Mirusi Lielbritānijas ekspremjere Mārgareta Tečere

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 2 mēnešiem.

87 gadu vecumā pēc insulta pirmdien mirusi bijusī Lielbritānijas premjerministre Mārgareta Tečere, paziņoja viņas palīgs lords Tims Bells. Pēdējo gadu laikā viņa jau bija pārcietusi vairākus insultus un pēc ārstu ieteikuma nebija teikusi publiskas runas jau kopš 2002.gada. Tečere tiek uzskatīta par vienu no visu laiku izcilākajiem britu premjerministriem, kas spējusi atjaunot Lielbritānijas ietekmi pasaulē, kā arī spēlējusi lielu lomu Aukstā kara izbeigšanā.

"Ar dziļām skumjām Marks un Kerola Tečeri paziņo, ka viņu māte baronese Tečere pēc insulta šorīt mierīgi aizgāja mūžībā," Belss paziņoja žurnālistiem, atsaucoties uz Tečeres bērnu teikto.

Tečere pagājušajā vasarā nepiedalījās Lielbritānijas karalienes Elizabetes II rīkotās pusdienās esošajam un bijušajiem premjeriem, kas tika rīkotas par godu karalienes 60.valdīšanas gadadienai. Tomēr oktobrī viņa jutās pietiekami labi, lai savu 87.dzimšanas dienu atzīmētu restorānā Londonā kopā ar savu dēlu Marku un viņa sievu.

Par britu "dzelzs lēdiju" dēvētā Mārgareta Tečere uz Lielbritānijas politiskās skatuves uznāca pagājušā gadsimta 50. gadu beigās, kad tika ievēlēta Pārstāvju palātā. 1975. gadā viņa pirmo reizi kļuva par opozīcijā esošās Konservatīvās partijas līderi, bet vēl četrus gadus vēlāk viņa kļuva par britu vēsturē pirmo sievieti premjerministri. Viņas politika tiek dēvēta par „tečerismu” - tas ir politikas kopums, kas iekļāva sevī personisko brīvību atbalstīšanu un faktiski likvidēja gadsimtiem pastāvējušo sociālo klašu dalījumu britu salās.

Kā intervijā britu raidsabiedrībai BBC norādīja Mārgaretas Tečeres politiskais palīgs Džons Vitingdeils, Tečere, nenoliedzami ir bijusi veiksmīgākā britu premjerministre, kuras valdīšanas laikā britu sabiedrība ir piedzīvojusi tādas pārmaiņas, kuras nebūs iespējams atcelt. Piemēram, nacionalizēto industriju privatizācija un arodbiedrību kustību aktivizēšanās.

Vitingdeils atzīst, ka tolaik šīm idejām bija daudz pretinieku, taču tagad neatradīsies neviens, kas vēlētos šīs reformas atcelt: "Viņai bija ļoti skaidra vīzija par nepieciešamajām pārmaiņām. Lai atjaunotu Lielbritānijas labklājību, bija nepieciešams pieņemt sāpīgus lēmumus. Es saprotu, ka daudziem tas nepatika un joprojām ir tādas valsts daļas, kur šos lēmumus turpina nosodīt, īpaši industrializētajos ogļu ieguves rajonos. Taču, manuprāt, vairums cilvēku atzīst, ka viņas ierosinātās pārmaiņas bija nepieciešamas un noveda pie lieliem ekonomiskiem panākumiem."

Kā norāda Mārgaretas Tečeres vadīšanas laika konservatīvās partijas bijušais parlamentārietis Džeralds Hovarts, nedrīkst aizmirst arī Mārgaretas Tečeres lomu, atjaunojot Lielbritānijas pozīcijas pasaulē un izbeidzot Auksto karu. "Uz starptautiskās skatuves viņa atjaunoja Lielbritānijas reputāciju pasaulē. Tas bija milzīgs ieguldījums, gan veicinot Lielbritānijas tirdzniecības pieaugumu, gan palielinot cieņu pret Apvienoto Karalisti. Un nekas to neapliecina vairāk kā viņas absolūti kristālskaidrā vīzija un stingrā nostāja Folklenda salu kara gadījumā. Nav arī šaubu, ka bija trīs cilvēki, kas izbeidza Auksto karu. Tā bija Mārgareta Tečere, tas bija Ronalds Reigans un arī Mihails Gorbačovs. Tieši Tečere uzskatīja, ka Gorbačovs ir cilvēks, ar kuru var slēgt darījumus un Ronalds Reigans viņai uzticējās. Taču viņa nebija Ronalda Reigana pūdelis un viņa nepakļāvās Amerikas viedoklim," sacīja Hovarts.

Savu līdzjūtību Mārgaretas Tečeres tuviniekiem jau izteikuši vairāki esošie un bijušie pasaules valstu līderi. Tā, piemēram, bijušais PSRS prezidents Mihails Gorbačovs šodien paziņojis, ka Mārgareta Tečere ir bijusi gan izcila politiķi, gan spilgta personība, ar kuru sarunas ne vienmēr noritējušas gludi, taču vienmēr nopietni un atbildīgi. Savu cieņu bijušajai britu valdības vadītājai izrādījis arī Eiropas Komisijas prezidents Žozē Manuels Barrozu, kurš norādījis, ka par spīti savai brīžiem piesardzīgajai attieksmei pret Eiropas integrāciju, Mārgareta Tečere ir sniegusi milzīgu ieguldījumu Eiropas Savienības izaugsmē.

Britu premjerministra birojs pirmdien paziņojis, ka Mārgaretai Tečerei netiks rīkotas valsts bēres, kas paredzētas tikai karaliskās ģimenes pārstāvjiem un īpašām augstdzimušām personām, bet gan ceremoniālās bēres ar militāru godu. Ceremonija plānota Svētā Pāvila katedrālē. Tās datums vēl nav noteikts.

Mārgaretas Tečeres runa 1983.gadā (angļu valodā).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti