Nīderlandes labējo līderim Vildersam vēlēšanās var traucēt līdzība ar Trampu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 2 mēnešiem.

Nīderlandē trešdien notiks parlamenta vēlēšanas, un tās ir pirmās no izšķirīgajām šīgada Eiropas vēlēšanām. Arvien lielāku popularitāti iegūst pret imigrantu, eiroskeptiķu un antielitāristu partijas. Tomēr labējās Nīderlandes Brīvības partijas vadītājam Gērtam Vildersam paralēles ar ASV prezidentu Donaldu Trampu varētu pat traucēt, uzskata eksperti.

Donalda Trampa ievēlēšana ASV demonstrēja, ka šādu uzskatu paudēji var nonākt pie varas un ka esošie politiķi nav pilnībā izpratuši sabiedrības noskaņojumu, tajā valdošās dusmas un bailes. Tāpēc lielais jautājums, gaidot Nīderlandes vēlēšanas, ir -  vai kaut kas līdzīgs kā ar Trampu var notikt arī Eiropā.  

Starp ASV prezidentu Donaldu Trampu un Nīderlandes labējās partijas līderi Gērtu Vildersu ir diezgan daudz līdzību, ne tikai iespaidīga frizūra (Vilderss gan savus matus balina), bet arī vēršanās pret imigrantiem, musulmaņiem un aicinājums atgūt savu valsti.

“Ja jūs gribat atgūt savu valsti, ja gribat, lai Nīderlande ir nīderlandiešiem, lai tās ir atkal jūsu pašu mājas, tad jums jābalso tikai par vienu partiju. Ja jūs to negribat – tad varat izvēlēties starp 20-30 partijām. Lūdzu – padariet Nīderlandi par mūsējo atkal!” tā savus vēlētājus uzrunā Vilderss.

Tomēr eksperti norāda, ka tieši līdzība ar Trampu var Vildersam vēlēšanās traucēt, nevis palīdzēt.

“Trampam var būt pretējs efekts Eiropā. Mēs novērojam to, kas notiek ASV, – izskatās pēc pilnīga haosa. Musulmaņu iebraukšanas aizliegums var rezonēt arī ar dažiem vēlētājiem Eiropā, bet, manuprāt, lielākā daļa negrib šāda tipa haosu paši no saviem politiķiem. Tāpēc, manuprāt, vēlēšanās būs daudz piesardzīgāki,” prognozē domnīcas EPS Eiropas Savienības (ES) ārlietu nodaļas vadītājs Stīvens Blokmans.

Lai gan Vildersa reitingi pēdējos mēnešos ir pasliktinājušies, joprojām nav izslēgts, ka viņa partija vēlēšanās var uzvarēt, taču pie valdības veidošanas Vilderss netiks. 

“Ap šo partiju ir sanitārais koridors - josla, kas izveidota ap šo partiju, lai tā neiekļūtu valdībā. Tas izraisīs sarežģītas koalīcijas sarunas, jo Nīderlandē ir ārkārtīgi liela politiskā fragmentācija. Un tas vēlāk dos Vildersam papildu argumentus par politiskās elites nekompetenci,” skaidro Stīvens Blokmans.

Tomēr Vildersa pretimigrantu retorika vairāk nekā 10 gadu garumā ir likusi arī citām partijām kļūt vairāk nacionālistiskām. Eksperti norāda, ka Nīderlandes valdības asā reakcija, aizliedzot Roterdamā demonstrāciju Turcijas prezidenta atbalstam, ir liberālā premjera Marka Rutes atbilde Vildersam.

“Viņš, iespējams, mēģināja parādīt, ka ne tikai Gērtam Vildersam ir stingra pozīcija attiecībā uz Turciju, bet arī Marks Rute un viņa valdība, viņa partija ir gatavas stingrai pozīcijai pret tādiem kā [Turcijas prezidents Redžeps Tajips] Erdogans. Var izrādīties, ka vēlētāji to uztver pozitīvi, bet tas arī parāda, ka pieaug nacionālistiskās tendences, kuras redzam dalībvalstīs,” saka domnīcas EPC studiju direktors Janis Emmanouilidis.

Tāpēc šobrīd, pirms vēlēšanām, neviens vairs neuzdrošinās teikt ko labu par Eiropu vai patvēruma meklētājiem, uzsver ietekmīgais izdevums “The Economist”. Tagad tiek runāts par nīderlandiešu nacionālo identitāti un progresīvo patriotismu.

“Nauda un ekonomika nav galvenie virzītāji vēlētāju rīcībai. Tas, ko jūs tagad redzat – tās ir bailes un dusmas. Bailes no tā, ka varat zaudēt savu nīderlandiešu identitāti, lai ko tas arī nenozīmētu; bailes no imigrācijas un dusmas par budžeta apgriešanu pēdējos gados; dusmas par veselības aprūpes sistēmu, kas neesot gana laba. Šīs divas tendences kopā Vildersam arī dod viņa vēlētājus,” spriež laikraksta “De Volkskrant” korespondents Briselē Marks Peperkorns.

Un tas, iespējams, arī izskaidro, kāpēc Nīderlandē  - vienā no visliberālākajām ES valstīm ar izciliem ekonomikas rādītājiem -  ir tik liels atbalsts galēji labējiem. Turklāt jau 10 gadus. Vildersa popularitāte nav jaunums.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti