Panorāma

Ierobežos A. Lemberga finanšu pārskaitījumus

Panorāma

Rīgā viesojas Azerbaidžānas Ārlietu ministrs

Lielbritānijā vēlēšanas "Brexit" zīmē

Lielbritānijas parlamenta vēlēšanas: Vēlētāji vīlušies lielajās partijās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 5 mēnešiem.

Lielbritānijā notiek parlamenta vēlēšanas. To uzmanības centrā ir jautājums par "Brexit" un to, kura partija un kurš premjerministrs turpinās šo procesu virzīt uz priekšu, - vai tas būs pašreizējais premjerministrs Boriss Džonsons vai opozīcijā esošās Leiboristu partijas līderis Džeremijs Korbins. Daudzi vēlētāji atzīst, ka ir vīlušies lielākajās partijās un tāpēc viņu balsojums ir taktisks.

Lielbritānijā notiek parlamenta vēlēšanas.
00:00 / 05:01
Lejuplādēt

"Brexit" vēlēšanas. Pašas nozīmīgākās vēlēšanas šajā laikmetā. Pirmās Ziemassvētku vēlēšanas gadsimta laikā. Šādi britu medijos tiek raksturots šīsdienas balsojums par nākamo britu parlamentu. Lai arī politiskajā dienaskārtībā ir daudzi sasāpējuši jautājumi, kā veselības aprūpes sistēmas nākotne, vardarbības mazināšana galvaspilsētas ielās, nabadzības mazināšana, platjoslas interneta nodrošināšana visā valstī un citi, priekšplānā tomēr ir jautājums par "Brexit". Konservatīvā partija "Brexit" īstenošanu ir izvirzījusi par galveno prioritāti un, kā var noprast, aprunājoties ar Londonas ielā sastaptajiem cilvēkiem, arī viņu izvēlē "Brexit" spēlēs nozīmīgu lomu.

"Es dzīvoju apgabalā, kur leiboristiem ir ļoti spēcīgs pārsvars Viņa [kandidāte] ir ļoti laba parlamentāriete un viņa atbalsta palikšanu Eiropas Savienībā. Es arī to atbalstu. Taču, tā kā viņai ir 30 tūkstošu balsu pārsvars un viņa tiks pārvēlēta, es balsošu par zaļajiem, un tas būs mans vēstījums," saka kāda vēlētāja.

Savukārt kāds Latvijas Radio uzrunāts vīrietis uzsvēra, ka neuzticas nevienam no kandidātiem. "Šīs vēlēšanas ir liela vilšanās. Es dzīvoju vēlēšanu apgabalā, kur leiboristiem ir ļoti neliels pārsvars, taču šīs partijas pārstāvis nav darījis pietiekami daudz, lai mazinātu savas partijas dīvaino attieksmi pret "Brexit". Es esmu pret "Brexit", un es pret to balsoju. Tāpēc es šoreiz balsoju par partiju, kas iestājas pret "Brexit" – tie ir liberāldemokrāti. Es to nekad iepriekš neesmu darījis, taču neviens cits nedara neko tādu, kas man liktos sakarīgs," tā vēlētājs.

Kāds cits vēlētājs atzina, ka balsos par "Brexit" partiju, jo vēlas tikt ārā no Eiropas Savienības. "Tā ir jauna pasaules kārtība, jauna globālistu struktūra, un man tas ne īpaši patīk. Taču kopumā nevar ticēt nevienam politiķim, jo viņi ir pilni ar muļķībām. Es vienkārši vēlos atgūt savu brīvību, tāpēc balsošu par "Brexit" partiju. Ne jau tāpēc, ka viņi būtu kaut kāds brīvības organizācijas paraugs, bet viņi ir labākie no sliktākajiem," viņš atzīst.

Pirms vēlēšanām publiskotās aptaujas prognozē, ka Konservatīvā partija varētu iegūt vairākumu parlamentā, taču pats Boriss Džonsons ir atzinis, ka cīņa ir ļoti sīva un arī kampaņas pēdējās dienās bijis nepieciešams cīnīties par katru balsi. Vēlēšanu dienu Londona ir sagaidījusi ar lietu un ne visai patīkamu laiku. Un tas nedaudz ir arī atbaidījis vēlētājus. Taču no rīta Vestminsterā, Meteodistu baznīcā kopā ar savu suni bija ieradies Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons.

Premjerministra ierašanās kopā ar četrkājaino mīluli Dilanu izraisīja plašu reakciju sociālajos medijos, kur briti, kā allaž nezaudējot humora izjūtu pat valstij sarežģītos procesos, publiskojuši simtiem attēlu ar dzīvniekiem pie vēlēšanu iecirkņiem. Londonā nobalsojis arī Džononsona sīvākais konkurents Džeremijs Korbins.

Pirms vēlēšanām pēdējās kampaņas Londonas ielās izvērsa arī “Brexit” pretinieki. Organizācijas, kas apvienojušas uzņēmējus un spilgti dzeltenās automašīnās desmit dienu ceļo pa Lielbritāniju, aicinot balsot par partijām, kas varētu nepieļaut “Brexit” atbalstītāja Borisa Džonsona atkārtotu nonākšanu premjera krēslā.

“Šīs automašīnas ir radījuši briti. Tām ir vācu motors. Tās tapušas Eiropai sadarbojotos, pateicoties cilvēku un preču brīvai kustībai. Tāpēc, ja mēs pametīsim Eiropas Savienību, tā būtu katastrofa. Ja konservatīvie uzvarēs, tad tas būs briesmīgi. Es esmu importēju itāļu preces, es esmu mazais uzņēmējs, man būtu jābūt šodien darbā, bet es esmu šeit," tā uzņēmējs Paulo Arigo.

Tikmēr sociālajos medijos vētru sacēlis arī bijušais Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kamerons, kurš ierosināja referendumu par attiecībām ar Eiropas Savienību un, kuru tagad daudzi uzskata par Lielbritānijas haosa vaininieku. Kamerons sociālās saziņas vietnē “Twitter” nosūtījis veiksmes vēlējumus konservatīvajiem, saņemot pretī kritikas brāzmu.

Šīs vēlēšanas ir Lielbritānijā pirmās arī daudziem citu Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņiem, kuri ir  ieguvuši vēlēšanas tiesības. Starp šādiem cilvēkiem ir latviete Līva un viņas vīrs Morgans, kurš ir francūzis. Viņiem abiem šīs ir pirmās vēlēšanas Lielbritānijā. Morgans pauž gandarījumu par to, ka viņam ir iespējas vēlēt, lai arī vēlēšanu sistēma tomēr ir nedaudz atšķirīga no Francijas.

"Es jūtos lieliski!. Pēc gandrīz 12 gadiem Lielbritānijā es esmu lepns, ka man ir iespējas vēlēt un lemt par Apvienotās Karalistes nākotni tik nozīmīgā laikā. Tāpēc es balsošu par liberāldemokrātiem, jo viņi vēlas apturēt "Brexit". Manuprāt, viņiem ir pareiza pieeja, lai nodrošinātu, ka Lielbritānija arī turpmāk ir daļa no Eiropas Savienības. Galu galā, mums visiem ir kopīgs liktenis kā Eiropas pilsoņiem," tā Morgans .

Arī Līva balsos par liberāldemokrātiem, taču viņa atzīst, ka britu vēlēšanu sistēmas specifikas dēļ viņu vēlēšanu apgabalā iznākums jau tāpat ir izlemts un viņu balsij ietekme var būt diezgan maza. "Šī ir tiešām ļoti atšķirīga sistēma, un galu galā rezultātu nosaka tas, kā nobalso vairākums konkrētajā vēlēšanu apgabalā. Taču, manuprāt, vēlēšanas nav tikai par to. Tā ir iespēja paust mūsu viedokli pat tad, ja mūsu domas nesakrīt ar to, ko domā vairākums. Mums ir jābalso par to, kam mēs ticam," saka Līva.

Gan Līva, gan Morgans ir pārliecināti, ka "Brexit" dēļ Apvienoto Karalisti gaida nopietnas pārmaiņas, taču tas, visticamāk, neietekmēs viņu lēmumu savu turpmāko dzīvi saistīt tieši ar šo valsti.

Vēlēšanu iecirkņi Lielbritānijā aizvērsies desmitos vakarā, pusnaktī pēc Latvijas laika, un tad būs zināmi arī pirmie provizoriskie rezultāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti