Krievijā nedrīkstēs propagandēt homoseksuālismu un aizskart citu reliģiskās jūtas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Krievijā izvērtušies krasi atšķirīgi viedokļi par tā dēvēto "geju likumu" un reliģisko jūtu aizsardzības likumu.

Krievijas valsts dome pieņēmusi tā dēvēto „pretgeju likumu", kas aizliedz homoseksuālisma propagandu jauniešu vidū. Likumprojekta kritiķi norāda uz nepilnībām plānotajā likumdošanā, kā arī dēvē šo lēmumu par likumu, kas domāts netolerantajai krievu sabiedrībai. Savukārt tā autori uzsver, ka netradicionālā orientācija kā tāda aizliegta netiks. Vienlaicīgi pieņemts arī likums par personu reliģisko jūtu aizskaršanu.

Likums par homoseksuālisma propagandas aizliegšanu personām līdz 18 gadu vecumam Krievijas Valsts domē pirmajā lasījumā tika izskatīts jau janvārī, taču tā sākotnējā redakcija tika ievērojami izmainīta, ņemot vērā aptuveni 100 tūkstošu pilsoņu ieteikumus. Šo personu vidū aptuveni ceturtā daļa bijuši likumprojekta pretinieki.

Par vienu no galvenajām izmaiņām tiek minēta vārda "homoseksuālisms" aizstāšana ar "netradicionālām seksuālām attiecībām". Un par šādu attiecību popularizēšanu jauniešu vidū tagad paredzēts sods no četriem tūkstošiem līdz vienam miljonam rubļu jeb no 65 latiem līdz 16 tūkstošiem latu. Ja šāda reklāma notiks ar masu saziņas līdzekļu vai interneta starpniecību, sods palielinās vairākas reizes. Ārvalstu propagandētājiem draud gan 15 diennakšu arests, gan sekojoša izraidīšana no valsts.

Kā paziņojusi viena no likumprojekta autorēm Jeļena Mizuļina, geju parādes kopumā aizliegtas netiks, taču tās drīkstēs rīkot tikai bērniem nepieejamās vietās, proti, pilsētu atklātās teritorijas šajā kategorijā noteikti neietilpst. Mizuļina arī ierosinājusi pievienot likumiem par starpnacionālā vai reliģiskā naida kurināšanu arī punktu par seksuālās orientācijas aspektu, jo cilvēkus tracinot ne jau paši geji, bet gan viņu demonstratīvā uzvedība un propaganda.

Paralēli šim likumam Valsts dome apstiprinājusi arī likumu par ticīgo jūtu aizskaršanu. Šāds likums tika ierosināts pēc pankroka grupas "Pussy Riot" īstenotās akcijas Maskavas Kristus Glābēja katedrālē. Par šo pārkāpumu Nadežda Tolokoņņikova un Marija Aļohina saņēma divus gadus cietumā, bet jekaterina Samucevičai tika piespriests nosacīts sods. Turpmāk par publisku reliģisko jūtu aizskaršanu draudēs trīs gadu cietumsods, labošanas darbi un 500 tūkstošu rubļu jeb 8 tūkstošu latu naudassods.

Lai arī abi likumprojekti Valsts domē tika apstiprināti gandrīz vienbalsīgi, tie vēl jāapstiprina Federācijas padomei un jāparaksta prezidentam Vladimiram Putinam. Krievijas izdevums „Moskovskij Komsomoļec" gan norāda, ka jaunā likumprojekta formulējumi esot visai miglaini un dažādi traktējami. Arī britu "The Independent" piekrīt šim viedoklim, atgādinot, ka Krasnodaras komunisti savulaik par homoseksuālisma un izvirtības propagandu atzinuši dziedātāja Eltona Džona skatuves tērpus. Savukārt, „Nezavisimaja Gazeta" uzsver, ka šāds likums bija nepieciešams jau sen, jo to atbalsta gandrīz 90 procenti krievu sabiedrības.

Bet, kā norāda ietekmīgais izdevums „The Financial Times", vakar Krievijā pieņemtie likumi simbolizē strauju pagriezienu pretī pareizticīgo baznīcas konservatīvajai morālei, kas ir diezgan raksturīga Vladimira Putina trešajam prezidentūras termiņam. "The Financial Times" norāda, ka pēc protestējošā kustības pieauguma izglītotajos un eiropeizētajos lielpilsētu iedzīvotāju slāņos Putinam ir nepieciešams gūt atbalstu gados veca, laukos dzīvojoša un mazāk izglītota elektorāta vidū. Kā intervijā izdevumam norāda ekonomists Mihails Deļagins, par liberālisma idejām Krievijā tagad tiek runāts ar tām pašām frāzēm, ar kurām padomju laikā par pūstošo, bet patīkami smaržojošo kapitālismu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti