Krievijā turpina plaši vērsties pret nelegālajiem imigrantiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 10 mēnešiem.

Krievijā vēršas plašumā cīņa pret nelegālajiem imigrantiem. Pēdējo dienu laikā aizturēti, sodīti un notiesāti jau vairāki tūkstoši imigrantu, kuri tagad izmitināti īpaši izveidotās nometnēs un gaida savu deportēšanu. Cilvēktiesību eksperti gan uzskata, ka šādu nometņu izveidošana nav likumīga. Tikmēr varas iestādes sākušas vērsties arī pret noziegumus slēpjošām amatpersonām un labējiem aktīvistiem, kas ir gatavi migrantiem tiesu spriest paši.

Pastiprināta Krievijas sabiedrības uzmanība jautājumam par deportēšanu gaidošo nelegālo imigrantu izvietošanu tika pievērsta jūlija beigās, kad vairākos Maskavas tirgus laukumos tika uzsāktas masu pārbaudes.

Pēdējo dienu laikā jau aizturēti vairāki tūkstoši ārvalstu iedzīvotāju, kuri Krievijā uzturas bez nepieciešamajiem dokumentiem vai darba atļaujām. Lielākā daļa no aizturētajām personām atlaistas pēc dokumentu pārbaudes, aptuveni pusotrs tūkstotis sodīti par migrācijas likumu pārkāpšanu, bet vairāki simti, galvenokārt ieceļotāji no Vjetnamas, ir aizturēti.

Viņu izmitināšanai izveidota īpaša telšu nometne, kurā pašlaik atrodas gandrīz seši simti cilvēku.

Šāda telšu pilsētiņa bija nepieciešama, jo citās īslaicīgās aizturēšanas vietā vienkārši ir aptrūkušās vietas. Pirmā telšu pilsētiņa ir sekmējusi Federālā migrācijas dienesta sarosīšanos, un drīzumā visā valstī plānots izveidot vairākus desmitus līdzīgu iestāžu nelegālo imigrantu izvietošanai.

Krievijas prezidenta cilvēktiesību padomes eksperti gan norāda, ka nav nekāda likumīga pamatojuma šādu izmitināšanas centru izveidei. Eksperti norāda, ka nav pat īsti skaidrs, kādas institūcijas pakļautībā šīs nometnes atrodas, turklāt vairāki aizturētie imigranti esot, piemēram, sīrieši, kuru izraidīšanu uz dzimteni nedrīkstētu pieļaut, jo tur viņiem varētu draudēt nāvessods.

Tajā pašā laikā Krievijas varas iestādes pastiprinājušas cīņu arī pret tām personām, kuras aktīvi līdzdarbojas nelegālo strādnieku nodarbināšanā un izmitināšanā dzīvojamo māju pagrabos un rūpniecības telpās. Maskavas mēra pienākumu pildītājs Sergejs Sobjaņins ir paziņojis, ka turpmāk par jebkādiem diviem pārkāpumiem nelegālie imigranti no valsts tiks izraidīti un atgriešanās Krievijā viņiem tiks liegta.

Taču varas iestādes sākušas vērsties ne tikai pret pašiem imigrantiem, bet arī amatpersonām, kuras šādas nelikumīgās darbības ir piesegušas.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins bija izteicies par policijas Jūdām, kas, atstrādājot savus 30 sudraba grašus pieverot acis uz migrantu pastrādātajām nelikumībām. Neilgi pēc šiem paziņojumiem korupcijā un dienesta interešu nodošanā tika apsūdzēti divi iekšlietu ministrijas virsnieki, kā arī kāds augstu stāvošs Federālā migrācijas dienesta darbinieks.

Vienlaicīgi jau vairākas dienas Krievijas nacionālistiski noskaņoto organizāciju aktīvisti gan Maskavā, gan Sanktpēterburgā veic savas nelegālo imigrantu pārbaudes jeb tā dēvētās „krievu tīrīšanas”. Galveno uzmanību viņi pievērš dažādos tirgos strādājošajiem, kā arī māju pagrabos dzīvojošajiem imigrantiem. Daudzviet policija šādai patvaļai nav pretojusies, citviet tomēr pasargājusi no iespējamām labējo radikāļu provokācijām. Ir aizturēti arī vairāki šo akciju organizatori, kuriem tagad par huligānismu draud līdz pat septiņiem gadiem cietumā.

Kā liecina sabiedriskās domas aptaujas, vairāk nekā trešā daļa Krievijas iedzīvotāju tieši ieceļotājus no citām valstīm uzskata par lielāko apdraudējumu valsts pastāvēšanai. Lai novērstu ksenofobiskās attieksmes mazināšanos sabiedrībā, Krievija ir izstrādājusi rīcības plānu līdz pat 2025.gadam, kurā aicināts vērsties pret agresīvu nacionālismu, etniskajiem noziegumiem un ekstrēmismu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti