EK aizdomas par Valensijas patieso veselības aprūpes sektora tēriņu noklusēšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Eiropas Savienībā izskanējis jauns skandāls saistībā ar bažām, kad kādā no Savienības dalībvalstīm sniegtā statistika par publiskā sektora tēriņiem bijusi nepatiesa - šoreiz iespējamais grēkāzis ir Valensijas reģions Spānijā, kurā, iespējams, nav pilnībā ziņots par tēriņiem veselības aprūpes sektorā.  

Eiropas Komisijas uzsāktā izmeklēšana par veselības aprūpes tēriņiem Valensijas reģionā Spānijai nākusi ļoti nepiemērotā mirklī, jo krīzē cietusī valsts šobrīd cenšas globālos investorus pārliecināt par to, ka tās iecerētie nodokļu samazināšanas plāni nebūs pretrunā ar Eiropas noteiktajiem budžeta deficīta griestiem. Eiropas Komisijas pārstāve Emera Treinore gan uzsver, ka par Spānijas sniegtajiem finanšu un statistikas datiem šobrīd nav iemesla šaubīties.

„Eiropas Komisija šodien ir nolēmusi sākt izmeklēšanu saistībā ar nepatiesas statistikas sniegšanu Spānijas Valensijas reģionā. Es vēlos uzsvērt, ka šī izmeklēšana, kas attiecas tikai uz vienu reģionu un tikai uz vienu nozari, veselības aprūpi, tomēr neliek šaubīties par Spānijas kopējās statistikas patiesumu. Spānijas datus par valsts parādu un deficītu ir pārbaudījis „Eurostat”, un Spānija arī cieši sadarbojas ar „Eurostat”, lai novērstu reģionos konstatētās problēmas. Tāpēc šodien sāktā izmeklēšana pilnībā fokusēsies uz Valensijas reģionu,” skaidroja Treinore.

Komisijas pārstāve uzsvēra, ka šī ir pirmā reize, kad Eiropas Savienības izpildvara uzsāk šādu izmeklēšanu, bet nākotnē dalībvalstīm ir jārēķinās, ka to sniegtie dati tiks rūpīgi uzraudzīti.  

„Tā ir pirmā reize, kad Eiropas Komisija izmanto sev nesen dotās pilnvaras pārbaudīt iespējamos nepatiesu statistikas datu sniegšanas gadījumus, un tas ir pierādījums, ka Komisija ir gatava izmantot visus nepieciešamos līdzekļus, lai nodrošinātu, ka statistika Eiropas valstīs gan reģionālā, gan nacionālā līmenī tiktu apkopota atbilstoši Eiropas Savienības likumdošanai. Labai ekonomikas pārvaldībai Eiropas Savienībā ir nepieciešami uzticami un droši dati,” pauda Treinore.

Diskusijas par nepieciešamību padarīt salīdzināmākus un pārskatāmākus Eiropas Savienības statistikas datus aktualizējās jau pirms vairākiem gadiem, un šobrīd jau ir uzsākts darbs pie vienotu standartu izstrādes. Eiropas komisārs budžeta un audita jautājumos Aļģirds Šemeta pērn uzsvēra, ka arī uzticama statistika ir viens no soļiem, lai Eiropas Savienība spētu pārvarēt krīzi.  

„Iespēja labāk un pilnvērtīgāk salīdzināt finanšu pārskatus, kā arī publiskā sektora iestāžu darbības caurspīdīgums ir viens no nepieciešamajiem soļiem iziešanai no krīzes. Tam ir jābruģē ceļš uz labāku pārvaldību publiskajā sektorā, un tas veicinās arī ekonomisko koordināciju un fiskālo uzraudzību. Konkrētāk - tas uzlabos šiem mērķiem lietotās statistikas informācijas bāzes kvalitāti. Šie ir galvenie mērķi makro un mikro līmenī mūsu iniciatīvai, kas skar publiskā sektora grāmatvedības standartu harmonizāciju,” norādīja Šemeta.

Skaļākais statistikas datu skandāls līdz šim bijis saistīts ar Grieķiju - 2010.gadā, veicot naudas grūtībās nonākušās valsts finanšu analīzi, Eiropas Komisija konstatēja, ka vairāki Grieķijas iesniegtie dati par valsts sektora tēriņiem bijuši krietni uzspodrināti. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti