Kazahstānas galvaspilsētai atjauno Astanas nosaukumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Kazahstānas prezidents Kasims Žomarts Tokajevs sestdien parakstīja parlamenta atbalstītos likuma grozījumus, atjaunojot galvaspilsētai Astanas nosaukumu un ierobežojot prezidenta amata pilnvaras līdz vienam septiņu gadu termiņam.

Līdz šim Kazahstānas prezidents amatā varēja atrasties divus piecu gadu termiņus. Septembra sākumā Tokajevs apliecināja, ka kandidēs uz pārvēlēšanu amatā.

Kazahstānas parlaments piektdien atbalstīja Astanas vārda atjaunošanu galvaspilsētai, kas trīs gadus dēvēta par Nursultanu par godu Nursultanam Nazarbajevam, kas valsti bija vadījis aptuveni 30 gadus.

Prezidenta parakstītie grozījumi spēkā stājas nekavējoties, liecina Kazahstānas prezidenta mājaslapā publicētais dekrēts.

Kopš tagadējās Nursultanas izveidošanas 1830. gadā tai ir bijuši vairāki vārdi. Sākotnēji tā bija Akmoļinska, padomju laikos - Ceļinograda, bet pēc PSRS sabrukuma 1992.gadā tā tika nodēvēta par Akmolu, kas kazahu valodā nozīmē "baltais kaps".

Nazarbajevs 1998. gadā galvaspilsētu tur pārcēla no valsts lielākās pilsētas Almati. Viņš tai piešķīra neitrālo Astanas vārdu, kas kazahu valodā nozīmē "galvaspilsēta".

Tokajevs 2019.gadā kļuva par Nazarbajeva izraudzītu pēcteci amatā, bet kopš tā laika pakāpeniski ir distancējies no bijušā valsts līdera. Jūnijā referendumā tika atbalstīti Kazahstānas konstitūcijas grozījumi, kas cita starpā atceļ Nazarbajevam nācijas līdera ("jelbasi") statusu.

Pēdējo trīs gadu laikā Kazahstānas prezidents Tokajevs ir īstenojis vairākas reformas un aicinājis noteikt "pilnīgi jaunus standartus politiskajai sistēmai ar godīgiem un atklātiem spēles noteikumiem".

Janvārī valstī izcēlās plaši nemieri, kuros gāja bojā vairāk nekā 200 cilvēku.

Lai mazinātu politisko saspīlējumu, Tokajevs ir aicinājis rīkot ārkārtas prezidenta vēlēšanas rudenī, lai gan precīzs datums vēl nav noteikts. Tāpat viņš ierosinājis ārkārtas parlamenta vēlēšanas nākamgad.

Kārtējās prezidenta vēlēšanas Kazahstānā paredzētas 2024. gadā, bet parlamenta vēlēšanas - 2025.gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti