Lietuvas premjere rosina piešķirt 37 miljonus eiro kompensācijām par ebrejiem atsavināto privātīpašumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lietuvas valsts drīzumā plāno pabeigt kompensāciju izmaksu ebrejiem par 20. gadsimtā atsavināto kopīpašumu, un Lietuvas premjerministre Ingrīda Šimonīte ierosinājusi tādu pašu kompensācijas summu izmaksāt par atsavināto privātīpašumu.

Tas ietverts Likuma par labas gribas kompensācijām par ebreju reliģisko kopienu nekustamo īpašumu jaunās redakcijas projektā.

Pašlaik spēkā ir 2011. gadā pieņemtais likums, ar kuru Lietuva apņēmās desmit gadu laikā izmaksāt vairāk nekā 37 miljonus eiro ebreju kopienām par īpašumu, kuru tām atsavināja totalitārie režīmi.

Līdzīgs likums, kas paredz izmaksāt 40 miljonu eiro kompensāciju ebreju kopienas organizācijām, ir pieņemts arī Latvijā.

Šimonītes ierosinātie grozījumi paredz, ka valdība likumu papildinās ar nosacījumu, ka kompensācija tiek izmaksāta arī par īpašumu, kas piederēja ebreju tautības pārstāvjiem, kuri Lietuvā dzīvoja pirms Otrā pasaules kara vai tā laikā.

Likumprojektā paredzēts šim mērķim atvēlēt vēl 37 miljonus eiro.

"Šī simboliskā summa ir paredzēta vismaz daļējai taisnīguma atjaunošanai un Lietuvas ebreju, viņu kultūras un mantojuma veicināšanai," lasāms likumprojekta pavadvēstulē.

Ja valsts nodrošinās finansējumu Lietuvas ebrejiem atsavinātā privātīpašuma kompensēšanai, lielākā daļa naudas joprojām tiks izmantota ar Labas gribas fonda starpniecību Lietuvas ebreju kopienas veicināšanai.

Tomēr likuma jaunās redakcijas projektā paredzēts, ka fonds 5–10 miljonus eiro var izmantot, lai apmierinātu atsevišķas prasības par nekustamā īpašuma atsavināšanas kompensāciju.

Likumprojektā noteikts, ka personām vai viņu mantiniekiem, kas prasa atsevišķu kompensāciju, pieteikums un pavadošie dokumenti ir jāiesniedz līdz 2023. gada 31. decembrim.

Tad fondam līdz 2024. gada 31. decembrim būs jāizvērtē prasības pamatotība un jānosaka kompensācijas apmērs visām iesaistītajām personām.

Kompensācijas prasītājs saņems vienu naudas summu par visiem nelikumīgi atsavinātajiem sev piederošajiem īpašumiem neatkarīgi no to vērtības.

Pēc tam kompensācijas summa līdz 2025. gada 1. jūlijam atsavinātā īpašuma īpašniekam vai viņa mantiniekiem tiks izmaksāta vienādās daļās.

Gaidāms, ka jaunā likuma redakcija spēkā stāsies nākamgad, izņemot dažas normas.

Likumprojekts vēl jāatbalsta valdībā un jāpieņem parlamentā.

Nacistu okupācijas režīma laikā no 1941. līdz 1944. gadam tika nogalināti apmēram 90% no 208 000 pirmskara Lietuvas ebreju kopienas pārstāvjiem.

Lietuvas ebreji un Lietuvas ebreju reliģiskās kopienas tika pakļautas nekustamā īpašuma nacionalizācijai.

Nacionalizācija sākās pirmās padomju okupācijas Lietuvā laikā 1940. gadā, un nacistiskā Vācija pēc iebrukuma valstī to neapturēja. Holokausta upuru īpašumu turpināja atsavināt arī otrās padomju okupācijas laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti