Dienas notikumu apskats

Vēl nevienojas par komisijas izveidi maksātnespējas procesu tiesvedību izvērtēšanai

Dienas notikumu apskats

Francijā otro nedēļu streiko cietumu apsargi

Pārvēlēšanai Katalonijas premjera atmatā pirmdien izvirzīts Karless Pudždemons

Katalonijas parlamenta spīkers premjera amatam izvirza Pudždemonu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 3 mēnešiem.

Katalonijas jaunievēlētā parlamenta spīkers Rožē Torrents reģiona premjerministra amatam oficiāli izvirzījis Karlesu Pudždemonu. Par spīti Spānijas valdības brīdinājumiem, viņš sola drīzumā izveidot jauno Katalonijas valdību. Par to Pudždemons paziņoja Kopenhāgenā, kur bija ieradies pirmdien, neraugoties uz Spānijas aresta ordera draudiem. Pudždemons paudis gatavību vadīt Katalonijas valdību arī no Beļģijas, kur atrodas kopš oktobra.

Bijušā Katalonijas valdības vadītāja Pudždemona viesošanās pirmdien Dānijā bija viņa pirmais brauciens ārpus Beļģijas, kopš viņš oktobrī ieradās Briselē, lai izbēgtu no aresta draudiem Spānijā.

Viņu Spānija apsūdz par sacelšanos pēc Katalonijas neatkarības referenduma un neatkarības pasludināšanas. Spānijas Augstākā tiesa decembrī atsauca Eiropas aresta orderi, bet pirmdien prokuratūra pieprasīja jauna izsniegšanu Pudždemona aizturēšanai Dānijā. Tomēr tiesa prasību noraidīja.

Tiesnesis gan paziņoja, ka prasība atjaunot aresta orderi ir "saprātīga", bet lēmumu to noraidīt pamatoja ar vajadzību sagaidīt, līdz Katalonijā atkal valda "konstitucionāla kārtība".

Pudždemons pirmdien Kopenhāgenas universitātē piedalījās debatēs, kur ieņēma kaujiniecisku nostāju, bet vienlaikus aicināja uz dialogu. 

"21.decembrī katalāņu tauta nosūtīja vēsti Eiropai un pasaulei – mēs nepadosimies autoritārismam. Par spīti Madrides draudiem, mēs drīz izveidosim jaunu valdību.

Ir pienācis laiks sarunām. Ir pienācis laiks izbeigt represijas un Katalonijai atrast politisku risinājumu. Nevis soda, bet politisku risinājumu," sacīja Pudždemons.

Dažas stundas iepriekš Katalonijas jaunievēlētā parlamenta spīkers Rožē Torrents reģiona premjerministra amatam oficiāli bija izvirzījis Pudždemonu. Viņš izvirzīts kā vienīgais kandidāts, un balsojums paredzēts vēlāk šomēnes.

Par spīti Pudždemonam Spānijā izvirzītajām apsūdzībām un Madrides nostājai, ka viņš nevar vadīt Katalonijas valdību attālināti no Briseles, parlamenta spīkers Torrents uzstāja, ka Pudždemona kandidatūra ir likumīga.

"Es zinu Pudždemona kunga personīgo un juridisko situāciju. Es zinu, kādi brīdinājumi pret viņu ir vērsti. Bet es arī zinu, ka viņa kandidatūra ir absolūti leģitīma.

Šodien parakstīju vēstuli, kas adresēta Spānijas premjeram Rahojam. Tajā teicu, ka ir jāizbeidz astoņu bijušo ministru un premjera tiesību apspiešana," sacīja Katalonijas parlamenta spīkers Rožē Torrents.

Spānijas premjers Marjano Rahojs iepriekš brīdinājis, ka Madride saglabās tiešo kontroli pār reģionu, ja Pudždemons mēģinās panākt savu pārvēlēšanu amatā, atrodoties ārvalstīs. Rahojs nedēļas nogalē atkārtoti paziņoja, ka tas būtu nelegāli. Madride uzstāj, ka Pudždemonam ir fiziski jāatrodas Katalonijā, lai varētu ieņemt amatu. Taču, atgriežoties dzimtenē, viņam draud aizturēšana. Pudždemona atbalstītāji uzstāj, ka viņš var vadīt valdību attālināti, izmantojot moderno tehnoloģiju radītās iespējas, piemēram, videokonferenci.

Jau ziņots, ka konstitucionālā krīze Katalonijā sākās pagājušā gada rudenī, kad notika reģiona neatkarības referendums. Vairākums tā dalībnieku atbalstīja Katalonijas neatkarību, tādēļ oktobra beigās tika pasludināta neatkarība no Spānijas. Pēc tam Spānijas premjers atlaida Katalonijas reģiona valdību. Glābjoties no aizturēšanas, Pudždemons aizbēga uz Beļģiju, bet Katalonijā palikušie viņa līdzgaitnieki tika arestēti. Ārkārtas vēlēšanās Katalonijā balsu vairākumu ieguva neatkarību atbalstošie spēki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti