ES notikumu TOP3: Migranti Polijas–Baltkrievijas pierobežā, Ziemeļīrijas protokols un Ušakova imunitāte

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 6 mēnešiem.

Centrālais notikums šonedēļ ir migrantu situācija uz Polijas un Baltkrievijas robežas. Tas pievērsa ne vien visas Eiropas Savienības (ES), bet arī pasaules uzmanību. Vienlaikus aizvien nav atrisinājuma Briseles un Londonas strīdā par Ziemeļīriju. Savukārt Eiropas Parlaments lēmis nolēma izdot savu kolēģi Nilu Ušakovu kriminālvajāšanai Latvijā.

ES notikumu TOP3: Migranti Polijas–Baltkrievijas pierobežā, Ziemeļīrijas protokols un Ušakova imunitāte
00:00 / 02:38
Lejuplādēt

Migranti uz Polijas un Baltkrievijas robežas

Šonedēļ Eiropas un arī citu pasaules valstu uzmanība pievērsta notiekošajam pie Polijas un Baltkrievijas robežas. Baltkrievijas autoritārais līderis Aleksandrs Lukašenko ar Krievijas atbalstu turpina īstenot hibrīduzbrukumu ES, pulcējot pie robežas milzīgu skaitu migrantu, kas atkārtoti mēģina iekļūt Polijā. 

Rietumi, tajā skaitā ES, ir nobažījusies par esošo situāciju un jau strādā pie sankciju pastiprināšanas pret Baltkrieviju. Tāpat aktuāls jautājums ir par to, vai un kādu palīdzību saņems Latvija, Lietuva un Polija. Atkal sākušās debates par žogu būvniecības finansēšanu uz bloka ārējām robežām.

Ziemeļīrijas strīds aizvien gaida atrisinājumu 

Savukārt atrisinājumu joprojām gaida Briseles un Londonas strīds par Ziemeļīriju, kur puses joprojām mēģina atrast kopsaucējus. Kopš Lielbritānija gada sākumā atstāja ES vienoto tirgu, radušās zināmas grūtības atsevišķu preču piegādē Ziemeļīrijai no pārējās Apvienotās Karalistes teritorijas, un tas licis Londonai pieprasīt Ziemeļīrijas protokola grozīšanu. 

Šonedēļ vairākas bloka valstis uzsvēra, ka ES ir jāieņem stingra nostāja, ja Londona iedarbinās Ziemeļīrijas protokola 16. pantu un apturēs to preču pārbaudes, kuras Ziemeļīrijā ieved no Lielbritānijas. Amatpersonas uzsvērušas, ka Eiropas Komisijai (EK) jāsagatavo “stingri, samērīgi un juridiski pamatoti” priekšlikumi potenciālajai atriebībai, brīdinot, ka uz bloka atbildi Apvienotajai Karalistei noraugās arī citi tirdzniecības partneri.

Eiropas Parlaments atceļ deputāta imunitāti Ušakovam

Bet vairākums Eiropas Parlamenta deputātu šonedēļ atbalstīja eiroparlamentārieša Nila Ušakova deputāta imunitātes atcelšanu. Tas notika pēc Latvijas Ģenerālprokuratūras pirms gada nosūtītā lūguma, lai varētu sākt kriminālvajāšanu pret Ušakovu. Pēc imunitātes atcelšanas Ušakovs saglabā Eiroparlamenta deputāta pilnvaras, jo tās ir Latvijas valsts piešķirtas viņam kā eiroparlamentārietim un neviena cita iestāde to nevar atņemt. 

Kopumā lūgumus – atcelt deputātu imunitāti – Eiropas Parlaments saņem bieži, piemēram, pagājušajā sasaukumā parlaments 55 reizes tika lūgts atcelt deputātiem imunitāti, un 49 gadījumos lūgumi arī apmierināti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti