Panorāma

Svara korekcijas programmā rinda

Panorāma

Marina Rebeka "Marijā Stjuartē" Romas operā

Kur un kā Maskavā var mācīties latviešu valodu?

Maskavā latviešu valodu apgūst arī dziedot

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 2 mēnešiem.

Ģimenes apstākļi, vēlme saprast iepatikušos dziesmu, biznesa kontaktu uzturēšana - ir dažādi iemesli, kāpēc cilvēki, kuriem dzimtā valoda ir krievu un kuri dzīvo Krievijā, tomēr vēlas apgūt latviešu valodu.

Jūlija Gusakova mācās latviešu valodu Maskavā: „Radinieki man teica: ko tu, viņi tik slikti pret mums izturas... Es saku: mazāk klausieties medijus. Kad mēs ar kori kaut kur braucam, es redzu – latvieši ir parasti cilvēki, labsirdīgi, muzikāli, viesmīlīgi. Nu, kā krievi, bet latvieši!!”

Maskaviete Jūlija iemīlējās latviešu valodā burtiski ar pirmo noti! Mācīties valodu meitene, sāka noklausoties grupas “Astro’n’out” dziesmas. Un pēc tam atrada gan latviešu kori, gan latviešu valodas kursus Maskavā.

Jau divus gadus Krievijas galvaspilsētā pastāv tā sauktais latviešu kabinets, kuru vada Aleksandrs Mihailovskis. Latviešu valodu viņš iemācījies pats pirms vairākiem gadiem. Nesen izgudrojis datorprogrammu, kas varētu atvieglot valodas apguvi iesācējiem. Savu programmu Aleksandrs grib parādīt arī Rīgā: 

„Pati programma ir vienkārša. Tā no speciāli atlasītām bāzēm dod jums vārdus un īsas frāzes, nelielus teksta fragmentus. Jāpasaka to tulkojums un jāpaskatās, vai tā ir pareiza atbilde. Jēga ir tāda, ka to, ko mēs zinām labi, programma dod retāk  nekā to materiālu, ko mēs zinām vājāk. Un vēl sistēma ļauj iegaumēt lielus informācijas apjomus.”

Kopēju valodu meklē arī kursos, ko organizē Latviešu kultūras biedrība Maskavā. Uzlabot izrunu te palīdz koris “Tālava”. Pēc gada, kad Latvija svinēs simtgadi, sava jubileja būs arī korim – 25 gadi uz skatuves. Tagad mēģinājumos te gatavojas Dziesmu svētkiem. Kopš kora pirmssākumiem tajā dzied Maruta Aleksejeva. Viņu savulaik uz Maskavu atveda mīlestība:

„Viņš bija maskavietis, mēs divus gadi bijām pazīstami, pēc tam mēs apprecējamies, un es paliku Maskavā no 1975 gada.  Tā kā es jau 40 gadus esmu Maskavā. Man ir divi dēli -  40 un 38 gadus veci. Teikt, ka esmu palikusi maskaviete, vai pavisam iesakņojusies, es nevaru. Es ļoti bieži braucu uz Latviju.”

“Tālava” ir jauktais koris. Arī krievi nāk un šeit paliek. Psihologs Antons Hromovs dzied korī “Tālava” 17 gadus:  

„Dziedāt nav sarežģīti. Kad tu atkārto kādu tekstu 100 reizes, tad tas labi paliek atmiņā. Man arī šobrīd atmiņā uzpeld teksti, kurus mēs dziedājām pirms kādiem gadiem desmit!”

Latviešu valodu vēl var iemācīties vēstniecības skolā un Maskavas Valsts universitātes Filoloģijas fakultātē. Pirms deviņiem gadiem tur parādījās baltistikas centrs, un latviešu valoda kļuva par ierastu priekšmetu nodarbību sarakstos. Taču studentu atsaucība nebija liela un tagad valodu piedāvā tikai fakultatīvi.

„Uun vispār pret latviešiem ļoti labi izturas Krievijā, es uzskatu. Un visa tā nesaskaņu meklēšana – tikai cilvēku galvās. Katram jādzīvo savā zemē, protams. Ja nu kādu vēji ir kaut kur aiznesuši, nu tad jādzīvo arī tur. Un jāciena tās tautas kultūra, kur tu atrodies. Bet tajā pašā laikā nedrīkst aizmirst savējo,” saka Maskavas latviešu kultūras biedrības kora “Tālava” prezidents Uldis Sedvalds.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti