Krievijas tiesa spiegošanā apsūdzētam amerikānim piespriež 16 gadus cietumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Krievijas tiesa piespriedusi Amerikas Savienoto Valstu (ASV) pilsonim Polam Vīlanam 16 gadus cietumā par spiegošanu. Viņš tiek apsūdzēts par to, ka ieguvis slepenu Krievijas valsts informāciju. Vīlans gan uzskata, ka lieta pret viņu tikusi safabricēta. Savienotās Valstis paudušas sašutumu par šo Krievijas tiesas lēmumu.

Krievijas tiesa spiegošanā apsūdzētam amerikānim piespriež 16 gadus cietumā
00:00 / 03:27
Lejuplādēt

ASV pilsonis Pols Vīlans tika aizturēts 2018. gada decembrī Maskavā. Pie viņa it kā atrasti Krievijas valsts noslēpumi. Vīrietis, kurš agrāk dienējis ASV jūras kājniekos, bet pēc tam strādājis automašīnu rezerves daļu kompānijā ASV, apsūdzēts par to, ka ieguvis slepenu Krievijas valsts informāciju. Tas, kāda rakstura informācija iegūta, netiek atklāts.

Krievijas prokuratūra Vīlanam pieprasīja piespriest 18 gadu cietumsodu, bet Maskavas tiesa pirmdien, 15. jūnijā, lēma vīrietim piespriest par diviem gadiem mazāk.

Vīrieša advokāts iepriekš uzsvēra, ka trīs aizstāvības puses liecinieki neieradās uz tiesas sēdi, baidoties inficēties ar jauno koronavīrusu. Vīlans skaidroja, ka lieta pret viņu safabricēta un ka viņš paņēmis no kāda sava paziņas zibatmiņu, kas tiek uzskatīta par svarīgu apsūdzību pierādījumu, domādams, ka tajā ir brīvdienu fotogrāfijas.

Vīrietis, kuram ir arī Lielbritānijas, Īrijas un Kanādas pilsonības, tiesā apalvoja, ka nav spiegojis un nav vācis slepenu informāciju. Vīlana ģimene apgalvo, ka viņš ieradies Maskavā, lai piedalītos drauga kāzās. Vīrietis, kurš bija aicinājis lietā iejaukties arī ASV prezidentu Donaldu Trampu, sūdzējās par sliktu izturēšanos cietumā. Nesen Maskavas slimnīcā viņam tika veikta operācija.

“Man jums jāsaka, ka mans suns vārdā Dora, zelta retrīvers, ir saņēmis labāku veselības aprūpi, nekā es saņemu no Krievijas valdības. Viņai šogad bija divas operācijas, un tas ir daudz vairāk, nekā Krievijas valdība darītu manā labā,” sacīja Vīlans.

Krievijas tiesas lēmums, protams, izsauca Savienoto Valstu reakciju. ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo vēl dažas dienas iepriekš publiski aicināja Krieviju atbrīvot vīrieti, norādot, ka Krievijas varasiestāžu izturēšanās pret Vīlanu ir bijusi drausmīga.

Pirmdien Pompeo paziņojumā tviterī norādīja: “Amerikas Savienotās Valstis ir sašutušas par Krievijas tiesas šodien pieņemto lēmumu par ASV pilsoņa Pola Vīlana notiesāšanu, kas ticis paziņots pēc slepenas tiesas, ar slepeniem pierādījumiem un bez iespējas būt klātesošiem aizstāvības lieciniekiem. Mēs pieprasām Pola Vīlana tūlītēju atbrīvošanu.”

Arī ASV vēstnieks Džons Salivans paziņoja, ka ir vīlies un sadusmots par tiesas lēmumu:

“ASV pilsonis ir notiesāts ar 16 gadiem cietumā pēc apsūdzībām, kuras netika pierādītas. Arī viņš nav redzējis pierādījumus.

Viņam tika liegta iespēja izsaukt lieciniekus savai aizstāvībai.”

Vīlans ir viens no vairākiem prominentiem aizturētajiem, par kuriem izteikti pieņēmumi, ka viņus varētu izdot ASV cietumnieku apmaiņas ietvaros. Tiesa, vēstnieks paziņojumā skaidroja, ka ASV nemeklē iespējas Polu apmainīt, bet gaida taisnīgumu.

Vīlana advokāts paziņoja, ka

Krievijas izlūkdienesti apsver iespēju veikt apmaiņu ar diviem Savienotajās Valstīs aizturētiem krieviem, tostarp pilotu Konstantīnu Jarošenko, kurš atrodas ieslodzījumā par narkotiku kontrabandu.

Vīlana ģimene iepriekš pauda cerību, ka spriedums būs iemesls beidzot uzsākt sarunas starp Maskavu un Vašingtonu par vīrieša atbrīvošanu. Ģimene uzsvērusi, ka turpinās cīnīties par Vīlana atbrīvošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti