Itālijā jaunās valdības veidošana var palielināt Berluskoni ietekmi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 4 mēnešiem.

Itālijas premjerministrs Enriko Letta atkāpies no amata. Tas noticis pēc viņa partijas biedra Mateo Renci aicinājuma izveidot jaunu valdību, apsūdzot līdzšinējo nespējā veiksmīgi cīnīties ar ekonomisko krīzi. Sagaidāms, ka tieši Mateo Renci tiks uzticēts veidot jauno valdību. Analītiķi jau prognozē, ka valdības veidošanas process var novest arī pie bijušā premjerministra Silvio Berluskoni ietekmes palielināšanās uz Itālijas politiskās skatuves.  

 Kopš Itālijas premjerministra Enriko Lettas oficiālās ievēlēšanas ir pagājuši tikai nedaudz vairāk par 10 mēnešiem, taču tagad Letta iesniedzis atlūgumu. Tas noticis pēc koalīcijas lielākās partijas - Demokrātiskās partijas - jaunā un ambiciozā līdera Mateo Renci aicinājuma izveidot jaunu valdību. Florences mērs Renci ne reizi vien bargi kritizējis pašreizējo premjerministru par pārāk pasīvajiem mēģinājumiem mazināt bezdarba līmeni, kas Itālijā sasniedzis 40  gados augstāko līmeni.

Lai arī Enriko Lettam bija izdevies ierobežot valsts izdevumus, viņš tiek vainots nespējā īstenot administratīvās reformas, kā arī stimulēt ekonomisko izaugsmi, kas pēdējo septiņu gadu laikā ir novedis pie valsts ekonomikas krituma par 9%. Renci norāda, ka smagajā finansiālajā stāvoklī esošajai Itālijai ir nepieciešamas radikālas reformas.  

„Es uzskatu, ka mēs esam nonākuši krustcelēs. Itālijai ir nepieciešamas radikālas izmaiņas, kuras spēj ieviest Demokrātiskā partija vai arī neviens cits,” pauž Renci.

Ceturtdien notikušajā parlamenta balsojumā Mateo Renci viedokli atbalstījis pārliecinošs vairākums deputātu, un pret ierosinājumu veidot jaunu valdību iestājās vien 16 deputātu grupa.

Lai arī līdz šim 39 gadus vecais Renci nekad nav darbojies ne valdībā, ne parlamentā, viņa darbība nodokļu mazināšanā un atkritumu pārstrādes veicināšanā ir guvusi sabiedrības atzinību. Sagaidāms, ka Itālijas prezidents Džordžio Napolitano tagad aicinās tieši Mateo Renci uzņemties jaunās valdības veidošanu. Pats Renci ir paudis pārliecību, ka viņa vadītajai valdībai izdosies nostrādāt līdz pilna termiņa beigām - līdz 2018.gadam.

Taču pašā Itālijas sabiedrībā viedokļi par valdības vadītāja maiņu ir visai pretrunīgi. Mateo Renci iniciatīvu nedēļas izdevums „L Espresso" nosaucis par „nāves lēcienu”, kuram var būt divi iznākumi - vai nu Renci nostiprinās savas līderpozīcijas, vai arī savu popularitāti zaudēt, un tas būs atkarīgs no tā, cik veiksmīgi viņam izdosies ieviest dzīvē ierosinātās reformas. Turklāt Renci priekšā stāv arī sarunas par koalīcijas veidošanu, kas Itālijā nekad nav bijušas vieglas.

Renci vēršanos pret Enriko Lettu daudzi Demokrātiskās partijas deputāti uzskata par nodevību un, visticamāk, šāds nodarījums tik drīz netiks aizmirsts. Līdz šim koalīcijā esošās Jaunās Labējās centra partijas līderis, premjera vietnieks Andželino Alfano ir paziņojis, ka arī viņa atbalsts Renci nav simtprocentīgi garantēts. Iedzīvotāji baidās arī no tā, ka jaunā koalīcija varētu nozīmēt arī bijušā premjerministra Silvio Berluskoni ietekmes atjaunošanos. Lai arī pats Berluskoni dažādo tiesvedību dēļ vairs parlamentā nedrīkst darboties, viņa partija „Forza Italia" paziņojusi, ka tieši Berluskoni vadīs politiskās konsultācijas par nākamo valdību. 

Analītiķi prognozē, ka valdības veidošanas process tomēr nebūs visai ilgs un jauno ministru kabinetu varētu apstiprināt jau nākamajā nedēļā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti