Konservatīvo spēku apvienošanās Eiropas Parlamentā ir maz ticama

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Šonedēļ aprit divi gadi, kopš tika ievēlēts pašreizējais Eiropas Parlamenta sasaukums. Tas nozīmē, ka gada beigās, kad būs pagājusi puse no piecu gadu termiņa, ir gaidāma ievērojama amatu pārdale. Lielāku ietekmi šajā politiskajā procesā vēlas panākt konservatīvie politiķi un eiroskeptiķi, iespējams, apvienojot spēkus.

ĪSUMĀ:

  • Ungārijas premjera Orbāna „Fidesz” jāmeklē jauna politiskā grupa.
  • Ir ideja konservatīvajiem un eiroskeptiķiem apvienot spēkus.
  • Deputāts Zīle saka, ka tāda apvienošanās juridiski nav iespējama.
  • Klupšanas akmens apvienošanai arī - konkurējošas Itālijas partijas.
  • Diskusijas par Ungārijas partijas politisko piederību varētu ilgt līdz pat rudenim.

Konservatīvo spēku apvienošanas Eiropas Parlamentā ir maz ticama
00:00 / 04:19
Lejuplādēt

Aprīļa sākumā Eiropas plašsaziņas līdzekļos parādījās ziņa no Ungārijas. Pēc tikšanās Budapeštā Ungārijas premjers Viktors Orbāns, Polijas valdības vadītājs Mateušs Moraveckis un Itālijas partijas „Līga” vadītājs Mateo Salvīni ir paziņojuši par nodomu veidot jaunu konservatīvo bloku Eiropas Parlamentā.

„Pēc Covid-19 Eiropas politika nebūs tāda kā līdz šim. Eiropa Parlamentā un citās Eiropas Savienības institūcijas valda kreisie, kas apšauba pamatvērtības, kā, piemēram, ģimeni, sievieti, vīrieti, kultūru, skaistumu, veselību.

Mēs piedāvājam jaunu pamatkodolu, alternatīvu kreisajiem, kas apšauba mūsu saknes, arī Eiropas saknes. Negribam būt ceturtie, piektie, bet gan pirmie pārstāvības līmenī,” izteicās Salvīni.

Ieceres autori paziņoja, ka jaunā politiskā grupa varētu būt viens no lielākajiem un līdz ar to arī ietekmīgākajiem spēkiem Eiropas Parlamentā. Līdz ar to tās pārstāvji potenciāli varētu pretendēt arī uz dažādiem augstiem amatiem gada nogalē gaidāmajā krēslu pārdalē.

Par vienu no iemesliem Orbāna, Moravecka un Salvīni paziņojumam kļuva nesenā Ungārijas premjera vadītās partijas „Fidesz” aiziešana no Eiropas Tautas partijas, tāpēc 12 „Fidesz” deputāti tagad meklē sev jaunu frakciju.

„Jebkurš saprot, ka kļūt par neatkarīgu deputātu grupu Eiropas Parlamentā ir vēl sliktāk nekā kļūt par neatkarīgo deputātu Saeimā. Jo tās iespējas izpildīt kaut ko no savas programmas ir gandrīz nekādas,” komentēja Eiropas Parlamenta deputāts Roberts Zīle.

Viņš ir Eiropas Konservatīvo un reformistu grupas priekšsēdētāja vietnieks. Tieši šī grupa, kur jau strādā Polijas valdošās partijas „Likums un taisnīgums” deputāti, kuluāros tika minēta kā ticamākā mājvieta arī „Fidesz” eiroparlamentāriešiem.

Tomēr vienkārša pievienošanās jau esošajai politiskai frakcijai nozīmē, ka ietekmīgus amatus uzreiz iegūt gandrīz nav iespējams. Ir jāgaida vismaz līdz sasaukuma vidum. Iespējams, tieši tādēļ arī radās ideja apvienot Zīles pārstāvētos konservatīvos ar eiroskeptiķiem no Identitātes un demokrātijas grupas. Šādā frakcijā būtu ap 130 deputātu un tā būtu otra lielākā parlamentā.

Bet izrādījās, ka viss nemaz nav tik vienkārši.

„Tā tas nenotiek un nenotiks, jo nekāda apvienošanās Eiropas Parlamentā juridiski nav iespējama. Līdz ar to jaunas grupas veidošana ir maz ticama politiski, jo tas nozīmē ļoti būtiskas pārmaiņas parlamenta termiņa vidū.

Kamēr šī grupa iestrādājas un izveidojas, tā ļoti daudz laika zaudē. Skaidrs, ka tas sastāvs būs krietni mazāks par šiem 130, tas nesasniegs pat simtu. Tāpēc es paredzu, ka Eiropas Konservatīvie un reformisti drīzāk vedīs sarunas ar ungāru premjerministra partiju „Fidesz”, kas pašlaik vispār ir bez jebkādas frakciju piederības Eiropas Parlamentā. Skaidrs, ka tas ilgi nevar turpināties,” stāstīja Zīle.

Viens no klupšanas akmeņiem ir tajā, ka gan konservatīvo, gan eiroskeptiķu grupā strādā konkurējošas Itālijas partijas. Runa ir par Salvīni „Līgu” un Džordžijas Meloni vadītajiem „Itālijas brāļiem”. No iekšpolitikas viedokļa viņiem būtu grūti sastrādāties vienā politiskajā frakcijā.

Iespējams, tādēļ Salvīni partijas biedre un Eiropas Parlamenta deputāte Silvija Sardone norādīja, ka apvienošanās ir maz ticama:

„Mēs pašlaik strādājam Identitātes un demokrātijas grupā, un mēs neplānojam to mainīt. Orbāna aiziešana no Eiropas Tautas partijas raisa jautājumu par Orbāna nākotni un to, kur Orbāns dosies. Šis jautājums var izraisīt diskusiju par Eiropas politisko grupu pozicionēšanos.”

Savukārt Zīle ir pārliecināts, ka steigai šobrīd nav pamata un diskusijas par Ungārijas valdošās partijas politisko piederību varētu ilgt līdz pat rudenim.

„Nav jau iespējams tā, ka viens variants ir pavisam labs. Iesiet pa kreisi – būs pavisam labi, iesiet taisni – būs vēl labāk, iesiet pa labi – būs izcili. Politikā bieži vien ir daudz savādāk: iesiet pa kreisi – būs slikti, iesiet taisni – būs vēl sliktāk, iesiet pa labi, tad vispār pavisam kritiski.

Tā kā starp šīm iespējām [vajag] izvēlēties situāciju, kas ir maksimāli pieņemama visiem,” norādīja Zīle.

Atklāts paliek jautājums par to, vai šīs sarunas var novest pie lielākas pārgrupēšanās vai tā dēvētā domino efekta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti