Pēcpusdiena

Latvijā pacientu izmeklējumu dati nonāk privātas kompānijas rokās

Pēcpusdiena

Latvijas Institūts uzsāk akciju "Gribu tevi atpakaļ”. Izskanējusi jau pirmā kritika

Trampa teiktais par iespējamo atbalstu Baltijai Krievijas uzbrukuma gadījumā rada bažas

Krasi atšķirīgi vērtē Trampa izteikumus par ASV rīcību konflikta gadījumā Baltijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 10 mēnešiem.

Politiķi un politologi pasaulē dažādi ir reaģējuši uz ASV prezidenta amata kandidāta Donalda Trampa sacīto, ja kādai no NATO dalībvalstīm uzbruktu kāda cita valsts, tad viņš vērtētu šo valstu ieguldījumu aliansē.

Tramps arī bija izteicies par Baltijas valstīm, ka pirms tām sniegt palīdzību, novērtētu, vai šīs valstis „ir izpildījušas savas saistības”.

Kā izteicās demokrātu kandidātes Hilarijas Klintones galvenais padomnieks ārpolitikas jautājumos, ASV gadu desmitiem ir sniegušas garantijas saviem sabiedrotajiem NATO, bet Tramps ar savu paziņojumu ir demonstrējis savu nesagatavotību ASV bruņoto spēku virspavēlnieka lomai.

Kā norāda politologi, priekšvēlēšanu gaisotnē Tramps var atļauties teikt visu, lai tikai iedrošinātu savus vēlētājus. Taču, saskaroties ar reālo politiku, viņa retorika var krasi mainīties.

Arī Latvijas prezidents Raimonds Vējonis pauda, ka nekomentēs ASV prezidenta priekšvēlēšanu kampaņas norises. Prezidents tomēr atgādināja, ka NATO samitā Varšavā visi alianses dalībnieki vēlreiz apliecināja gatavību ievērot NATO līguma piektto pantu, un uzsvēra, ka arī Latvijai jāpilda savas saistība, līdz 2018. gadam nodrošinot aizsardzībai vismaz 2% no IKP.

Tikmēr Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess tviterī ierakstījis, ka "Igaunija ir viena no piecām NATO dalībvalstīm, kura izpilda savas saistības aizsardzības izdevumiem atvēlēt vismaz 2% no IKP.

Kaimiņvalsts Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite paziņoja, ka Lietuva uzticas ASV neatkarīgi no tā, kas būs to nākamais prezidents. „Amerika vienmēr ir aizstāvējusi valstis, kurām uzbrūk, un vienmēr tās aizstāvēs,” viņa piebilda.

Arī NATO izcilības centra Latvijā vadītājs Jānis Sārts Trampa izteikumus nodēvēja par priekšvēlēšanu retoriku un Latvijas Radio programmā „Pēcpusdiena” aicināja to netulkot nopietni. Toties politologs Kārlis Bukovskis norādīja, ka Trampa komentāri iziet no izdevīguma, nevis no ASV militārā pārākuma pozīcijas.

Tomēr citās domās ir Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Ojārs Kalniņš. Viņš uzskata, ka Trampa izteikumi ir ļoti bīstami un pretrunā gan ar Republikāņu, gan ar Demokrātu partijas atbalstītajiem ASV drošības principiem. Kalniņš uzsvēra, ka šis ir bezprecendenta gadījums ASV vēlēšanās, jo līdz šim neviens prezidenta kandidāts nav tik pavirši izturējies pret saistībām NATO.

Arī bijušais Latvijas ārlietu un aizsardzības ministrs, pašreizējais Eiroparlamenta deputāts Artis Pabriks uzskata, ka Baltijas valstu drošībai Trampa vārdi ir bīstami. “Var būt cilvēki, kuriem radīsies vēlme to pārbaudīt," pieļauj Pabriks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti