Lietuva netīšām pārdod ASV dāvinātus ieročus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Lietuva amatpersonu kļūmes rezultātā lēti pārdevusi ASV dāvinātus ieročus. Turklāt vēlāk izrādījies, ka tas darīts pretlikumīgi, jo abu valstu parakstītais sadarbības līgums ieročus pārdot trešajai pusei aizliedz.  

M14  triecienšautenes, kuras ASV armija izmantoja Vjetnamas kara sākumā, tika uzdāvinātas Lietuvai 1999. un 2002. gadā. Tās joprojām atrodas Lietuvas bruņojumā, taču pārsvarā vairs tiek izmantotas tikai ceremoniāliem mērķiem.

Desmit no šīm šautenēm tika nodotas Lietuvas Drošības departamentam, kas pēc to lietošanas beigšanas vēlāk tās nodeva Lietuvas ieroču fondam.

Šis fonds, nezinādams par to, ka ieroči ir dāvināti un tos aizliegts nodot tālāk, nolēma tās pārdot privāti reģistrētajai Lietuvas strēlnieku savienībai par 350 eiro gabalā.

To vērtība ir daudz lielāka kolekcionāru vidū, ņemot vērā, ka šautenes tika ražotas tikai no 1957. līdz 1964.gadam, kad tās aizstāja ASV armijas mūsdienu standarta triecienšautene M16.

"Protams, tā ir nepatīkama epizode. Es domāju, ka atbildīgi ir tie, kuri ieročus uzglabāja, šajā gadījumā Valsts drošības departaments. Ja tas būtu vienkārši atgriezis ieročus Aizsardzības ministrijai, šī stāsta nebūtu. Tā kā mums jāskatās, kādus mērus mēs varam pieņemt," atzina aizsardzības ministrs Jozs Oleks.

Piecus no astoņiem ieročiem izdevies atpirkt par to pašu summu, taču trīs jaunie īpašnieki sapratuši, ka vēsturiskās triecienšautenes ir daudz vērtīgākas.

"Šie ieroči ir oriģināli, varētu teikt, no Vjetnamas kara. Tagad viņi grib mums pierādīt, ka to patiesā cena ir no 10 000 līdz 25 000 ASV dolāru. Kā jau jūs ziniet, valsts šādas summas nevar maksāt, un mēs nevaram piekrist šai cenai. Tā kā jālemj būs tiesai," norāda Lietuvas ieroču fonda vadītājs Jons Salavejs.

Šis šogad ir jau otrais skandāls, kas saistīts ar bruņoto spēku apiešanos ar pieejamajām finansēm. Pirms dažiem mēnešiem atklājās, ka bruņotie spēki iepirkuši armijas vajadzībām virtuves piederumus astoņas reizes dārgāk par tirgus vērtību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti