Nobela prēmijas laureāte Aleksijeviča: Baltkrievija ir pēdējais komunisma bastions

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Baltkrievu rakstniece, Nobela prēmijas laureāte Svetlana Aleksijeviča intervijā Vācijas laikrakstam “Süddeutsche Zeitung” paudusi bažas, ka Baltkrievijā notiekošais konflikts starp ilggadējo vadoni Aleksandru Lukašenko un demokrātijas atbalstītājiem varētu novest pie pilsoņu kara.

“Manuprāt, Eiropa īsti neapzinās, cik lielas briesmas rada situācija Baltkrievijā. Runa nav tikai par mūsu ciešanām. Uz spēles ir likta Eiropas stabilitāte. Baltkrievijā var sākties pilsoņu karš, un tad uz Eiropu plūdīs bēgļu straumes,” brīdina Aleksijeviča.

Baltkrievu "baiļu gēns"

“Baltkrievija ir pēdējais komunisma bastions. Ja komunisms uzvarēs, tad nostiprināsies nacionālistiskās kustības un autoritārās valdības Krievijā, Polijā, Ungārijā,” uzskata Aleksijeviča.

2015. gadā viņa saņēma Nobela prēmiju literatūrā, bet pašlaik dzīvo trimdā Vācijā. Aleksijeviča ir Lukašenko režīma pretiniece.

“Mēs gribam radīt neatkarīgu, plaukstošu valsti. Bet kā? Mēs dzīvojam starp divām briesmām: Lukašenko un Krieviju.”

Rakstniece atzīst, ka daudziem baltkrieviem ir “baiļu gēns”, pieradums pie dzīves verdzībā. “Pat vecākie no mums neatceras, kāda bija dzīve brīvībā. Mums nav brīvības pieredzes,” secina Aleksijeviča.

“90. gadi bija romantikas laiks. Mēs ticējām, ka pietiks atbrīvoties no komunistiem un turpat aiz stūra mūs gaidīs brīvība. Mēs domājām, ka brīvība – tie ir svētki. Taču viss notika citādi. Tika slēgtas rūpnīcas, cilvēki zaudēja darbu, daži kļuva bagāti, bet daudzi dzīvoja šausmīgā nabadzībā.”

Visur savairojušies stukači

“Daži vēl tic Lukašenko. Citi viņu ienīst. Pa vidu ir pelēkā masa ar tiem, kas vēl nav izlēmuši, kurā pusē nostāties. Viņi baidās no pārmaiņām, viņiem pietiek ar to, ka var nopirkt ārzemju mašīnu, aizbraukt atpūsties uz Ēģipti vai iegādāties Ķīnā ražotās drēbes.

Agrāk viņiem nebija šādas iespējas, un viņi baidās, ka pēc Lukašenko pie varas nāks Krievijas kapitāls, mūsu rūpnīcas tiks uzpirktas pa lēto, bet kolhozus gaida likvidācija. Viņi baidās no Krievijas, no krievu kapitālisma modeļa.”

“Es biju pārsteigta, cik ātri atkal sāka darboties staļiniskā mašinērija. Neviens neko nav aizmirsis. Visur savairojušies stukači, vietējās VDK nodaļas darbojas pilnā sparā. Ārsts ziņo par savu priekšnieku, kurš tiek atlaists, bet ziņotājs ieņem viņa vietu. 1937. gada terors tīrā veidā,” secina Aleksijeviča.

Rakstniece spriež, ka Baltkrievijā pašlaik notiek nevardarbīgā revolūcija, jo opozīcija vēlas panākt pārmaiņas bez asinsizliešanas. "Cilvēki nav atteikušies no savas pārliecības, lai gan zina, ka par to nāksies maksāt dārgu cenu.”

KONTEKSTS:

Protesti pret Baltkrievijas autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko režīmu Baltkrievijā nerimst kopš pagājušā gada augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām. Par to uzvarētāju tika pasludināts līdzšinējais prezidents Lukašenko, tomēr opozīcija apsūdz režīmu plašā vēlēšanu rezultātu viltošanā un pieprasa viņa atkāpšanos. Opozīcija par patieso vēlēšanu uzvarētāju uzskata Svjatlanu Cihanousku.

Protestu kulminācijas brīdī Baltkrievijā ielās izgāja simtiem tūkstošiem cilvēku. Protesti turpinās joprojām, bet daudz mazākos mērogos, daudzi opozīcijas atbalstītāji ir ieslodzīti vai aizbēguši uz ārvalstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti