Rīta Panorāma

ES būs vienots elektronisko iekārtu lādētāju standarts

Rīta Panorāma

Spānijā policisti gaisa patrulēšanu veiks ar dronu

Nobela prēmiju fizikā piešķir par pētījumiem kvantu mehānikā

Nobela prēmija fizikā piešķirta trijotnei par atklājumiem kvantu mehānikas jomā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Nobela prēmija fizikā otrdien tika piešķirta Alēnam Aspektam no Francijas, Džonam Klauseram no ASV un austrietim Antonam Ceilingeram par atklājumiem kvantu mehānikas jomā.

Kvantu mehānika ir fizikas apakšnozare, kas pēta procesus, kuros mazas daļiņas – atomi un molekulas – mijiedarbojas savā starpā un ar ārējo starojumu, piemēram, gaismu.

Zinātnieku trijotne tika pagodināta "par eksperimentiem ar savērptiem fotoniem, atklājot Bela nevienlīdzības pārkāpumu un atklājumiem kvantu informācijas zinātnē", teikts žūrijas paziņojumā.

Kā pavēstīja Nobela komiteja, "viņu darbs ir pavēris ceļu jaunai tehnoloģijai, kas balstīta uz kvantu informāciju".

Šā gada balvu ieguvušie zinātnieki ir radījuši vairākas metodes un rīkus, kuri ļauj gūt praktisku labumu no kvantu fizikas.

Pateicoties zinātnieku darbam, nākotnē būs iespējams veidot labākus datorus, veikt precīzākus mērījumus, kā arī veidot kvantu datortīklus, kuri atšķirībā no mūsdienu tīkliem būs pilnībā aizsargāti no uzlaušanas.

"Kvantu teleportācija izmanto kvantu sapinumu īpašības. Tas nav kā "Star Trek" filmās vai tamlīdzīgi. Kaut kā transportēšana pilnīgi noteikti nenozīmē personas pārvietošanu," vēsta Ceilingers.

"Taču, izmantojot šos kvantu sapinumus, ir iespējams pārvietot visu objekta pārnēsāto informāciju uz citu vietu, kur objekts atrodas. Faktiski tas nozīmē radīt to no jauna. Un tas ir izdarīts. Un ir kāda pārsteidzoša īpašība – jūs varat pārnest informāciju, nemaz to nezinot. Līdz šim tas ir panākts tikai ar ļoti mazām daļiņām un, pilnīgi noteikti, ir absolūti neiespējami domāt par lieliem objektiem. Taču tas ir fundamentāli svarīgi, pārnesot informāciju, varbūt, starp kvantu datoriem."

Nobela prēmija ir 10 miljoni zviedru kronu (920 000 eiro). Prēmiju oficiālā pasniegšana notiks 10. decembrī.

Pērn Nobela balva fizikā tika piešķirta ASV-Japānas zinātniekam Sjukoro Manabem, vācietim Klausam Haselmanam un itālim Džordžo Parizi par viņu darbu pie klimata modelēšanas un sarežģītām fizikālām sistēmām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti