Karaļa pirmā runa: Čārlzs III godina mātes piemiņu un apņemas kalpot sabiedrībai mūža garumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 8 mēnešiem.

Lielbritānijas karalis Čārlzs III piektdien uzstājās ar pirmo uzrunu sabiedrībai kopš viņa mātes karalienes Elizabetes II nāves. Čārlzs godināja mātes piemiņu un solīja saviem pavalstniekiem, ka centīsies tikpat apzinīgi kalpot sabiedrībai visa sava atlikušā mūža garumā.

Elizabete II aizgāja mūžībā ceturtdien 96 gadu vecumā. Pēc viņas nāves karalienes vecākais dēls Velsas princis Čārlzs kļuvis par Lielbritānijas karali un pieņēmis vārdu Čārlzs III.

Viņa oficiālā pasludināšana par karali gan gaidāma sestdien, bet kronēšanas ceremonija vēl tālākā nākotnē (Elizabete II tika kronēta vairāk nekā gadu pēc kļūšanas par karalieni).

Čārlzs III savā runā pavēstīja, ka Elizabetes II bēres notiks nedaudz vairāk kā pēc nedēļas. Tas saskan ar iepriekš izskanējušo informāciju, ka bēres gaidāmas desmit dienas pēc karalienes nāves.

"Es zinu, ka viņas nāve tik daudziem no jums nesusi lielas skumjas, un dalu ar jums visiem šo zaudējuma sajūtu," teica Čārlzs.

"Sava mūža laikā Viņas Majestāte karaliene, mana mīļotā māte, bija iedvesmas avots un paraugs man un visai mūsu ģimenei. Mēs esam viņai parādā milzīgu pateicību tik ļoti, cik vien kāda ģimene var būt pateicīga savai mātei: par viņas mīlestību, pieķeršanos, ceļa rādīšanu, sapratni un piemēru."

Čārlzs III uzsvēra, ka viņa māte visu mūžu kalpojusi sabiedrībai un pienākuma apziņa viņai likusi nest arī lielus upurus.

"Šo solījumu par kalpošanu mūža garumā es šodien atkārtoju jums visiem," teica jaunais karalis.

Viņš norādīja, ka karalienes 70 gadu ilgās valdīšanas laikā Lielbritānijas sabiedrība ir mainījusies, iekļaujot daudzas kultūras un ticības, bet britu vērtības palikušas nemainīgas.

"Kā to darīja pati karaliene ar tik nesatricināmu pārliecību, tagad arī es svinīgi solu, ka visu atlikušo laiku, ko Dievs man būs atvēlējis, sargāšu konstitucionālos principus, kas ir mūsu nācijas pamatā," uzsvēra Čārlzs.

Viņa vārdus par kalpošanu mūža garumā var uztvert arī kā mājienu, ka 73 gadus vecais Čārlzs sekos savas mātes piemēram un paliks karaļa amatā līdz mūža galam.

Britu sabiedrībā pēdējos gados bijušas diskusijas, vai Čārlzam nevajadzētu atteikties no troņa par labu savam dēlam princim Viljamam, kurš ar sievu Katrīnu ir sabiedrībā daudz labāk ieredzēts nekā Čārlzs un viņa sieva Kamilla.

Čārlzs savā runā gan ļoti atzinīgi izteicās par savu "mīļoto sievu" Kamillu, kas tagad kļūs par karalieni konsorti (konsorte ir karaļa sieva, kas karalienes titulu ieguvusi, ieprecoties karaļnamā, nevis mantojot no karaliskās dzimtas).

Čārzs un Kamilla ir precējušies jau 17 gadu, tomēr britu sabiedrībā daudzi vēl nav piedevuši Čārlzam izturēšanos pret viņa pirmo sievu princesi Diānu, kas pēc laulības šķiršanas traģiski gāja bojā autokatastrofā.

Čārlzs III savā runā arīdzan pavēstīja, ka viņa un princeses Diānas vecākais dēls princis Viljams pārņems titulu "Velsas princis", ar ko tiek apveltīts troņmantnieks.

Savukārt prinča Viljama sieva Katrīna būs pazīstama kā Velsas princese, iegūstot titulu, kas iepriekš piederēja princesei Diānai (Čārlza otrajai sievai Kamillai tas netika piešķirts).

Čārlzs arīdzan uzsvēra savu mīlestību pret jaunāko dēlu princi Hariju un viņa sievu Meganu, lai gan viņi ir attālinājušies no karaļnama un dzīvo ASV.

KONTEKSTS:

Lielbritānijas karaļnams 8. septembrī paziņoja, ka 96 gadu vecumā mūžībā devusies Lielbritānijas karaliene Elizabete II. Viņa mirusi Balmorālas muižā Skotijā, kur pavadīja mūža pēdējās nedēļas. Par jauno Lielbritānijas karali Čārlzu III kļuvis Elizabetes II vecākais dēls princis Čārlzs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti