Ilgstoša sausuma dēļ Eiropa cīnās ar ūdens trūkumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Līdz ar ilgstošo karstumu lielu daļu Eiropas šovasar piemeklējis arī sausums, kura dēļ upēs ir dramatiski krities ūdens līmenis, bet vietām vairs nav pieejams krāna ūdens. Īpaši smagi sausumu izjūt lauksaimniecības nozare. Lai cīnītos ar ūdens trūkumu, valstu valdības ir mudinājušas iedzīvotājus ierobežot ūdens patēriņu. 

Ilgstoša sausuma dēļ Eiropa cīnās ar ūdens trūkumu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Francija pašlaik piedzīvo jau trešo karstuma vilni kopš jūnija. Šajās brīvdienās valsts dienvidos gaisa temperatūra sasniedza +37 grādus pēc Celsija, bet sinoptiķi prognozē, ka tuvākajās dienās lielā daļā valsts temperatūra stabili turēsies virs +30 grādu atzīmes.

Ilgstošā karstuma un reto nokrišņu dēļ daudzās upēs gandrīz pilnībā ir izsīcis ūdens, bet vairāk nekā simts Francijas pašvaldībās vairs nav pieejams dzeramais ūdens no krāna, tāpēc tur dzīvojošajiem ūdeni piegādā ar autocisternām.

Francijas premjerministre Elizabete Borna paziņojusi, ka šī ir nepieredzēta situācija, tāpēc viņa izveidoja īpašu starpministriju komisiju, kas koordinēs palīdzības sniegšanu sausuma vissmagāk skartajiem reģioniem.

Francijas ekoloģiskās pārejas ministrs Kristofs Bešu brīdinājis, ka nekas neliecina par iespējamo situācijas uzlabošanos tuvākajā laikā.

„Izaicinājums būs pastiprināt ūdens lietošanas ierobežojumus, lai ūdens neizsīktu arī tajos reģionos, kur tas vēl mazliet ir. Mums arī būs jāspēj paredzēt, kur ūdeni ir nepieciešams piegādāt, lai nebūtu situācija, ka kāda apdzīvota vieta pēkšņi paliek bez dzeramā ūdens. Starpministriju komisija veic plānošanas darbus, sadarbojoties ar prefektūrām,” sacīja Bešu.

Jau pašlaik 93 Francijas reģionos ir spēkā ūdens patēriņa ierobežojumi,

piemēram, mājsaimniecības diennakts laikā nedrīkst izlietot vairāk kā 200 litrus ūdens, bet sabiedriskās ēdināšanas iestādēm ūdens patēriņu nācās samazināt uz pusi. Ierobežojumi attiecas arī uz privāto golfa laukumu un dārzu laistīšanu. Atsevišķās pilsētās nedarbojas strūklakas. Francijas galvaspilsētas Parīzes pašvaldība nolēma pārtraukt parku laistīšanu naktīs.

Jūlijā Francijā nokrišņu daudzums bija par 84% mazāks nekā parasti šajā mēnesī. Ilgstošais sausums rada pamatīgas galvassāpes franču lauksaimniekiem.

Saules izdedzinātajās ganībās ir grūtības pabarot mājlopus. Savukārt labības audzētāji brīdina, ka sausuma dēļ būs sliktāka kviešu un kukurūzas raža.

Francija ir viena no pasaulē vadošajām šo graudaugu eksportētājām, tādēļ ir bažas, ka varētu pastiprināties globālā pārtikas krīze, ko ir izraisījis Krievijas uzsāktais karš Ukrainā.

Francijas valsts enerģētikas uzņēmums EDF bijis spiests samazināt dažu atomelektrostaciju jaudu, jo upēs ūdens temperatūra ir pārāk augsta, lai nodrošinātu pietiekamu reaktoru dzesēšanu.

Sausums nopietni skāris arī citas Eiropas valstis.

Nīderlandes valdība šonedēļ pasludināja ūdens trūkumu valstī. Slavenajos Nīderlandes kanālos ir ievērojami krities ūdens līmenis, tāpēc tur ir ierobežota kuģošana. Dažos reģionos lauksaimniekiem ir aizliegts laistīt savus laukus ar ūdeni no virszemes ūdens tilpnēm. Ūdens trūkuma dēļ Nīderlandes infrastruktūras un ūdens apsaimniekošanas ministrs aicinājis valsts iedzīvotājus mazgāties dušā īsāku laiku, nemazgāt automašīnas un nelaistīt dārzus.

Rekordkarstu vasaru piedzīvo Portugāle, kur arī šonedēļ gaisa temperatūra pārsniedza +40 grādus pēc Celsija. Valsts vides ministrs paziņojis, ka Portugāle pieredz lielāko sausuma periodu gadsimta laikā. Arī Portugāles valdība ir aicinājusi iedzīvotājus ievērojami samazināt ūdens patēriņu.

Nepieredzētu sausumu piedzīvo arī Alpu kalnu ieskautā Šveice. Kalnu upēs šovasar ir strauji samazinājies ūdens līmenis, bet nokrišņi ir bijuši reti, tāpēc armijas helikopteri ar lieliem konteineriem piegādāja ūdeni ganībām, lai mājlopi nenomirtu no slāpēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti