Igaunijas premjere: Gobzema aizturēšanu nevar salīdzināt ar totalitāro režīmu represijām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 5 mēnešiem.

Igaunijas valdības vadītāja Kaja Kallasa pēc nacionālkonservatīvo populistu partijas EKRE pieprasījuma komentējusi ziņas par Latvijas parlamenta deputāta Alda Gobzema īslaicīgo aizturēšanu. EKRE deputāti bija pauduši bažas, ka valdības pretinieka Gobzema aizturēšana līdzinās Vladimira Putina un Aleksandra Lukašenko režīmu represijām pret “citādi domājošiem”.

Igaunijas premjere noraidījusi šādu salīdzinājumu. “Nevar salīdzināt tiesiskas valsts valdību, kas ievēlēta brīvās vēlēšanās, ar totalitāriem režīmiem. Tas noniecina totalitāro režīmu upuru un viņu tuvinieku ciešanas,” Kallasas teikto citē Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Kallasa arī piebilda, ka Igaunija nav izteikusi protestu par Gobzema aizturēšanu.

“Latvijas Republika ir tiesiska valsts, un katrs Latvijas pilsonis var aizstāvēt savas tiesības Latvijā, kā arī aiz tās robežām, vēršoties Eiropas Cilvēktiesību tiesā,” norāda Igaunijas premjere.

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija nav konstatējusi, ka Gobzema brīvības ierobežošana būtu bijusi politiski motivēta vai vērsta uz nepamatotu iejaukšanos Saeimas darbībā. Gobzema administratīvā aizturēšana 6. decembrī īstenota, lai pārtrauktu administratīvo pārkāpumu, secinājusi komisija.

Saeima jau 2016. gadā atbalstīja Satversmes grozījumus, kas nosaka, ka Saeimas deputātus, kas pārkāpuši likumu, pie administratīvās atbildības varēs saukt bez parlamenta atļaujas.

Igaunijas Konservatīvā tautas partija (EKRE) ir nacionālkonservatīvs politiskais spēks, kas līdzīgi kā Gobzems un viņa sabiedrotie Latvijā protestē pret dažādiem Covid-19 ierobežojumiem un obligāto vakcināciju.

Ziņas par Gobzema aizturēšanu Latvijā izraisīja EKRE deputātu satraukumu, ka līdzīgus soļus varētu spert arī Igaunijas valdība.

“Zināms, ka Igaunija aktīvi kritizējusi Krievijas un Baltkrievijas autoritāro režīmu rīcību, opozīcijas apspiešanu. Tagad mēs redzam, ka šīs tendences ir sasniegušas arī mūsu dienvidu kaimiņu Latviju,” pavēstīja EKRE līderis Martins Helme.

“Latvijā pieņemts lēmums, ka Saeimas un vietējo pašvaldību deputāti, kas nav vakcinēti vai pārslimojuši koronavīrusu, nevar pildīt savus pienākumus. Turklāt 6. decembrī tika arestēts Saeimas deputāts Aldis Gobzems, kuram ir deputāta imunitāte.”

EKRE nosūtīja pieprasījumu Igaunijas premjerei ar vairākiem jautājumiem: “Vai Igaunijas valdība ir izteikusi protestu pret šādu kaimiņvalsts valdības rīcību? Otrkārt, vai Igaunijas valdība saskata paralēles ar metodēm, ko Aleksandra Lukašenko un Vladimira Putina režīmi izmanto pret citādi domājošiem? Treškārt, vai valdība izskatījusi iespēju izmantot šādus paņēmienus pret Igaunijas parlamenta deputātiem?”

Kallasa mierina, ka Igaunijas valdība neplāno spert šādus soļus, jo parlaments pats var risināt jautājumus par savu darbu un tā organizāciju.

KONTEKSTS:

Saeimas deputāts Aldis Gobzems decembra sākumā ar speciāli noorganizētu autobusu apbraukāja vairākas pilsētas visos Latvijas reģionos, lai publiskās vietās tiktos ar saviem atbalstītājiem. Tukumā, Ventspilī un Liepājā deputātu īslaicīgi aizturēja.

Savukārt 13. decembrī Gobzems pie Rīgas pils bija noorganizējis protesta pasākumu, kuru pašvaldība nebija saskaņojusi. Saistībā ar akciju pie Rīgas pils sākti arī četri kriminālprocesi par uzbrukumu policijas darbiniekiem.

Valsts policija sākusi 61 administratīvā pārkāpuma procesu par Gobzema decembrī organizētajām aktivitātēm. To laikā pārkāpti vairāki normatīvie akti, kas saistīti ar nelikumīgu pulcēšanos, epidemioloģisko prasību ievērošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti