Pusdiena

Gerhards: pašvaldību reforma jārealizē pirmajā jaunās Saeimas darbības gadā

Pusdiena

Pusdiena 27.10.2018

Makrons aicina Centrāleiropas valstis neatstāt novārtā ES pamatvērtības

Makrons aicina Centrāleiropas valstis neatstāt novārtā ES pamatvērtības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Francijas prezidents Emanuels Makrons piektdien, 26.oktobrī, ierodas vizītē Slovākijā un Čehijā, aicinot reģiona valstis neatstāt novārtā Eiropas Savienības (ES) fundamentālās pamatvērtības. Makrona vizīte notiek tikai dažus mēnešus pirms Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām. Intervijā Centrāleiropas valstu medijiem viņš izcēla savas bažas par likuma varas situāciju Polijā un Ungārijā.

Francijas prezidents Emanuels Makrons ierodas divu dienu vizītē Centrāleiropas valstīs Slovākijā un Čehijā septiņus mēnešus pirms EP vēlēšanām. Viņam ierodoties, četru tā dēvēto Višegradas bloka valstu Čehijas, Polijas, Slovākijas un Ungārijas medijos publicēta intervija ar Makronu, ar kuru iezīmēts viņa vēstījums reģiona valstīm.

Runājot par EP vēlēšanām nākamā gada maijā, Francijas līderis pauda uzskatu, ka priekšvēlēšanu kampaņa būs duelis starp "progresīvajiem" un nacionālistiem.

Pieskaroties jau viņa iepriekš paustajām bažām par atsevišķu Centrāleiropas valstu politiku attiecībā uz solidaritāti, patvēruma meklētāju uzņemšanu un likuma varas ievērošanu, Makrons paziņoja, ka "Eiropa nav lielveikals", ar to domājot, ka ES valstis nevar vienas bloka fundamentālās vērtības pieņemt, bet citas noraidīt.

Intervijā Makrons īpaši izcēla Varšavu un Budapeštu, kurām ir ilgstošas nesaskaņas ar Briseli likuma varas un patvēruma meklētāju uzņemšanas politikas dēļ.

Pievēršoties Polijai, Francijas līderis runāja par Polijas nacionālkonservatīvās valdības pretrunīgi vērtētajām tiesu sistēmas reformām, kas Briseles ieskatā apdraud tiesu neatkarību un likuma varu. Varšava pārmetumus noraida, taču Makrons aicināja Polijas valdību spert soļus, lai remdētu Eiropas Komisijas (EK) un citu valstu bažas par šo jautājumu.

ES tiesa pirms nedēļas aicināja Varšavu apturēt savu lēmumu par Augstākās tiesas tiesnešu pensionēšanās vecuma samazināšanu, kamēr tiek izskatīta EK iesniegtā sūdzība par šo reformu.

Makrons atzīmēja arī premjera Viktora Orbāna vadīto Ungāriju, paužot uzskatu, ka šajā valstī "situācija ar likuma varu" ir satraucoša. Viņš norādīja uz bažām par apdraudējumu varas dalīšanas principam un nevalstisko organizāciju neatkarībai. Makrons gan teica, ka viņam ir "labas attiecības ar Viktoru Orbānu", ka viņš viņu ciena "personīgi un kā premjeru, ko izvēlējusies ungāru tauta".

Tomēr tāda Eiropa, kas ignorē ideju dažādību, tiesu un preses neatkarību, no apspiešanām bēgošu bēgļu uzņemšanu, ir Eiropa, kas nodod pati sevi, pauda Francijas prezidents.

Bet citā intervijā Čehijas premjers Andrejs Babišs paziņoja, ka bloka valstīm vajadzētu izraidīt vairāk nekā 600 000 migrantu, kuri, kā paziņojusi EK, kopienā atrodas "nelegāli". "Viņiem jādodas mājās", intervijā britu laikrakstam "The Guardian" teica Babišs, vienlaikus aicinot pastiprināt cīņu pret cilvēku kontrabandistiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti