Lietuvā sākusies «Rail Baltica» būvniecība posmā līdz Latvijas robežai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ceturtdien, 21. jūlijā, ar svinīgu ceremoniju Neres upes krastā, Jonavas rajonā, tika sākta "Rail Baltica" būvniecība posmā līdz Latvijas robežai, atklājot Baltijā garākā tilta būvniecību, informēja uzņēmumā "RB Rail".

Simboliskajā celtniecības atklāšanas pasākumā, kas notika netālu no Jonavas, piedalījās augsta līmeņa amatpersonas, tostarp Lietuvas premjerministre Ingrīda Šimonīte, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Lietuvā vadītājs Mariuss Vaščega, transporta un sakaru ministrs Mariuss Skuodis, "LTG Infra" izpilddirektors Karolis Sankovskis, "RB Rail" izpilddirektors un valdes priekšsēdētājs Agnis Driksna, Jonavas rajona pašvaldības mērs Mindaugs Sinkēvišs, kā arī tilta būvniecības uzņēmuma "Rizzani de Eccher" pārstāvji.

Lietuvas satiksmes un sakaru ministrs Skuodis norādīja, ka mērķis ir savlaicīgi izbūvēt "Rail Baltica" pamattrasi posmā Kauņa–Rīga. "Ātrgaitas dzelzceļa savienojums ar Rīgu ir svarīgs ne tikai tūrismam, bet arī abu valstu un visa Baltijas reģiona uzņēmējiem. Tāpat arī būvniecības paātrināšana nozīmē arī mūsu reģiona drošības stiprināšanu, un šobrīd tas attiecas ne tikai uz Baltijas valstīm. Ne velti Eiropas Komisija uzskata "Rail Baltica" par stratēģiski prioritāru projektu," sacīja Skuodis.

"Rail Baltica" nacionālā projekta ieviesēja "LTG Infra" izpilddirektors Karolis Sankovskis atzīmēja, ka dzelzceļa tilts pār Neres upi pie Jonavas ir viens no projekta lielākajiem tehniskajiem un inženiertehniskajiem izaicinājumiem. Tilta garums būs līdz 1,51 kilometram, savukārt augstums – aptuveni 40 metri virs Neres upes un tās ielejas. Pār tiltu, kas būs aptuveni 14 metrus plats, tiks izbūvēta Eiropas standarta platuma divsliežu ātrgaitas dzelzceļa līnija. Ņemot vērā tilta atrašanos pilsētas tuvumā, tiks uzstādītas trokšņu barjeras, kā arī izmantoti citi troksni mazinoši risinājumi.

LTG Infra vadītājs Karolis Sankovskis
LTG Infra vadītājs Karolis Sankovskis

"Izbūvēt pilnīgi jaunu "Rail Baltica" posmu starp Kauņu un Lietuvas–Latvijas robežu ir diezgan liels izaicinājums, jo šis ir arī pirmais jaunais dzelzceļa posms neatkarīgajā Lietuvā. Dzelzceļa tilts pār Neres upi ir sarežģīts un stratēģiski svarīgs infrastruktūras objekts starp Kauņas un Rīgas pilsētām," sacīja Sankovskis.

Itālijas uzņēmums "Rizzani de Eccher", ar kuru publiskā iepirkuma konkursa rezultātā tika noslēgts līgums par tilta būvniecību, būs atbildīgs arī par tilta infrastruktūras, kā arī blakus esošās infrastruktūras izbūvi, tai skaitā meliorācijas sistēmas, elektrības, telekomunikāciju un ūdensvada tīklu izbūvi, tuvējā rajona ceļa remontu, izbūvējot krustojuma posmu. Līguma vērtība ir aptuveni 64 miljoni eiro (bez PVN).

RB Rail AS valdes priekšsēdētājs un izpilddirektors Agnis Driksna
RB Rail AS valdes priekšsēdētājs un izpilddirektors Agnis Driksna

"RB Rail" izpilddirektors un valdes priekšsēdētājs Driksna atzīmēja, ka šobrīd ir mainījies ģeopolitiskais konteksts, radot nepieciešamību pēc mērķtiecīgākas un paātrinātas projekta īstenošanas, lai izveidotu jaunu, stratēģisku transporta un aizsardzības koridoru, kas savienos Baltiju ar pārējo Eiropu, un mēs esam apņēmības pilni līdz 2027. gadam uzsākt dzelzceļa kustību "Rail Baltica" prioritārajos posmos.

Tiltu pār Neres upi pie Jonavas ir plānots uzbūvēt divarpus gadu laikā. Būvniecības tehniskās apkopes pakalpojumus sniegs uzņēmums "Viamatika AB". Šobrīd ir uzsākti arī "Rail Baltica" dzelzceļa apakšstruktūras un infrastruktūras uzstādīšanas darbi Jonavas rajonā Lietuvā, kā arī koordinēti apstiprinātie optimālo alternatīvu speciālie plāni dzelzceļa posmos starp Kauņu un Viļņu, kā arī starp Kauņu (Jesiju) un Lietuvas un Polijas robežu.

Galvenie fakti par projektu:

  • Tilta projektu "Rail Baltica" pamattrases projektēšanas darbu līguma ietvaros izstrādāja uzņēmums "IDOM Consulting, Engineering, Architecture, S.A.U."
  • Tilts atrodas aptuveni 3,7 kilometrus upes plūsmas virzienā no Jonavas un 31 kilometru no Kauņas.
  • Tas būs garākais tilts ne tikai Lietuvā, bet arī Baltijas valstīs. Neres upes tilta kopējais garums būs 1,51 kilometrs, platums 13,9 metru, un tas tiks izbūvēts aptuveni 40 metru augstumā virs upes un tās ielejas.
  • Ūdenī nebūs neviena tilta balsta. Lielākais attālums starp jaunā tilta balstiem vietā, kur tas šķērsos upi, sasniegs 150 metrus.
  • Celtniecībā būs nepieciešams izmantot nestandarta inženiertehniskos risinājumus, ko ietekmē gan tilta garums, gan augstums, kādā būs jāveic celtniecības darbi. Līdz ar to jau tagad ir skaidrs, ka būs nepieciešams izmantot torņa celtņus un citu speciālo tehniku.
  • Celtniecības darbiem būs nepieciešams 74 000 kubikmetru betona un 11 500 kubikmetru armatūras.
  • Itālijas uzņēmums "Rizzani de Eccher", kas būvēs dzelzceļa tiltu pār Neres upi, iepriekš ir īstenojis kompleksus infrastruktūras projektus ASV, Kanādā, Lielbritānijā, Turcijā un vairākās Centrālamerikas, Āzijas un Āfrikas valstīs.

KONTEKSTS:

"Rail Baltica" ir lielākais dzelzceļa infrastruktūras projekts Baltijas valstu vēsturē, un tā īstenošanas rezultātā tiks izbūvēta elektrificēta Eiropas sliežu platuma dzelzceļa līnija visā "Rail Baltica" trasē, kas savienos Varšavu, Kauņu, Rīgu un Tallinu. "Rail Baltica" kopējais garums Baltijas valstīs būs 870 kilometru, no tiem 392 kilometri būs Lietuvā, 265 kilometri Latvijā un 213 kilometri Igaunijā.

"Rail Baltica" projektu finansē projektā iesaistītās valstis Igaunija, Latvija un Lietuva, un līdz 85% no kopējām attiecināmajām izmaksām sedz Eiropas Savienība ar Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta (CEF) fonda starpniecību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti