Dienas notikumu apskats

Serbijas un Kosovas valstu līderi Briselē tomēr netiekas

Dienas notikumu apskats

Latvijas tiesu sistēmu konferencē pārlieku nepeļ

Krievijas, Irānas un Turcijas prezidenti apspriež situāciju Idilbas provincē

Krievija, Irāna un Turcija sola kopā meklēt risinājumu situācijai Idlibā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 8 mēnešiem.

Krievijas, Irānas un Turcijas prezidenti piektdien, 7.septembrī, tikās Teherānā, lai apspriestu draudošo kauju par Idlibas provinci, kas joprojām ir nemiernieku kontrolē. Izskanot brīdinājumiem, ka tā var novest pie milzīgiem civiliedzīvotāju upuriem, apspriestas iespējas situāciju stabilizēt pakāpeniski.

ĪSUMĀ:

  • Ziņo par Asada armijas gatavošanos ieņemt pēdējo opozīcijas “salu” – Idlibu.
  • Idlibā dzīvo 3 miljoni cilvēku, izskan bažas par civiliedzīvotāju upuriem.
  • Turcijai robeža ar Idlibu un bažas par jaunu bēgļu straumi.
  • Krievija, Irāna un Turcija kopīgi meklēs iespējas atrisināt situāciju.

Turcija aicina Sīrijas valdību ofensīvu atlikt, brīdinot, ka tā beigsies ar „slaktiņu”, bet Irāna teica, ka „cīņa pret terorismu Idlībā” būs nenovēršama. Apvienotās Nācijas savukārt aicina izveidot humānos koridorus mierīgo iedzīvotāju evakuēšanai.  

Idlibas ofensīva, kurai, kā tiek ziņots, gatavojas Sīrijas prezidenta Bašara al Asada armija, varētu būt pēdējā lielā kauja septiņus gadus ilgušajā Sīrijas karā. Idlibas province ir pēdējā nozīmīgā vēl opozīcijas kontrolē esošā teritorijā. Aplēses liecina, ka tajā atrodas aptuveni 30 000 nemiernieku kaujinieku, tostarp teroristiskām grupā piederoši.

Taču Idlibas provincē kopumā dzīvo aptuveni trīs miljoni cilvēku. ANO un rietumvalstis paudušas bažas par milzīgiem civiliedzīvotāju upuriem un ķīmisko ieroču pielietošanu.

Arī Turcija, kas robežojas ar Idlibas provinci, bažījas, ka ofensīva ar izraisīt jaunas bēgļu straumes.

Tādēļ piektdien, Teherānā tiekoties, Asada sabiedrotās Krievijas un Irānas un opozīciju atbalstošās Turcijas prezidentiem tieši Idlibas situācija bija galvenā diskusiju tēma.

Pēc sarunām trīs valstu prezidenti izplatīja kopīgu paziņojumu, kurā gan bija maz detaļu par plāniem attiecībā uz uzmanības centrā nonākušo provinci.

Norādīts, ka Krievija, Irāna un Turcija kopīgi meklēs iespējas atrisināt situāciju, un nākamā šo valstu līderu tikšanās notiks Krievijā.

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans aicināja uz pamieru, lai neļautu Idlibai kļūt „asinspirti”. Viņš brīdināja, ka „jebkāds uzbrukums Idlibai beigsies ar katastrofu, slaktiņu un ļoti lielu humāno traģēdiju”.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins savukārt teica, ka apriestas iespējas situāciju provincē „stabilizēt” pakāpeniski soli pa solim. Piemēram, noslēdzot mieru ar atsevišķie kaujinieku grupējumiem, kas ir „gatavi dialogam”, teica Putins, bet ne ar „teroristu organizācijām”.

Irānas prezidents Hasans Rohani savukārt pauda, ka „cīņa pret terorismu Idlībā” būs nenovēršama, taču „šī kauja nedrīkst radīt ciešanas civiliedzīvotājiem”.

Kaujā par Idlibu var ciest simtiem tūkstoši mierīgo iedzīvotāju, brīdina Apvienotās Nācijas. ANO īpašais Sīrijas sūtnis Stafans de Mistura piektdien aicināja izveidot evakuācijas koridorus, lai civiliedzīvotāji var izbēgt no ofensīvas. Viņš teica, ka tā var novest pie „šaušalīgas un asiņainas kaujas”.

KONTEKSTS:

Pilsoņkarš Sīrijā notiek kopš 2011.gada un sadrumstalojies daudzās frontēs starp kurdu spēkiem, mērenajiem un radikālajiem sunnītu nemierniekiem, valdības karaspēku un tai lojāliem paramilitāriem formējumiem. Saskaņā ar dažu opozīcijas aktīvistu aplēsēm kopējais upuru skaits jau pārsniedzis 400 000. Miljoni ir devušies bēgļu gaitās ārpus valsts.

Kopš Krievija pirms trim gadiem iesaistījās Sīrijas karā, svaru kausi pārliecinoši nosvērušies par labu prezidenta Bašara al Asada režīmam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti