Pasaules panorāma

Saspringst Ukrainas un Gruzijas attiecības

Pasaules panorāma

Masku gatavotāji gūst jaunu popularitāti

Venecuēlā - mēģinājums gāzt prezidentu

Mēģinājums gāzt Venecuēlas prezidentu – vai algotņu dzīšanās pēc slavas?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Apsūdzības par ASV iejaukšanos Latīņamerikas politikā gluži kā no citas ēras un pagājušā gadsimta. Tie ir tikai daži no komentāriem, kas šajās dienās bijuši saistīti ar notikumiem Venecuēlā. Ekonomiski sabrukušās valsts prezidents Nikolass Maduro personīgi vaino ASV prezidentu Donaldu Trampu mēģinājumos viņu sagūstīt un mainīt sociālistiskās valsts režīmu. Televīzijā izrādīti aizturēti amerikāņu specdienestu darbinieki. Pentagons apgalvo – bijušie, kuriem ar tagadējo ASV oficiālo rīcību nav nekāda sakara. Kas notika Venecuēlā – algotņu dzīšanās pēc slavas vai mērķtiecīgs apvērsuma mēģinājums?

Venecuēlas televīzijas kanāli demonstrēja dramatiskus aresta kadrus. Pēc asiņainas kaujas esot izjaukts valsts apvērsuma mēģinājums pret sociālistisko prezidentu Nikolasu Maduro. Vismaz 17 arestēto vaininieku vidū arī amerikāņi.

Viens no amerikāņiem kameru priekšā it kā atzinies, ka operāciju plānojis pats ASV prezidents, taču to sakot, manāmi nobolījis acis.

Venecuēlas sociālistiskās valdības versija – ASV sagatavota infiltrēšanās grupa ar Venecuēlas armijas dezertieru atbalstu šķērsoja Kolumbijas un Venecuēlas robežu, lai sagūstītu prezidentu Maduro, izvest viņu uz ASV, bet varu nodotu opozīcijas līderim Huanam Gvaido, kuru jau tagad 60 pasaules valstis atzīst kā likumīgo Venecuēlas prezidentu. Baltais nams to kategoriski noliedz.

Pentangons tikmēr skaidroja, ka Venecuēlas TV ekrānos redzamie Lūks Denmens un Arians Berijs  tik tiešām kādreiz dienējuši ASV armijas speciālo uzdevumu vienībā, tā sauktajās “zaļajās beretēs”. No ASV viņus koordinējis vēl viens bijušais kolēģis, Džordans Gudro, tagad apsardzes firmas “Silvercorp” vadītājs.  

Interesanti, ka apvērsuma plānus viņš plaši izklāstīja sociālajos tīklos un pat tvītoja par operāciju tās notikšanas laikā.

Tā bija vienkārša ASV algotņu firmas dzīšanās pēc naudas un slavas. Šādu skaidrojumu dod ASV jūras spēku bijušais darbinieks, kuru Gudro uzrunājis, lai apmācītu operācijai viņa savervētos venecuēliešu nemierniekus,

 “Venecuēlieši pārliecināti, ka aiz šīs operācijas stāv ASV valdība, jo Gudro viņus apvārdoja, apgalvojot, ka viņš ir “Delta Force” operators, bijušais CIP darbinieks un prezidenta Trampa miesassargs,” stāstīja bijušais ASV Jūras spēku specdienesta karavīrs Efreims Matoss.

 “The Washington Post”, atsaucoties uz Huanam Gvaido pietuvinātu politisko stratēģi, apgalvo, ka Gudro firma tik tiešām bijusi saistīta ar opozīcijas līderi, kurš esot izskatījis “visas iespējas, kas ir uz galda un zem galda” Maduro režīma gāšanai. Esot pat noslēgts kontrakts 219 miljonu dolāru vērtībā, lai gan pēc tam opozicionāri no Gudro esot distancējušies viņa savdabīgās uzvedības dēļ.

Tikmēr politikas vērotāji norāda – lai vai kā, esošajā situācijā, kad Venecuēlas ekonomika ir sagruvusi un pieaug reālā neapmierinātība ar prezidenta Maduro, algotņi uzdāvinājuši sociālistiskajam režīmam ideoloģisku uzvaru. Laikraksts “Foreign Policy” norāda – ja Maduro būtu jāsaraksta propagandas scenārijs par apvērsuma mēģinājumu, diez vai varētu uzrakstīt vēl ko sev izdevīgāku.

KONTEKSTS:

Venecuēlas parlamenta spīkers un opozīcijas līderis Gvaido 2019. gada janvārī pasludināja sevi par prezidenta pienākumu izpildītāju. Ar savu paziņojumu 35 gadus vecais Gvaido nāca klajā brīdī, kad, sekojot viņa aicinājumam, Venecuēlas pilsētu ielās izgāja simtiem tūkstoši cilvēku, kas pieprasīja prezidenta Maduro atkāpšanos.

Februārī Venecuēla pie savām robežām piedzīvoja asiņainas sadursmes, Maduro atbalstošajiem drošības spēkiem bloķējot humānās palīdzības ievešanu valstī. Gvaido aicināja starptautisko sabiedrību apsvērt visus iespējamos soļus situācijas risināšanā. Armija aizvien atbalsta Maduro, un vairākas sarunas līdz šim beigušās bez rezultāta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti