Panorāma

Zilupes novada mērs Agafonovs

Panorāma

Eksperts: mūsu nacionālās drošības arhitektūra ir darboties nespējīga

Ratificēts ES un Ukrainas asociācijas līgums

Eiropas Parlaments ratificē ES-Ukrainas asociācijas nolīgumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 9 mēnešiem.

Eiropas Parlaments (EP) otrdien Strasbūrā sniedza piekrišanu Eiropas Savienības (ES) un Ukrainas asociācijas nolīgumam, kas ietver arī brīvās tirdzniecības nolīgumu. Vienlaikus Kijevā līgumu ratificēja arī Ukrainas Parlaments, informē EP Informācijas birojs Latvijā. Nolīgums izveido padziļinātu ES un Ukrainas politisko asociāciju, kā arī nodrošina abpusēji brīvu tirgus piekļuvi.

Deputāti atbalstīja nolīgumu ar 535 balsīm par, 127 pret un 35 atturoties.

"Ar šodienas ratifikāciju mēs institucionalizējam Ukrainas izvēli par labu kopīgai nākotnei ar Eiropas Savienību. Ukrainas sabiedrība ir samaksājusi augstu cenu par savu Eiropas izvēli, zaudējot daudzu cilvēku dzīvības un piedzīvojot Krievijas okupāciju un ekonomisku lejupslīdi. Ar šo ratifikāciju Eiropas Savienība apliecina savu atbalstu Ukrainai, neraugoties uz nožēlojamo lēmumu atlikt tirdzniecības nolīguma piemērošanu", teica ziņotājs Jaceks Voļskis (Jacek Saryusz-Wolski, EPP, Polija) pirms balsojuma. Viņš piebilda, ka nolīgums nav "ES un Ukrainas attiecību galamērķis" un uzsvēra, ka ES un Ukrainas kopīgā nākotne tagad ir jāaizsargā no Krievijas agresijas, piemērojot arvien stingrākas sankcijas, līdz tās Krievijai "izmaksās pārāk dārgi, lai tā varētu turpināt uzsākto politikas kursu.

Nolīguma politiskie noteikumi ievērojami tuvina Ukrainu Eiropas Savienībai, nodrošinot jaunus politiskā dialoga kanālus un paredzot noteikumus sadarbībai enerģētikas, transporta un izglītības, kā arī citās jomās. Tas pieprasa Ukrainai veikt reformas un ievērot demokrātijas principus, cilvēktiesības un nodrošināt tiesiskumu.

Noteikumi cita starpā paredz arī lielāku darba ņēmēju pārvietošanās brīvību, nosaka mērķus bezvīzu režīma izveidošanai un nosaka termiņus, kuros Ukrainai jāpārņem un jāpiemēro noteikti ES tiesību akti.

Brīvās tirdzniecības nolīgums integrēs ES un Ukrainas tirgu, atceļot muitas nodokļus un aizliedzot citus tirdzniecības ierobežojumus, vienlaikus paredzot konkrētus ierobežojumus un pārejas periodus tirdzniecības liberalizēšanai noteiktās abām pusēm svarīgās jomās, piemēram, attiecībā uz lauksaimniecības produktiem. Tas daļēji integrēs arī publiskā iepirkuma tirgus.

Pēc ratifikācijas Eiropas un Ukrainas parlamentos nolīgums tiks piemērots provizionāli, tomēr datums ir vēl jāapstiprina ES Padomei. Lai pilnībā stātos spēkā, nolīgums jāratificē arī visās dalībvalstīs. Līdz šim tas izdarīts Latvijā, Lietuvā, Rumānijā un Maltā, tomēr ratifikācijas pabeigšana visās dalībvalstīs varētu prasīt vairākus gadus.

Sākotnēji bija plānots tirdzniecības noteikumus provizionāli piemērot jau no šā gada 1. novembra, tomēr 12. septembrī ES, Ukraina un Krievija vienojās atlikt tirdzniecības nolīguma piemērošanu līdz 2015. gada 31. decembrim.

Eiropas Komisija paziņoja, ka turpinās piemērot autonomās tirdzniecības priekšrocības Ukrainai, tādējādi vienpusēji atverot ES tirgu Ukrainas ražotājiem. Lēmums par vienpusējo priekšrocību pagarināšanu vēlāk būs jāpieņem arī Eiropas Parlamentam

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti