Liedzot Maķedonijai kļūt par NATO dalībvalsti, Grieķija pārkāpj saistības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 5 mēnešiem.

Grieķija iebilst pret Maķedonijas iestāšanos NATO un Eiropas Savienībā valsts nosaukuma dēļ. Pagaidām nav zināms, kā ANO tiesas lēmums var ietekmēt Maķedonijas ceļu uz abām organizācijām.

Apmēram vienu stundu Apvienoto Nāciju Organizācijas Starptautiskās tiesas priekšsēdētājs Hisaši Ovada Hāgas Miera pilī lasīja spriedumu strīdā starp Maķedoniju un Grieķiju: "Ar 15 balsīm par un vienu pret tiesa atzīst, ka Grieķija, iebilstot pret bijušās Dienvidslāvijas Republikas Maķedonijas uzņemšanu NATO, ir pārkāpusi savas saistības, ko nosaka 1995. gada septembrī parakstītais pagaidu nolīgums abu valstu starpā."

Kā zināms, strīds starp Maķedoniju un Grieķiju par Maķedonijas valsts nosaukumu ilgst jau kopš Dienvidslāvijas sabrukuma 1990. gadu sākumā. Grieķija neatzīst Maķedonijas konstitūcijā ierakstīto nosaukumu "Maķedonijas Republika," jo baidās, ka vēlāk Maķedonija var izvirzīt pretenzijas uz Grieķijas reģionu ar tādu pašu nosaukumu, kas robežojas ar Maķedoniju. Līdz ar to, starptautiski Maķedonija pašlaik tiek dēvēta par Bijušo Dienvidslāvijas Republiku Maķedoniju.

Grieķija līdz šim ir bloķējusi Maķedonijas virzību ne tikai NATO, bet arī Eiropas Savienības virzienā. Līdz ar to Starptautiskās tiesas lēmums var atstāt ietekmi ne tikai uz Maķedonijas iespējamo dalību NATO, bet arī Eiropas Savienībā.

Tomēr pagaidām ir grūti spriest kāda tieši varētu būt šī ietekme, jo tiesa nav apmierinājusi Maķedonijas prasību aizliegt Grieķijai turpmāk traucēt tai iestāties starptautiskajās un reģionālajās organizācijās. Oficiālā Eiropas Savienības reakcija uz šo Starptautiskās tiesas lēmumu līdz vakardienas darba dienas beigām vēl nebija zināma. Eiropas Savienības prezidējošās valsts Polijas pārstāvis preses konferencē Briselē, sacīja, ka viņam neesot pietiekami daudz informācijas, lai komentētu šo lietu.

Pašreiz Maķedonijai ir piešķirts Eiropas Savienības kandidātvalsts statuss. Tomēr progress sarunās ir visnotaļ gauss, un nesen no Eiropas Komisijas puses tika pat izteikts mājiens, ka kandidātvalsts statuss tai varētu tikt atņemts nepietiekamā progresa dēļ.

Starptautiskā tiesa ir augstākā ANO instance, kas izšķir starpvalstu strīdus."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti