Interpola prezidenta amatā ievēlēts par cilvēktiesību pārkāpumiem kritizēts AAE pārstāvis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Cilvēktiesību aizstāvji ir sašutuši par nopietnos cilvēktiesību pārkāpumos apsūdzētā Apvienoto Arābu Emirātu (AAE) pārstāvja Ahmeda Nasera al Raisi ievēlēšanu Intrerpola prezidenta amatā. Izskan bažas, ka viņš ietekmīgo amatu varētu izmantot ļaunprātīgos nolūkos.

Turcijas pilsētā Stambulā šonedēļ notiek Starptautiskās Kriminālpolicijas organizācijas jeb Interpola Ģenerālā asambleja. Tajā piedalās 160 valstu drošības struktūru vadītāji un par iekšlietām atbildīgie ministri.

Ieslodzīto spīdzināšana 

Šī gada sanāksmes centrālais notikums bija Interpola jaunā prezidenta vēlēšanas. Ceturtdien notikušajā balsojumā, saņemot gandrīz 69% delegātu atbalstu, ietekmīgajā amatā ievēlēja AAE kandidātu Ahmedu Naseru al Raisi, kurš līdz šim bija Interpola izpildkomitejas loceklis.

Al Raisi kandidēšana uz Interpola prezidenta amatu bija izsaukusi atsevišķu dalībvalstu un cilvēktiesību organizāciju kritiku.

AAE Iekšlietu ministrijas ģenerālinspektors Al Raisi pārrauga valsts cietumus un tajos īstenotās pāraudzināšanas programmas, kas nereti nozīmē ieslodzīto spīdzināšanu.

Lielbritānijas pilsonis Metjū Hedžs, kuru 2018. gadā AAE arestēja uz aizdomu pamata par spiegošanu, apgalvo, ka viņu mēnešiem spīdzināja. Arī vairāki Persijas līča karalistes valdības kritiķi apgalvo, ka AAE cietumos viņi regulāri ir cietuši no fiziskas izrēķināšanās.

Bažas par vēršanos pret valdības kritiķiem

Vairākās valstīs, tostarp Francijā, kur atrodas Interpola centrālais birojs, ir iesniegtas kriminālsūdzības pret Al Raisi.

Viņa kritiķi bažījas, ka Al Raisi varētu izmantot Interpola globālo ietekmi, lai izrēķinātos ar ārvalstīs dzīvojošajiem AAE valdības kritiķiem.

Al Raisi pēc uzvaras vēlēšanās sociālajā tīklā “Twitter” paziņoja, ka četru gadu ilgā pilnvaru termiņa laikā cer “izveidot atklātāku, daudzveidīgāku un izlēmīgāku organizāciju, kas strādā, lai garantētu drošību visiem”.

Ieteikmi vairoja ar dāsniem ziedojumiem

Cilvēktiesību organizācijas “Fair Trial” pārstāvis Bruno Mins norāda, ka Interpola prezidentam nav liela ietekme uz organizācijas ikdienas darbu, tomēr Al Raisi iecelšana šajā amatā nodarot milzīgu kaitējumu Interpola tēlam.

“Pagātnē ir izskanējušas ziņas, ka atsevišķi Interpola prezidenti ir mēģinājuši izmantot savu pozīciju, lai izdarītu politisku spiedienu uz organizāciju, pārkāpjot tās principus attiecībā uz neitralitāti un cilvēktiesībām.

Neraugoties uz Al Raisi ievēlēšanu šajā augstajā amatā, mēs sagaidām, ka Interpola konstitucionālās vērtības tiks aizstāvētas. Taču, ņemot vērā Al Raisi kunga virzienā izskanējušos pārmetumus, cilvēktiesību aizstāvji tuvākajos gados rūpīgi vēros organizāciju,” Mins sacīja intervijā raidsabiedrībai “Deutsche Welle”.

AAE ir apsūdzēti mēģinājumos nopirkt ietekmi Interpolā, lai pavērtu ceļu Al Raisi ievēlēšanai. 2017. gadā valsts ziedoja 50 miljonus eiro Interpola paspārnē esošam fondam, bet pēdējos gados ir iemaksājusi lielas dotācijas organizācijas budžetā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti