca par raķešvīru, tad šoreiz Trampa attieksme bija krieni  maigāka un viņš  aicināju Ziemeļkoreju atteikties no ieročiem un teica, ka valstij ir neizmantots potenciāls.

Starp pasaules valstu līderiem šodien būs arī Latvijas prezidents Egils Levits, kurš šeit uzstāsies ar uzrunu. Viens no galvenajiem viņa runas akcentiem būs par likuma varas nostiprināšanu starptautiskajās tiesībās, kam Latvija, teju pirms 30 gadiem atgūstot neatkarību, ir spilgts piemērs.

To apstiprināja arī Latvijas vēstnieks ANO Andrejs Pildegovičs. “Mums ir ko stāstīt, gan par to, kā kā esam transformējušies no totalitāras sabiedrības uz atvērtu, eiropeisku un demokrātisku. Mums nebija viegli, mums bija savas kļūdas, bet šī pieredze citām valstīm ir interesanta. Un tas pats attiecas arī uz attīstību - digitālo elementu, jautājumus, kas skar enerģētiku, jauno tehnoloģiju gan gaišās, gan arī tumšās puses. Mēs esam neliela valsts, apmēram 100 valstis šiet, ANO pārstāv nelielas valstis  - līdz 10 miljoniem iedzīvotāju, līdz ar to varam teikt, ka esam pamatlīgā," tā Pildegovičs.

Nākamgad ANO būs arī 75. pastāvēšanas gadadiena. Un, kad šo organizāciju dibināja, Latvija bija okupēta valsts, tapēc Egils Levits arī uzaicināja ANO ģenerālsekretāru Antoniu Gutērrešu nākamgad apmeklēt Latviju, lai apliecinātu, ka tagad esam pilntiesīgs globālās pasaules spēlētājs. Bet, sagaidot šo gadadienu, šobrīd arī daudz domā par, to kā organizācijai būtu jāmainās, lai tā kļūtu spēcīgāka arvien sarežģītākajā pasaulē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti