Panorāma

Frontes līnijas tuvumā glābj ievainotos Ukrainas aizstāvjus

Panorāma

Panorāma

Prinča Harija grāmata atklāj karaļnama noslēpumus

Lielbritānijā lielu ažiotāžu izraisījusi prinča Harija sarakstītā autobiogrāfija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 4 mēnešiem.

Grāmatnīcās Lielbritānijā un citviet pasaulē no otrdienas ir nopērkama britu prinča Harija autobiogrāfija, kas izraisīja ažiotāžu jau vairākas dienas pirms izdošanas.

Atklātībā nonākušie grāmatas fragmenti izgaismojuši prinča Harija pēdējo gadu sarežģītās attiecības ar britu karalisko ģimeni. Arī jaunākajās intervijās Harijs ir asi kritizējis savu tēvu Lielbritānijas karali Čārlzu III un brāli Velsas princi Viljamu.

Lielbritānijā lielu ažiotāžu izraisījusi prinča Harija sarakstītā autobiogrāfija
00:00 / 02:00
Lejuplādēt

Troņmantnieks un rezervists

38 gadus vecā prinča Harija memuāriem dots nosaukums "Spare", ko latviski varētu tulkot kā "rezervists" jeb "liekais".

Autobiogrāfijas nosaukums cēlies no replikas, ko Harija tēvs Čārlzs pēc otrā dēla dzimšanas teicis princesei Diānai: "Brīnišķīgi! Tu esi dāvājusi man troņmantnieku un rezervistu. Tu esi paveikusi savu darbu."

410 lappušu biezajā grāmatā princis atklāj ļoti privātas lietas par sevi un karalisko ģimeni. Viņš apgalvo, ka savulaik lūdzies tēvam, lai tas neprec savu tagadējo sievu Kamillu.

Lielbritānijas grāmatveikalos nonākusi prinča Harija autobiogrāfija "Spare"
Lielbritānijas grāmatveikalos nonākusi prinča Harija autobiogrāfija "Spare"

Harijs arīdzan atklājis, ka nogalinājis 25 talibu kaujiniekus laikā, kad dienēja Afganistānā. Karavīru vidū gan valda nerakstīta vienošanās par nogalināto skaitu nerunāt. "Taliban" uz prinča Harija atklāsmēm jau reaģējis, prasot princi nodot starptautiskajai tiesai.

"Tas ir arī kaitīgi, jo tas tiks izmantots džihādistu propagandā, lai radikalizētu un mudinātu cilvēkus pievienoties," norāda bijušais britu armijas komandieris Ričards Kemps.

Harijs arī raksta, ka ir piedzīvojis sava brāļa Viljama fizisku uzbrukumu, bet savas mātes princeses Diānas nāvē viņš vaino britu dzelteno presi. Harijs atceras, ka tēvs pat neesot viņu apskāvis, kad pusaudzim Harijam pavēstīja traģisko ziņu par mātes nāvi. Skumjas par mātes zaudēšanu ir grāmatas galvenā tēma, un par ko Harijs joprojām izjūtot pēctraumatisko stresu.

Par vecmāmiņas nāvi uzzinājis no medijiem

17 gadu vecumā, kad Harijs mācījās prestižajā Ītonas skolā, viņš esot pamēģinājis marihuānu un kokaīnu, bet narkotiku lietošana viņam nav iepatikusies. Savā autobiogrāfijā Harijs raksta, ka tolaik arī zaudējis nevainību, pārguļot ar vecāku sievieti, kas pret viņu izturējusies kā pret "jaunu ērzeli".

Lai gan Harijs bieži lūdzis medijus ievērot viņa privātumu, tomēr grāmatā viņš atklāj intīmas detaļas ne tikai par sevi, bet arī par savu brāli princi Viljamu, paziņojot, ka viņi abi esot apgraizīti. Tāpat Harijs izstāsta, kā apsaldējis savu visintīmāko ķermeņa daļu tieši pirms Viljama kāzām.

Grāmatā skartas arī Harija sievas Meganas un Viljama sievas Katrīnas sarežģītās attiecības. Tāpat Harijs atceras notikumu 2019. gadā, kad viņa vecākais brālis viņu nogāzis uz grīdas, saplēšot Harija kaklarotu un sasitot suņa barības bļodu.

"Viņš gribēja, lai es viņam situ pretī, bet es izvēlējos to nedarīt," raksta Harijs.

Grāmatā Harijs cenšas būt godīgs, bet noprotams, ka viņš ir arī dusmīgs par savu otršķirīgo lomu karaliskajā ģimenē un jūtas apmaldījies – viņš dažbrīd joprojām ir 12 gadus vecs zēns, kas  zaudējis māti un vaino medijus viņas nāvē.

Pagājušogad mūžībā aizgāja prinča Harija vecmāmiņa karaliene Elizabete II, un Harijs apgalvo, ka par viņas nāvi uzzinājis no medijiem, nevis savas ģimenes. Tēvs viņam paziņojis, ka karalienes veselība ir pasliktinājusies, bet Elizabete II nomira, kamēr Harijs lidojis pie viņas uz Skotiju.

"Es atvēru "BBC" mājaslapu un uzzināju, ka mana vecmāmiņa ir mirusi. Mans tēvs bija kļuvis par karali," raksta Harijs.

Vienā no intervijām pirms grāmatas izdošanas uz jautājumu, vai memuāri palīdzēs vai traucēs salabt ar tuviniekiem, princis Harijs atbildēja, ka plaisa starp viņu un karalisko ģimeni ir pārāk liela.

Hariju kritizē par ģimenes nomelnošanu

Ne karalis Čārlzs III, ne troņmantnieks Velsas princis Viljams nav komentējuši Harija jaunākās atklāsmes. Savukārt Harijs ir pārliecināts, ka tēvs un brālis neizlasīs viņa grāmatu.

Britu karaliskās ģimenes biogrāfe Andžela Levina uzskata, ka princis Harijs ar savu jauno autobiogrāfiju ir aizgājis par tālu.

"Harijs stāsta visas šīs derdzīgās, privātās lietas. Viņš ir cilvēks, kurš vienmēr ir aizsargājis savu privātumu, viņš ienīst britu presi. Viņš pie pirmās izdevības iesūdzēs tiesā laikrakstus, ja uzskatīs, ka tie iejaucas viņa privātajā dzīvē. Tas, ko viņš stāsta par savu tēvu, brāli un sevi…

Manuprāt, tas ir absolūti šokējoši. Neatkarīgi no tā, vai karaliskā ģimene ir laba vai slikta, vai tā cilvēkiem patīk vai nepatīk... mums visiem ir ģimene, un tas, kā viņš pašlaik izturas pret savu ģimeni, ir šokējoši," Levina sacīja telekanālam "Euronews".

Tomēr tas neatturēja tūkstošiem Lielbritānijas iedzīvotāju pagājušajā naktī iestāties garās rindās pie grāmatnīcām, lai varētu iegādāties prinča Harija sarakstīto grāmatu. Jau tagad var prognozēt, ka Harija memuāri, kas izdoti 16 valodās, kļūs par dižpārdokli visā pasaulē.

Grāmata ir tikai daļa no prinča Harija un viņa sievas Meganas pēdējo gadu publicitātes kampaņas. Intervija ar slaveno Opru Vinfriju, "Spotify" podkāsti, sešu stundu "Netflix" dokumentālā filma arī ir ienesušas abiem miljoniem dolāru.

Taču naudas pelnīšanai ir bijusi cena – britu sabiedriskās domas jaunākās aptaujas liecina, ka prinča Harija popularitāte Lielbritānijā ir sākusi krities un tagad jau 64% britu ir negatīvs viedoklis par princi Hariju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti