Francija apturējusi licenci gaļas pārstrādes rūpnīcai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 3 mēnešiem.

Zirga gaļas skandālam Eiropā turpinot strauji attīstīties, Francija apturējusi licenci gaļas pārstrādes rūpnīcai, to apsūdzot par apzinātu patērētāju maldināšanu. Savukārt Lielbritānijā lopkautuvēs arestēti vairāki cilvēki, jo ir aizdomas, ka viņi krāpušies, zirga gaļu uzdodot par liellopa gaļu. Bet Briselē šodien pulcējas Eiropas Savienības pārtikas nozares speciālisti, lai izstrādātu plānu kopienas mēroga DNS pārbaudēm gaļas produktiem.

Francijas valdība ceturtdien vakarā paziņoja, ka, iespējams, ir atradusi vainīgo uzņēmumu, vismaz vienu no tiem, kas atbildīgs par zirga gaļas izplatīšanu Eiropas pārtikas tirgū, to uzdodot par liellopu gaļu. Tas ir Francijas dienvidos bāzētais gaļas pārstrādes uzņēmums „Spanghero”. Valdība uzskata, ka krāpšanās notikusi apzināti un turpinājusies ilgstoši- sešus mēnešus. Kopumā firma varētu būt pārdevusi aptuveni 750 tonnas zirga gaļas. Šis uzņēmums produkciju piegādāja Francijas kompānijai „Comigel”, kuras meitaskompānijā Luksemburgā tiek ražota saldētā pārtika.

Uz laiku, kamēr „Spanghero” rūpnīcā tiek veiktas pārbaudes, tam atņemta gaļas pārstrādes licence. Pats uzņēmums apsūdzības noliedzis, un uzstāj, ka tam gaļu piegādājušas divas lopkautuves no Rumānijas. Tomēr Francijas valdība paziņoja, ka gaļa no Rumānijas tikusi eksportēta skaidri marķēta kā zirga gaļa, un tikai Francijā pārsaukta par liellopu gaļu.
Valdība pārmetumus velta arī „Comigel”, kas piegādāja saldētu pārtiku veiklu ķēdēm vairākas valstīs. Tas neveica nepieciešamās pārbaudes, kurās varētu noskaidrot gaļas patieso izcelsmi un uzņēmums varētu uz to reaģēt.

Ceturtdien zirga gaļa tika atrasta arī pārtikas produktos Vācijā, bet Nīderlandē pārbaudīti apmēram 100 uzņēmumu. Savukārt Lielbritānijā, kas bija viena no pirmajām skandālā iesaistītajām valstīm, notikuši pirmie aresti. Aizturēti trīs vīrieši- divi no gaļas pārstrādes uzņēmuma Velsā, bet viens no lopkautuves Jorkšīrā. Abas iestādes šobrīd slēgtas, bet arestēti apsūdzēti par krāpšanos, liellopa gaļu uzdodot par zirga gaļu.

Zirga gaļa kā tāda cilvēka veselībai nav kaitīga, skandāla centrā ir problēma par to, ka produktu sastāvā tā uzdota kā liellopu gaļa, maldinot patērētājus. Tomēr ir jautājumi par veselību. Zirgu ārstēšanai izmano medikamentu fenilbutazonu, kas cilvēku organismā retos gadījumos var izraisīt nopietnus asinsrades traucējumus.

Lielbritānijas Pārtikas drošības aģentūra pārbaudījusi vairāk nekā 200 Lielbritānijā nokautu zirgu kautķermeņus. Astoņos gadījumos tajos atklāts šis medikaments, un trīs kautķermeņi nokļuvuši Francijas pārtikas ķēdē. Tie esot atrasti un tiks iznīcināti.

Viena no vadošajām medicīnas speciālistēm Lielbritānijā Sallija Deivisa tomēr mierina, ka medikamenta atrašanās gaļā cilvēka veselībai ir gandrīz nekaitīga. Lai rastos draudi, ir jāapēd ļoti, ļoti daudz zirga gaļas:  "Zirga gaļā šī medikamenta deva būtu ļoti maza. Lai tas atstātu nozīmīgu ietekmi uz cilvēku, tad mums būtu jāapēd vairāk nekā pieci simti simtprocentīgas zirga gaļas burgeru vienā dienā. Tādēļ var teikt, ka medikamenta deva gaļā ir ļoti maza, un tas nozīmē, ka riski cilvēka veselībai ir ļoti zemi."

Jau vēstījām, ka Eiropas Komisija aicinājusi visas dalībvalstis īstenot DNS pārbaudes pārstrādātas gaļas produktiem. Šodien Briselē pulcējas kopienas valstu pārtikas drošības speciālisti, lai spriestu par kārtību, kādā notiks pārbaudes. Šie priekšlikumi vēl būs jāapstiprina Eiropas Savienības ministru padomei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti