Francijā notikuši vērienīgi protesti pret viendzimuma laulību likumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Svētdien Parīzē notikuši vērienīgi pret viendzimuma laulību likumu vērsti protesti, kuros pēc policijas aplēsēm piedalījušies aptuveni 150 000 cilvēku.

Pēc vērienīgas demonstrācijas pret viendzimuma laulību legalizēšanu izcēlās sadursmes ar policiju, kurās iesaistījās vairāki simti agresīvi noskaņotu jauniešu. Par to tiek vainoti „galēji labējo” kustību atbalstītāji, un arestēti gandrīz 300 cilvēku. Pati protesta akcija noritēja salīdzinoši mierīgi, un pēc rīkotāju aplēsēm tajā piedalījās ap miljons cilvēku, kaut gan policijas aplēses ir krietni pieticīgākas. Tajā pašā laikā šonedēļ Francijā gaidāmas pirmās viendzimuma laulības kopš to legalizēšanas.

Viendzimuma laulības legalizējošais likums, kas viendzimuma pāriem piešķir arī tiesības adoptēt bērnus, spēkā stājās šomēnes, kad to parakstīja Francijas prezidents Fransuā Olands. Līdz ar to Francija kļuva par devīto valsti Eiropā, un 14. pasaulē, kas legalizējusi viendzimuma laulības.

Tas bija viens no Olanda galvenajiem priekšvēlēšanu solījumiem, tomēr jautājums ir nav bijis viennozīmīgi vērtēts ne iedzīvotāju vidū, ne parlamentā, kur vairākus mēnešus norisinājās karstas debates. Plašas demonstrācijas rīkojuši gan likumprojekta atbalstītāji, gan pretinieki.

Kamēr svētdien Kannu kinofestivālā Francijā galveno balvu ieguva filma „Adeles dzīve”, kas vēsta par divu lesbiešu mīlas stāstu, Parīzē vēl vienu reizi notika vērienīgi protesti pret viendzimuma laulībām. Vērtējumi par demonstrācijas vērienīgumu gan būtiski atšķiras. Kamēr policija paziņoja, ka tajā piedalījās 150 tūkstoši cilvēku, akcijas organizētāji uzskata, ka skaits bijis krietni lielāks- aptuveni viens miljons.

Uz mītiņu Invalīdu nama esplanādē protestētāji ieradās trīs kolonnās no dažādām Parīzes vietām, milzīgo promenādi piepildot ar rozā un zilu- protesta kustības krāsām. Vienu no kolonnām vadīja bijušā prezidenta Nikolā Sarkozī savulaik vadītās centriski labējās „Tautas kustības savienības” līderis Žans Fransuā Kopēns, kura partija solījusi pārskatīt viendzimuma laulību likumprojektu, ja to atkal ievēlēs valdībā. Starp demonstrantiem bija arī labējas partijas „Nacionālā fronte” līdere Marina Lepēna. Starp dažādiem saukļiem vērstiem pret viendzimuma laulībām izskanēja arī aicinājumi prezidentam Olandam atkāpties.

Par drošību un kārtību protestu laikā gādāja aptuveni 4500 policistu un citu drošības struktūru darbinieku. Neskatoties uz galēji labējo aktīvistu klātbūtni, demonstrācija kopumā aizritēja mierīgi. Tomēr protestu izskaņā, kad demonstranti sāka izklīst, aptuveni 500 cilvēku iesaistījās sadursmēs ar policiju, kuru laikā viņi likumsargu virzienā meta metāla barjeras, alus pudeles un dūmu sveces. Viņi izkliedza saukļus pret valdību, kuru tie sauca par „sociālistu diktatūru”. Vairāki tika ievainoti, bet gandrīz 300 cilvēku arestēti. Iekšlietu ministrs Manuels Valss vēlāk par vardarbību vainoja „galēji labējo” organizāciju atbalstītājus.

Kaut gan kustība pret viendzimuma laulībām sola turpināt demonstrācijas, aptaujas liecina, ka gandrīz trīs ceturtdaļas iedzīvotāju ir noguruši no protesta akcijām, kas sākās pagājušā gada rudenī, un uzskata, ka tās ir jāpārtrauc. Tomēr liela uzmanība trešdien tiks pievērsta Francijas dienvidu pilsētai Monpeljē. Pēc likuma stāšanās spēkā tur notiks pirmās viendzimuma laulības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti