Latvijas vēstniecību Kijevā pārceļ uz Ļvovu; aicina valstspiederīgos nekavējoties izceļot

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijas Ārlietu ministrija aicina Latvijas valstspiederīgos nekavējoties izceļot no Ukrainas. Ļvovā būs pieejama konsulārā palīdzība un, iespējams, būs autobusi pieejami ceļam uz Latviju.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība"), kurš patlaban uzturas vizītē Ukrainas galvaspilsētā Kijevā, telefonsarunā ar Latvijas Radio raidījumu "Labrīt" atzina, ka fonā dzirdami reti šāviena trokšņi. Viņš pavēstīja, ka Latvijas vēstniecību Kijevā pārceļ uz Ļvovu, no kurienes arī notiks evakuācija.

"Attāli var dzirdēt retus, bet sprādziena trokšņus," sacīja ministrs, norādot, ka gan Ukraina, gan visa pasaule un arī mēs esam pamodušies citā pasaulē.

Latvijas Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica ("Jaunā Vienotība") Latvijas Radio sacīja, ka Rinkēvičs no rīta bija Kijevā, bet pašlaik devies prom no tās. Gaisa telpa ir slēgta un pārvietošanās iespējama pa sauszemes ceļiem.

Latvijas vēstniecības tiek evakuēta no Kijevas uz Ļvovu, kur izveidoti konsulārās palīdzības punkti. Līdz turienei cilvēkiem, kuriem vajadzīga palīdzība, ir jānokļūst pašu spēkiem, sacīja Kalniņa-Lukaševica.

Ja nepieciešama palīdzība izceļošanai, Ārlietu ministrija aicina doties uz Ļvovu. Adrese ir šobrīd redzama ekrānā.  Ārkārtējā situācijā jāzvana uz Ārlietu ministrijas diennakts palīdzības tālruni +371 26337711. Tas ir pieejams arī vietnē “WhatsApp”.

Kalniņa-Lukaševica LTV pastāstīja, ka Ļvovā, iespējams, būs pieejami autobusi ceļam uz Latviju.

Viņa arī aicināja rēķināties ar to, ka Ukrainā var tikt pārtraukti mobilo telefonu un interneta sakari. Tāpēc aicināja kartes saglabāt papīra formātā un pierakstīt adreses.

Ministrs sacīja, ka Latvija ir drošībā, bet ir jārēķinās ar iespējamām bēgļu straumēm.

Viņš mudināja Latvijas valstspiederīgos Ukrainā sazināties ar vēstniecību un sekot vēstniecības vai Ārlietu ministrijas norādījumiem. "Principā organizēsim pamata evakuāciju caur Ļvovu, ja vien situācija kādā veidā nemainīsies," viņš sacīja.

"Atkārtoti aicinām Latvijas valstspiederīgos nekavējoties izceļot no Ukrainas pašu spēkiem pa sauszemes maršrutiem, kamēr tas vēl ir iespējams," norādīja Ārlietu ministrijā.

Ja nepieciešama palīdzība izceļošanai, cilvēki aicināti doties uz Ļvovu. Ārkārtējā situācijā cilvēki lūgti zvanīt Ārlietu ministrijas diennakts palīdzības tālrunim +371 26337711 (pieejams "WhatsApp").

Dažādi apgrūtinājumi

Tiem, kuri šobrīd vēlas izceļot no Ukrainas, jāsaskaras ar dažādiem apgrūtinājumiem, piemēram, prasību pēc negatīva Covid-19 testa, lai iekļūtu citas valsts teritorijā, informēja Ārlietu ministrijā.

Konsulārais dienests šobrīd zina 120 Latvijas valstspiederīgo atrašanās vietu, taču ir skaidrs, ka Ukrainas teritorijā latviešu ir daudz vairāk.

Ārlietu ministrijas pārstāvis Jānis Beķeris norādīja: "Kopumā jāsaka, ka Ukrainā ir krietni vairāk Latvijas valstspiederīgo. Šorīt esam jau ceturto reizi apziņojuši īsziņu veidā visus tos Latvijas valstspiederīgos, kuri Ukrainā uzturas ar Latvijas mobilo sakaru nodrošinātiem pieslēgumiem. Un mēs redzam, ka tas skaits ir nepilni divi tūkstoši, kuri ir saņēmuši mūsu ziņas. Mēs aicinām Latvijas valstspiederīgos nekavējoties izbraukt no Ukrainas!"

Šobrīd ir iespējams izkļūt pa sauszemes ceļiem, virzienā uz Latviju tuvākais ceļš, ir šķērsojot Poliju, taču uz robežas ļaudis atkal sagaida šķērslis – ir nepieciešams negatīvs Covid-19 tests. Šobrīd gan strādā, lai šos noteikumus mainītu.

Beķeris norādīja: "Mēs esam izplatījuši atrašanās vietu, kur mēs organizēsim palīdzības sniegšanu. Tā būs viesnīca "Sakura", netālu no pasta iecirkņa Nr. 17. Tur būs fiziski klātienē mūsu kolēģi, kuri ir šobrīd evakuēti no Kijevas. Proti, Latvijas vēstniecība no Kijevas ir evakuēta."

Ministrijā skaidroja, ka šodien cilvēki ar konsulāro dienestu sazinās aktīvāk, šorīt apkalpoti vairāki desmiti zvanu, tomēr sakari Ukrainā ir traucēti, tāpēc ar daudziem šobrīd sazināties nav iespējams.

Sarežģījumi izkļūt no Kijevas

Ukrainiete Valērija Gončarova, kurai ir uzturēšanās atļauja Latvijā, mēģina nokļūt no Kijevas uz Latviju. Kijevā ir milzīgi sastrēgumi, tāpēc izkļūt no pilsētas ir gandrīz neiespējami. Sieviete mēģinās nokļūt Latvijā caur Ļvovu. Latvijas vēstniecība nav sazvanāma, viņa saka.

“Šobrīd atrodos Kijevā, mēģinu nokļūt līdz Rīgai, bet tiešu autobusu reisu vairs nav, lidmašīnas arī vairs nelido. Tāpēc cenšos atrast biļetes līdz Ļvovai un no turienes kaut kā mēģināt tikt tālāk līdz Latvijai.

Viņa gan pastāstīja, ka Kijevas ielās panika nav manāma. “Pietiekami daudz cilvēku, kuri pastaigājas ar suņiem, brauc savās darīšanās. Ir novērojami arī cilvēki ar lieliem koferiem, kuri, iespējams, dodas ārpus pilsētas. Ja runā par manām paziņām, daļa kaut kur brauc prom, daļa paliek mājās, jo nav kur braukt. Vienam paziņam ir pagrabs. Ja kas, viņš tur plāno nogaidīt. Kopumā cilvēku noskaņojums ir kareivīgs, jo cilvēki ļoti tic armijai. Viņi palīdz, nodod asinis, ziedo savu naudu. Tāpēc es neteiktu, ka viss ir ļoti slikti,” pastāstīja Valērija.

"Tele2", LMT un "Bite" atceļ pakalpojumu maksas

Mobilo sakaru operatori Tele2, LMT un "Bite" pavēstīja, ka uz laiku atceļ viesabonēšanas maksu zvaniem un mobilajam datiem. Šo operatoru klienti mobilos sakarus Ukrainā var izmantot bez papildu maksas, kā arī starptautiskie zvani uz Ukrainu ir bez maksas.

Apturēta pasta sūtījumu pieņemšana uz Ukrainu

Sakarā ar Ukrainā izsludināto karastāvokli un pārtraukto aviosatiksmi pasta sūtījumu pieņemšana uz Ukrainu ir apturēta, informēja AS "Latvijas pasts". "Latvijas pastā" pieņemtie, bet vēl no Latvijas neizsūtītie pasta sūtījumi pagaidām tiks uzglabāti "Latvijas pasta" sūtījumu apstrādes kompleksā. Situācijai mainoties, tie tiks virzīti saņēmējiem Ukrainā vai atgriezti nosūtītājiem.

Naudas pārvedumi uz Ukrainu, Baltkrieviju un Krieviju var nebūt izpildāmi, noradīja "Latvijas pastā". 

Vidēji uz Ukrainu no Latvijas ar Latvijas Pasta starpniecību tiek sūtīts līdz 300 reģistrētu sūtījumu nedēļā, neskaitot vēstules un vienkāršās sīkpakas. Patlaban sūtījumu apstrādes kompleksā ir 50 uz Ukrainu neizsūtītu pasta sūtījumu.

KONTEKSTS:

Krievijas prezidents Vladimirs Putins ceturtdien paziņoja, ka Krievija ir sākusi "militāru operāciju" Ukrainā, un aicināja Ukrainas armiju "nolikt ieročus". "Es esmu pieņēmis lēmumu par militāru operāciju," sacīja Putins neilgi pirms plkst. 6 (plkst. 5 pēc Latvijas laika).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti