Krievijā prezidenta vēlēšanas: Mēģina radīt svētku noskaņu, bet novērotāji ziņo par pārkāpumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Svētdien, 18.martā, Krievijā notiek prezidenta vēlēšanas, kurās pārliecinoša uzvara tiek prognozēta līdzšinējam Krievijas līderim Vladimiram Putinam. Par spīti opozīcijas aicinājumiem nenākt uz vēlēšanām, aktivitāte visā Krievijā tiek prognozēta visai augsta. Opozīcijas kandidātu novērotāji ziņo par daudziem būtiskiem pārkāpumiem vēlēšanu iecirkņos visā valstī, bet Centrālā vēlēšanu komisija atzīst tikai dažus no tiem.

Krievijā prezidenta vēlēšanas
00:00 / 01:56
Lejuplādēt

 

 

Vēlēšanās kopumā piedalās astoņi kandidāti. Tomēr visas prognozes pārliecinošu uzvaru sola līdzšinējam Krievijas līderim Vladimiram Putinam. Tas būs jau viņa ceturtais pilnvaru termiņš šajā amatā. Pirmo reizi par prezidentu Putins tika ievēlēts 2000.gadā.

Izaicinājums – vēlētāju aktivitāte

Šoreiz varasiestādes ir izvērsušas masveida kampaņu, lai mudinātu cilvēkus atnākt uz iecirkņiem. Tiek vēstīts, ka dažās pilsētās vēlēšanu komisiju locekļi pat apstaigāja dzīvokļus, lai izskaidrotu cilvēkiem, kā un kur var balsot. Citur pasniedzēji draudēja studentiem nepieņemt eksāmenu, ja viņi neparādīs izziņu, ka ir piereģistrējušies vēlētāju reģistrā.

Svētdien līdz plkst.18 pēc Maskavas laika kopumā Krievijā nobalsojuši 59,93% balsstiesīgo pilsoņu.

Maskavā vēlētāju aktivitāte līdz plkst.18 bija 51,57%, Piemaskavā -  55,56%, paziņojusi Krievijas Centrālā vēlēšanu komisija.

Maskavā pie vēlēšanu iecirkņiem Latvijas Televīzija novēroja diezgan daudz cilvēku, lielākoties vecāka gadagājuma. Uzrunātie cilvēki pastāstīja, ka vēlēšanas viņiem ir svētki, un daudzi atklāja, ka balso par Putinu. Vairāki Latvijas Radio aptaujātie saka, ka izvēli šoreiz izdarīt bijis pavisam vienkārši, jo izvēles nemaz neesot.

Tomēr daudzi pie iecirkņiem sastaptie arī nevēlējās runāt, kas varētu būt skaidrojams ar nevēlēšanos atklāt savu balsojumu, ja izvēle ir par labu ne pašreizējam prezidentam.

Vēlēšanu iecirkņos tiek mēģināts radīt svētku noskaņu, piemēram, izrotāt ar baloniem, atskaņo padomju laika mūziku. Iecirkņos mēģina radīt svētku atmosfēru, piemēra, izrotāts ar baloniem, skaļa padomju laika mūziku. Pie iecirkņiem vēlētājus mudina baudīt ēdienus, ko iespējams tur iegādāties.

Skolās, kur ir izvietoti vēlēšanu iecirkņi, notiek bērnu priekšnesumi. Tikmēr jauniešiem par dalību vēlēšanās tiek solītas biļetes uz populāru mūziķu koncertiem, bet pensionāriem – gaļas konservi.

Analītiķu ieskatā, Kremļa mērķis ir palielināt vēlētāju aktivitāti, lai Putina pārvēlēšana būtu pārliecinoša.

Ziņo par pārkāpumiem

Vēlēšanu norisi solīja novērot opozīcijas kandidātu pārstāvji. Tomēr tiek ziņots, ka vairākās vietās policija tam ir mēģinājusi likt šķēršļus, atņemot novērotājiem šim darbam vajadzīgos dokumentus.

Par novērotajiem pārkāpumiem vēlēšanu iecirkņos tiek ziņots diezgan daudz.

Opozīcijas politiķu Alekseja Navaļnija un Ksenijas Sobčakas sabiedrotie ir fiksējuši gan savdabīgas atzīmes ar zīmuli vēlētāju reģistrā, gan citās apkaimēs dzīvojošu, aizdomīgu vēlētāju ierašanos iecirknī, gan to, ka iecirkņa atvēršanas brīdī balsošanas urnās jau bijuši biļeteni.

Vairākās vietās videonovērošanas kamerās redzams, kā iecirkņa darbinieces iemet urnā biļetenus. Bet citur tas tiek darīts pilnīgi atklāti. Tos novērotājus, kuri uzdod pārāk daudz jautājumu un norāda uz pārkāpumiem, mēdz ar varu izraidīt no iecirkņiem.

Maskavā vismaz divās vietās ir aizzīmogotas urnas, jo tika pamanīts, ka vēlētājiem rokās ir divi biļeteni. Šīs urnas netiks ieskaitītas kopējā rezultātā. Tomēr daudz kur citur pārkāpumiem netiek pievērsta ne mazākā uzmanība.

Novosibirskas apgabals pasteidzies publicēt pirmos vēlēšanu rezultātus vēl pirms balsošanas beigām visā valstī. Šāda rīcība ir nelikumīga, jo par rezultātiem drīkst ziņot tikai pēc balošanas beigām visos iecirkņos, ziņo Meduza.io.

Balsošana ilgs līdz plkst.20 pēc vietējā laika.

Ik sekundi ziņas no novērotājiem

Neatkarīgās un pieredzējušas organizācijas “Golos” zvanu centrā katru sekundi pienāk zvani no brīvprātīgajiem novērotājiem visā Krievijā, kas lūdz konsultāciju – ko darīt, ja notiek pārkāpums. Un to ir daudz, tostarp  novērotājus neielaiž iecirkņos, viņus aiztur policija, vēlētājiem ļauj balsot vairākkārt dažādos iecirkņos, balsošanas sarakstos ir mirušu cilvēku uzvārdi. Daudz arī klasisko pārkāpumu – veselas biļetenu kaudzes iemešana urnā.

“Golos” uzskata, ka pagaidām lielākais novērotais pārkāpums ir piespiedu balsošana. Un visbiežāk tie ir valsts uzņēmumu darbinieki.

“Golos” zvanu centra adrese publiski nav zināma. Dažas dienas pirms vēlēšanām specdienesta pārstāvji izlikuši organizāciju no telpām, un tagad kustības pārstāvjiem ir bažas, ka to darbu var pārtraukt jebkurā brīdī.

Vēl arī Latvijā

Svētdien arī Latvijā darbojas pieci balsošanas iecirkņi, kuros savu izvēli var izdarīt Latvijā dzīvojošie Krievijas pilsoņi. Kā novēroja Latvijas Radio, Daugavpilī vēlēšanu iecirknī, kas atrodas Krievijas konsulātā, par iespēju atdot savu balsi vēlētāji stāv rindā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti