Nakts ziņas

Mūžībā devusies Lielbritānijas karaliene Elizabete II

Nakts ziņas

Vaira Vīķe - Freiberga par Elizabeti II

Pasaule izsaka līdzjūtību karalienes ģimenei un britu tautai

Latvijas un citu valstu līderi izsaka līdzjūtību par Lielbritānijas karalienes aiziešanu mūžībā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Saistībā ar Lielbritānijas karalienes Elizabetes II aiziešanu mūžībā visdziļāko līdzjūtību karaliskajai ģimenei un Lielbritānijas tautai izsaka daudzu pasaules valstu līderi un arī Latvijas augstākās amatpersonas.

Līdzjūtības no Latvijas

Valsts prezidents Egils Levits sociālajos tīklos norādījis, ka viņas valdīšanas laikā ir izaugušas veselas paaudzes, kuras jūt lielas skumjas par zaudējumu.

My deepest condolences to the Royal Family and the people of the United Kingdom on the passing of Her Majesty Queen Elizabeth II. Whole generations have grown up during her rule and today feel great sadness at this loss. 🇱🇻🇬🇧

— Egils Levits (@valstsgriba) September 8, 2022

Premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") norādījis, ka viņas Majestāte bija visiedvesmojošākā līdere, kura kalpoja cilvēkiem ar ievērojamu centību. Latvija godināšot Elizabetes II mantojumu, stiprinot Latvijas un Lielbritānijas attiecības.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") paudis, ka ar karalienes aiziešanu mūžībā ir noslēdzies vesels laikmets gan Lielbritānijas, gan pasaules vēsturē. Šī ir skumja diena ne tikai britu tautai, bet arī pasaulei, akcentēja politiķis.

Sēras Lielbritānijā

Pēc Elizabetes II nāves Lielbritānijā sāksies 10 dienu sēru periods.

Pēc piecām dienām zārks ar Elizabeti II tiks nogādāts Bakingemas pilī, bet pēc 10 dienām Vestminsteras abatijā notiks bēru ceremonija. Šajā dienā visā valstī tiks ievērots arī divu minūšu klusuma brīdis.

Oficiāls paziņojums par karalienes nāvi izvietots pie Bakingemas pils vārtiem. Kā redzams fotoattēlos, cilvēki pulcējas un nes ziedus pie Bakingemas pils.

Līdzjūtību karaliskajai ģimenei izteikuši daudzi pasaules valstu un organizāciju līderi.

Jaunā britu premjere Liza Trasa, kura vēl šonedēļ tikās ar Elizabeti II, sacīja, ka vēsts par karalienes nāvi satriekusi valsti un visu pasauli. Viņa Elizabeti II raksturoja kā stūrakmeni, uz kura uzcelta mūsdienu Lielbritānija.

Trasa pauda, ka viņai tāpat kā daudziem britiem karaliene vienmēr bijusi paraugs, vēsta raidsabiedrība BBC.

Līdzjūtības no pasaules līderiem

Francijas prezidents Emanuels Makrons tviterī paudis, ka Elizabete II atstājusi neizdzēšamas pēdas savas valsts un sava gadsimta vēsturē. "Viņas Majestāte Karaliene Elizabete II iemiesoja britu nācijas nepārtrauktību un vienotību," norādīja Makrons.

Makrons nodēvēja karalieni par Francijas draugu, kura, kā neviens, atstājusi ietekmi uz savu valsti un gadsimtu.

"Viņa bija lieciniece karam un izlīgumam Eiropā un ārpus tās, kā arī dziļām mūsu pasaules un sabiedrības pārmaiņām," norādīja Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena.

She witnessed war and reconciliation in Europe and beyond, and deep transformations of our planet and societies.

She was a beacon of continuity throughout these changes, never ceasing to display a calmness and dedication that gave strength to many.

May she rest in peace. pic.twitter.com/q77q9o2KWp

— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) September 8, 2022

Skumjas par Elizabetes II nāvi pauda arī NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs. "Vairāk nekā 70 gadu laikā viņa demonstrēja pašaizliedzīgu līderību un kalpošanu sabiedrībai," norādīja Stoltenbergs, paužot līdzjūtību.

Viena no zīmīgākajām un emocionālākajām bija ar Lielbritāniju saistītās Nāciju sadraudzības valsts – Kanādas, premjerministra Džastina Trudo uzruna.

"Ar visdziļākajām skumjām mēs šodien uzzinājām par Viņas Majestātes karalienes Elizabetes II aiziešanu. Viņa bija mūsu karaliene gandrīz pusi no valsts pastāvēšanas laika. Viņai bija acīmredzama, dziļa un pastāvīga mīlestība un pieķeršanās kanādiešiem. Viņa mums visiem kalpoja ar spēku un gudrību 70 gadus, kad mēs izaugām par daudzveidīgu, optimistisku, atbildīgu, ambiciozu un neparastu valsti," teica Trudo.

Amerikas Savienoto Valstu prezidents Džo Baidens savā uzrunā akcentēja aizgājējas personiskās īpašības. Viņa bijusi neticami laipna un pieklājīga sieviete, un  amerikāņu domas un lūgšanas ir kopā ar Apvienotās Karalistes un Sadraudzības iedzīvotājiem viņu bēdās. Viņš jau pabijis Lielbritānijas vēstniecībā, lai parakstītos līdzjūtības grāmatā.

Vācijas federālais prezidents Franks Valters Šteinmeijers uzsvēra, ka Viņas Majestāte piesardzīgi, bet redzami palīdzējusi veidot savas valsts likteni, vairojusi tās prestižu, disciplinēti un nesavtīgi tai kalpojusi visu dzīvi. Viņa pārstāvēja valsts vienotību un iemiesojusi nepārtrauktību milzīgu pārmaiņu laikā.

ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs uzsvēra, ka Elizabete visā pasaulē tika plaši apbrīnota par savu grāciju, cieņu un uzticību, bet Romas katoļu baznīcas pavests Francisks aizlūdzis par aizgājušās karalienes mūžīgu mieru un apliecinājis cieņu viņas dzīvei. 

KONTEKSTS:

96 gadu vecumā mirusi Lielbritānijas karaliene Elizabete II. Pēc viņas nāves troni mantojis Elizabetes II vecākais dēls Čārlzs.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti