Honkongas līdere aizliedz protestantiem vilkt sejas maskas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Honkongas līdere Kerija Lama pirmo reizi 50 gadu laikā iedarbinājusi ārkārtas pilnvaras, lai mēģinātu apklusināt pieaugošo vardarbību pilsētā. Turpmāk protesta akciju dalībniekiem būs aizliegts vilkt sejas maskas. Pilsoniskie aktīvisti šādu lēmumu jau nosaukuši par soli autoritārisma virzienā, solot likumu neievērot.

ĪSUMĀ:

  • Honkongā kopš jūnija notiek protesti pret likumu, kas ļautu izdot Ķīnai aizdomās turētus noziegumus. 
  • Daudzi protestētāji velk sejas maskas, lai tiesībsargājošajām iestādēm apgrūtinātu viņu identificēšanu.
  • Honkongas līdere aizliedz dažādu protesta akciju dalībniekiem izmantot sejas maskas.
  • Cer, ka protestētāji atteiksies no iesaistīšanās vardarbīgās darbībās un palīdzēs policijai tās darbā.
  • Valdības kritiķi brīdinājuši, ka autonomijas vadības lēmums ir milzīgs solis pretī autoritārismam.

Honkongas līdere aizliedz protestantiem vilkt sejas maskas
00:00 / 02:50
Lejuplādēt
Protesta akcijas Honkongā turpinās jau kopš jūnija, kad iedzīvotāji sāka paust neapmierinātību pret ierosināto likumu, kas ļautu izdot kontinentālajai Ķīnai aizdomās turētos par noziegumiem. Nereti šīs protesta akcijas pāraug sadursmēs ar policiju, bet daudzi no protestētājiem, izvairoties no asaru gāzes vai policijas raidītām lodēm, valkā sejas maskas, aizsargbrilles un ķiveres. Daudzi protestētāji velk sejas maskas, lai tiesībsargājošajām iestādēm apgrūtinātu viņu identificēšanu.

 

Vien pirms dažām dienām, 1. oktobrī, Ķīnā, un līdz ar to arī Honkongā, notika svinības par godu 70. gadadienai kopš komunistiskās partijas valdīšanas Ķīnā. Arī šīm svinībām sekoja vardarbīgas sadursmes, kurā tika nošauts arī viens no protestētājiem.

Reaģējot uz pēdējo dienu notikumiem, Honkongas administrācijas līdere Kerija Lama piektdien, 4. oktobrī, iedarbinājusi koloniālā laika likumu par rīcību ārkārtas situācijās. Tas tika pieņemts jau tālajā 1922. gadā un nav ticis piemērots kopš vardarbības Honkongā 1967. gadā, kad gandrīz gadu ilgos protestos un sprādzienos tika nogalināti vairāk nekā 50 cilvēki.

Šis likums ļauj Honkongas līderei ārkārtas situāciju vai sabiedriska apdraudējuma laikā izdot jebkādus likumus.

Un pirmais rīkojums paredz turpmāk aizliegt dažādu protesta akciju dalībniekiem izmantot sejas maskas. Šis aizliegums stāsies spēkā jau sestdien, 5. oktobrī. Savā paziņojumā Kerija Lama paudusi cerību, ka šāds rīkojums pamudinās protestētājus atteikties no iesaistīšanās vardarbīgās darbībās un palīdzēs policijai tās darbā. Vienlaicīgi Kerija Lama norādījusi, ka, lai arī jaunais likums runā par rīcību ārkārtas situācijās un sabiedrības drošība tiešām ir apdraudēta, oficiāli Honkongā ārkārtas stāvoklis netiek izsludināts. Aizliegums neattieksies uz sejas maskām, kas tiek vilktas veselības iemeslu dēļ vai tāpēc, ka to prasa personas profesija.

Īsi pirms šī Kerijas Lamas paziņojuma tūkstošiem maskās tērptu protestētāji devās gājienā cauri Honkongas tirdzniecības rajonam, solot neievērot jaunā likuma prasības.

Valdības kritiķi ir brīdinājuši, ka autonomijas vadības lēmums ir milzīgs solis pretī autoritārismam.

Kā aģentūrai "France Press" norādījusi demokrātiju atbalstošā juriste Klaudija Mo, ir bažas, ka šis likums ir tikai sākums un drīzumā var tikt ieviesti arī citi drakoniski aizliegumi. Aktīvisti arī norāda, ka pagaidām nav skaidrs, kā varasiestādes nodrošinās sejas masku aizlieguma ievērošanu, jo kopš nāvējošās SARS epidēmijas 2000. gadu sākumā daudziem Honkongas iedzīvotājiem sejas maskas ir kļuvušas par ļoti izplatītu ikdienas priekšmetu.

Honkongas universitātes tiesību profesors Saimons Jangs pieļauj, ka sejas masku aizliegums var likt daudziem mēreni noskaņotiem protestētājiem atteikties no turpmākas dalības protestos, taču tikpat liela ir iespēja, ka ielās iziet arvien lielāks skaits cilvēku, protestējot pret ārkārtas pilnvaru piemērošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti