Kolumbijas grupējums FARC atbrīvojis pēdējos Kolumbijas karavīrus un policistus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 5 mēnešiem.

Tāpat grupējums solījis atteikties no civiliedzīvotāju nolaupīšanas. Tādēļ ir parādījušās cerības, ka valdības un FARC starpā varētu tikt uzsāktas miera sarunas, lai izbeigtu gadu desmitiem ilgušo konfliktu, kā dēļ cietuši miljoniem valsts iedzīvotāju.

Bēdīgi slavenais Kolumbijas nemiernieku grupējums FARC ir atbrīvojis pēdējos Kolumbijas karavīrus un policistus, kuri vēl atradās tā gūstā. Viņi partizānu rokās džungļos bija pavadījuši vairāk nekā desmit gadus. Tāpat grupējums solījis atteikties no civiliedzīvotāju nolaupīšanas. Tādēļ ir parādījušās cerības, ka valdības un FARC starpā varētu tikt uzsāktas miera sarunas, lai izbeigtu gadu desmitiem ilgušo konfliktu, kā dēļ cietuši miljoniem valsts iedzīvotāju.

"Kolumbijas Revolucionārie bruņotie spēki" jeb FARC ir marksistu nemiernieku grupējums. Tas apgalvo, ka cīnās par zemnieku tiesībām un ir anti-imperiālistisks. Dibināts 60. gadu vidū, tas ir vecākais un lielākais no šobrīd pastāvošajiem Latīņamerikas partizānu grupējumiem. Tā galvenie finansējuma avoti ir kokaīna kontrabanda un izspiešana, nolaupot cilvēkus.

FARC nemiernieki jau pusgadsimtu cīnās pret Kolumbijas valdības spēkiem, un partizāni bāzējas valsts biezo džungļu masīvos. Pēdējos gados grupējums gan ir krietni vājināts, jo valdības armija uz to izdara daudz lielāku spiedienu nekā iepriekš. Ir nogalināti vairāki FARC līderi, daudzi ir pametuši nemiernieku rindas. Tomēr grupējums joprojām ir aktīvs, īpaši lauku apvidos, kur valsts drošība spēku klātbūtne ir vāja.

Februārī FARC nāca klajā ar solījumu atbrīvot grupējuma gūstā vēl esošos desmit policistus un militārpersonas, kā arī uz visiem laikiem atteikties no civiliedzīvotāju nolaupīšanas. Pirmdienas vakarā solījums tika izpildīts, un 10 gūstekņus no džungļiem atpakaļ civilizācijā nogādāja divi armijas helikopteri. Viņi visi partizānu gūstā atradās no 12 līdz 14 gadiem. Savulaik FARC sāka Kolumbijas armijas karavīru un policistu nolaupīšanu, lai piespiestu valdību atbrīvot sagūstītos partizānus. Tiesa, valdība nevienu nemiernieku tā arī neatbrīvoja.

Līdz ar šo atbrīvošanu parādījušās cerības, ka Kolumbijas valdības un FARC nemiernieku starpā varētu tikt uzsāktas miera sarunas. Neskatoties uz to, ka šādas iniciatīvas jau ir bijušas, tās nav realizējušās. Tomēr Kolumbijas prezidents Huans Manuels Santoss, kurš atzinīgi novērtēja ķīlnieku atbrīvošanu, norādīja, ka šis FARC žests ir "nepietiekams". Viņš uzsvēra, ka ir jāatbrīvo arī simtiem civiliedzīvotāju, kas vēl atrodas partizānu gūstā. Piedevām, valdība ir skeptiska par to, ka nemiernieki varētu nolikt ieročus. Iepriekš miera sarunas FARC izmantojis, lai atgūtos un stiprinātu savus spēkus.

Tiek uzskatīts, ka partizānu gūstā joprojām atrodas vairāki simti civiliedzīvotāju, tā dēvētie "ekonomiskie gūstekņi", par kuriem tiek pieprasīta izpirkuma maksa. Tomēr pēdējos gados to skaits un nolaupīšanas gadījumi ir krietni mazinājušies. Vēl 2000.gadā tika nolaupīti 3500 cilvēku, bet dažus gadu vēlāk (2007.) aptuveni 400 cilvēku. No tiem vairāk nekā trešdaļa tikuši atbrīvoti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti