Grēta Tūnberga ar vides aktīvistiem protestē pret vēja ģeneratoriem uz ziemeļbriežu audzētāju zemes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

Vides aizsardzības aktīviste Grēta Tūnberga kopā ar sāmu kopienas pārstāvjiem pirmdien bloķēja Norvēģijas Enerģētikas ministrijas ēkas ieeju, lai protestētu pret vēja ģeneratoriem, kas pretēji tiesas lēmumam turpina darboties uz ziemeļbriežu audzētāju zemes.

Ziemeļbriežu audzētāji vēsta, ka milzīgie vēja ģeneratori biedē dzīvniekus, tādēļ viņi pieprasa to nojaukšanu.

"Pamatiedzīvotāju tiesībām, cilvēktiesībām jāiet roku rokā ar klimata aizsardzību. Tā nedrīkst notikt uz dažu cilvēku rēķina. Tādā gadījumā tas nebūs klimata taisnīgums," aģentūrai "Reuters" teica Tūnberga, kas kā pasaulē slavenākā vides aizsardzības aktīviste nereti aicinājusi pāriet uz videi draudzīgiem enerģijas ieguves avotiem.

Tūnberga uzsver, ka šī pāreja nedrīkst kalpot par aizsegu koloniālismam un cilvēktiesību pārkāpumiem.

Norvēģijas rietumos sāmu kopiena ir neapmierināta ar vairāk nekā 150 vēja ģeneratoriem, kas uzbūvēti uz ziemeļbriežu audzētāju zemes.

Norvēģijas Augstākā tiesa 2021. gada rudenī nolēma, ka vēja ģeneratoru parki ir pārkāpuši likumus, kas sargā sāmu kopienas tiesības uz tradicionālo dzīvesveidu.

Taču tiesas lēmumā nekas nav teikts, ko iesākt ar jau uzbūvētajiem vēja ģeneratoriem. Sāmu kopienas pārstāvji pieprasa, lai tie tiktu nojaukti, bet Norvēģijas varasiestādes un ģeneratoru īpašnieki apgalvo, ka šajā jautājumā vēl nepieciešama papildu izpēte.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti