Dienas ziņas

Odesa – arvien karstāks uzbrukumu mērķis

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Karaliskā runa sola nesaskaņas par Ziemeļīrijas protokolu

Karalienes Elizabetes II vietā britu valdības prioritātes pirmoreiz izklāsta princis Čārlzs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Otrdien oficiāli tika atklāta Apvienotās Karalistes parlamenta jaunā darba sezona. Pirmo reizi gandrīz 60 gadu laikā parlamentu neuzrunāja karaliene Elizabete II.

96 gadus veco karalieni skārušas veselības problēmas, tādēļ viņas vietā britu valdības nākamā gada prioritātes izklāstīja princis Čārlzs.

"Šajos sarežģītajos laikos Viņas Majestātes valdībai būs vadošā loma demokrātijas un brīvības aizsardzībā visā pasaulē, tostarp turpinot atbalstīt Ukrainas tautu. Viņas Majestātes valdība virzīs ekonomikas izaugsmi, lai uzlabotu dzīves līmeni un finansētu ilgtspējīgas investīcijas sabiedriskajos pakalpojumos," teica Čārlzs.

Premjerministra Borisa Džonsona valdībai šis gads būs ļoti sarežģīts, ņemot vērā to, ka Konservatīvo partiju ir skāruši vairāki skaļi skandāli, kuru dēļ ir sasniegti arī visai pieticīgi rezultāti nesen notikušajās vietējās vēlēšanās.

Taču valdība plāno vislielāko uzmanību pievērst ekonomikas izaugsmes veicināšanai, augstāk kvalificētām un labāk apmaksātām darbavietām, kā arī pieaugošo dzīves izmaksu jautājumu risināšanai.

Džonsona valdība atteiksies no Eiropas Cilvēktiesību konvencijas, kas ir obligāta ES, un ļaus britu tiesām atcelt arī Eiropas cilvēktiesību tiesu iepriekšējos lēmumus. Būs “Brexit Brīvības” likumprojekts, kas ļaus parlamentam atcelt tos likumus un normas, kas mantoti no bloka.

Viens no darbiem ir situācijas atrisināšana saistībā ar Ziemeļīrijas protokolu, kas ir daļa no “Brexit” līguma, ko Londona parakstīja ar Briseli. Eiropa ir pārliecināta, ka briti mēģina izvairīties no šo līgumsaistību pildīšanas.

Pēc būtības tas paredz jūras robežu starp Īrijas salu un Lielbritāniju, lai varētu izvairīties no stingras sauszemes robežas starp Ziemeļīriju un Īriju, kas ir daļa no ES.

Jau pirmajā dienā premjerministrs Džonsons izteicies, ka pēc breksita tirdzniecības vienošanās ar Ziemeļīriju nav dzīvotspējīga un tai ir nepieciešamas nopietnas reformas. Netiek izslēgta iespēja, ka šo vienošanos Apvienotā Karaliste varētu vienpusēji lauzt. Opozīcijā esošo leiboristu pārstāvji jau brīdinājuši, ka tas novestu pie tirdzniecības kara ar Eiropas Savienību.

Nedēļas nogalē notikušajās parlamenta (asamblejas) vēlēšanās Ziemeļīrijā uzvarējusi "Sinn Fein" partija, kas savulaik bija Īrijas Republikāņu armijas  politiskais spārns. Un "Sinn Fein" atšķirībā no Londonas un unionistiem atbalsta Ziemeļīrijas protokolu ar Briseli.

Tiesa gan, lai arī "Sinn Fein" tagad ir tiesības uz Ziemeļīrijas pirmā ministra amatu, funkcionējošu izpildvaru nevar izveidot, ja vien probritiskā Demokrātiskā unionistu partija nepiekrīt uzņemties ministra vietnieka lomu saskaņā ar reģiona obligātajiem varas dalīšanas noteikumiem. Visticamāk, ātrs un vienkāršs risinājums nav iespējams.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti