Panorāma

Par vakcīnu iepirkumiem – divas disciplinārlietas

Panorāma

"AstraZeneca" starp šaubām un jauniem pētījumiem

ES jaunais plāns cīņai ar vēzi

ES plāns cīņā ar vēzi paredz arī mazināt atšķirības diagnostikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 4 mēnešiem.

Šodien – Pasaules vēža diena. Kaut arī pagājušajā gadā mirušo skaits no Covid-19 ir satraucošs, tomēr mirušo skaits no vēža Eiropā joprojām ir divas reizes lielāks. Eiropā no vēža gadā mirst 1,3 miljoni cilvēku un tiek konstatēti trīsarpus miljoni jaunu onkoloģisko slimnieku. Eiropas Komisija (EK) nākusi klajā ar plānu cīņai pret vēzi, solot dažādās programmās ieguldīt 4 miljardus eiro.

Ne vienmēr EK politika un sarežģītie likumdošanas priekšlikumi ir bezpersoniski un radīti atrauti no realitātes.

"Man bija 13 gadi, kad mana mazā māsa Ifa Benita nomira no vēža. Viņai bija tikai 11 gadi. Manai ģimenei šī diagnoze bija kā zibens spēriens no skaidrām debesīm. Pēkšņi mūsu miers tika satricināts, dienas bija pildītas ar bailēm, naktis – ar asarām. Toreiz, 1971. gadā, dakteri neko nevarēja izdarīt, lai viņu glābtu," stāstīja EK prezidente Urzula fon der Leiena.

EK jaunais plāns cīņai ar vēzi paredz vēršanos pret vēža izraisītājiem, jo vairāk nekā 40% gadījumu vēzi saistīts ar novēršamiem cēloņiem, vides piesārņojumu, kaitīgiem ieradumiem vai neveselīgu uzturu.

"Mēs vēlamies radīt no tabakas brīvu eiropiešu paaudzi, mēs vēlamies sasniegt mērķi – smēķētāju daudzums Eiropā samazināt no pašreizējiem 25% uz 5% līdz 2040. gadam. Tas pats attiecas uz pārmērīgu alkohola lietošanu – to mēs vēlamies samazināt līdz 10% līdz 2025. gadam," sacīja EK viceprezidents Margaritis Shins.

Vēža diagnostika Austrumeiropā krietni atpaliek no Rietumeiropas, bet agrīna diagnostika krietni palielina izredzes izārstēties. EK grib šīs atšķirības novērst.

Tāpat plānā  ir iekļauts priekšlikums plaša mēroga pretvēža vakcinācijas kampaņai.

"Mēs vēlamies likvidēt vēzi, ko izraisa cilvēka papilomas vīruss, un mēs piedāvājam atbalstu dalībvalstīm vakcinācijā – lai līdz 2030. gadam tiktu vakcinēti vismaz 90% mērķgrupas – zēni un meitenes," teica ES veselības komisāre Stella Kirjakidu.

Paredzēta dalībvalstu nacionālo vēža centru savienošana vienā tīklā līdz 2025. gadam. Tas atvieglotu kvalitatīvu diagnostiku un ārstēšanu, ieskaitot zinātniskos un klīniskos pētījumus.

2022. gadā plānots radīt ar vēzi saistītu attēlu atlantu, lai apmācītu ar mākslīgo intelektu darbināmus diagnostikas rīkus. Tāpat liels uzsvars likts uz personalizēto medicīnu, tostarp visu zināmo bioloģisko anomāliju kartēšanu, kas izraisa uzņēmību pret vēzi, ieskaitot iedzimtu vēzi.

EK cer, ka šāda izlēmīga rīcība Eiropas Savienības līmenī palīdzēs novērst prognozēto vēža izraisīto nāves gadījumu skaita pieaugumu nākamo 15 gadu laikā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti